Saçı Kazıtmakİnsanın en zor durumlarından birisi ne yapacağını tam olarak bilmediği anlardan birisidir. Saç dökülmesi problemindede aynı şekilde ne yapacağını tam olarak bilmeden bazende kulaktan doğma bilgilerle hareket etmektir. Bir çok insanın hayallerini yıkacak belki bu yazı ama benim işim acı da olsa o gerçeği açıklamaktır. Evet çok umut bağlanan saç kazıtma işlemi hiç bir etkisi yoktur. Peki neden faydası olmadığı ve olmayacağını da açıklayalım.

Saç Kazıtmak Nedir?
Özellikle dökülme sorunu olan kişiler arasında yaygın bir şekilde kazıtmanın canlandırma sağlayacağı yönünde bir inanış vardır. Bazen çocuklarda hatta kaş dökülme sorunu olanlarda da dökülmeyi durdurmak veya kalite artışı sağlamak amacıyla saç kazıtma işlemi yapıldığı görülmektedir.

Saç Kazıtmak Hakkında Bilimsel Çalışma
Saç kazıtmanın etkisini araştırmak amaçlı yapılan bilimsel çalışmalarda hiçbir yararı olmadığı görülmüştür. Zaten mantıklıda değil çünkü saç dökülme problemi saç kökünde olan olaylarla ilgilidir vücudu terk etmiş saç cansız bir yapıdır. Örnek elinizden bir tel kıl yolun ve tekrar çıkma sürecini takip edin. Cilt dışına çıkması en az 1 hafta sürecektir. Çünkü kökte gelişip olgunlaşarak cilt dışına çıkacaktır.

Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Peki saçı kazıtmanın saç dökülmesini durdurduğu inancı nereden kaynaklanıyor? Yanılgının temel sebebi şudur; Saç uzunken dökülen saçlar banyoda, lavaboda, yastıkta rahatlıkla görülebilir ve özellikle çok uzun saçlarda bu görsellik daha belirgin olur oysa kazınmış saçta aynı şekilde dökülür ama ne banyoda ne lavaboda ne de yastıkta bu dökülen saçlar görülemez. Dökülenleri görmeyen kişi de saç dökülmesinin durduğunu sanar ama ne yazık ki gerçek böyle değildir. Kısa saçlar da aynı sayıda dökülür ama ne kadar döküldüğü algılanamaz.

Saçı kazıtmak saçı gürleştirir mi?
Saçların gür olması yalnızca kalite kazanması ile mümkündür. Fakat doğuştan seyreklik sorunu yaşayanlarda ise saç gürleştirme imkanı yoktur. Saç gürleştirme yöntemleri arasında en önemli etken B7 vitamini yani Biotin takviyesi yapılması gerekir. Demem o ki saçı kazıtmak saçlarınızdaki dökülmeyi önlemeyeceği gibi gürleştirme adına hiç bir imkan sağlamaz.

Anlayacağınız Saç Kazıtmanın Bir Etkisi Olmaz
Burada saçın nasıl kısaltıldığının da bir önemi yoktur. Sıfır numara yapılsa da ustura veya jiletle kazıtılsa da sonuç değişmez. Saç dökülmesi konusunda saçı kısaltmanın bir tek yararı olur o da ilaç (sprey) kullanılıyorsa uzun saçtan daha rahat uygulanır. Bilimsel yönden etkinliği kanıtlanmış uygulamalardan şaşmamak gerekir.

Saçı Kazıtmak Gerçekten Etkili Midir? için 204 yorum yapılmış


Musa Dursun

Hocam ben 17 yaşındayım saçımda seyrelme var tepe bölgesinde ve önlerde saç tam kelleşme yok saç hatlarında da bi sorun yok ama saç aşırı cansız seyrelme var sarımsak falan iyi gelir dediler bi sür doğal yöntem dediler hiç bakmadım emin olmadan birde sizden duyayım napmalıym bu genç yaşta

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
tepe bölgesinde seyrelme başladı ise bu genetik dökülmenin habercisidir. dermatologa görünmelisiniz.
Dr. atilla Kaya

Yasin

Hocam ben saçıma ne zaman el atsam elime 3-5 tane geliyor ve saçlarım çok yıpranmış duruyor ne yapsam bilemedim tavsiyeniz nedir

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
günlük 100150 kök dökülmesi normal kabul edilir.ancak saçınızda incelme ve minyatürleşme varsa bu genetik tip dökülme olduğunu gösterir. saçınızda sadece kalite kaybı varsa biotin yada xpecia tablet kullanabilirsiniz. Ama genetik dökülme varsa tedavi daha ciddiye alınmalı.
Dr.Atilla Kaya