Saç dökülmesinden sonra en önemli saç sorunlarından biri olan kepek ve aşırı kepek insanı bezdiren noktaya getirebilmektedir. En önemli sorunu mantar (Malessazia Furfur) olan bu sorunun çözümü için şampuan markası değil içindeki bilimsel maddelere bakılmalıdır. Kepek ve aşırı kepek için geliştirilmiş bilimsel maddeler bulunmaktadır.

En iyi kepek şampuanı nasıl olmalıdır?

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durum, aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymek zorunda olanları zor durumda bırakabilir.
Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.
Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, “Malesezia Furfur” denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur. Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazoldür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır. Bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.
Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanmaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanı
Aşırı kepek problemi için
Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız. Yapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

En iyi kepek şampuanı hangisidir? için 1 yorum yapılmış


Mehmet

Ben her şampuanı kullandım nerdeyse ama bir türlü geçiremedim şu kepeği
Bu şampuanı nerde bulabilirim hocam
Climbazol
Dr Atilla Kaya
eczanelerde bulabilirsin