Genellikle saçı dökülmüş insan profili olarak hep erkekleri görürüz. Bunun en büyük sebebi ise genetik bir sorun oluşu ile açıklanmaktadır. Ailesel anlamına gelen genetik 1. derece aile bireylerinin yaşadığı sağlık sorunlarına yatkınlık demektir. Saç dökülmesi problemide genetik olup, babanızda kellik sorunu varsa aynı sorunu sizde yaşayabilirsiniz. Önemli olan geç kalmadan önlem alarak dökülmeyi durdurmak ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamaktır.

Erkeklerde Sorun DHT Hormonu
Evet erkeklerde saç dökülmesi %90 oranında DHT hormonu ile alakalıdır. Geri kalan %10 ise saçkıran, seboreik dermatit gibi sağlık sorunlarında olup geçici dökülmeler olduğu söylenebilir. DHT hormonu saç köklerine nüfus ederek önce saç kökü kalitesini azaltır ve aynı zamanda yeni saçların çıkmasını önler.

Erkeklerde Saçkırana Bağlı Dökülmeler
Yoğun stres altında olanlarda ansızın ortaya çıkan Saçkıran (Alopecia Areata) bozuk para şeklinde bölgesel dökülmelere neden olur. Kişinin moralini yüksek tutması durumunda kendiliğinden çıkar. Aynı zamanda sarımsak tedavisi ve işe yaramazsa kortizon iğnesi yaptırılarak saçların çıkması beklenir.

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir?
Yukarıda saçkıran hakkında kısa bilgi verdim. Genelde DHT kaynaklı dökülmeler olduğu için direkt genetik dökülmelere geçiyorum. DHT bir mikrop değerli arkadaşlar bahçenize bulaşan zararlı bir hayvan olarak düşünün. Ektiğinizi, diktiğinizi yiyor ve sizi zarara uğratıyor. Bu duruma bir dur demek için ona önlem almak gerekir. Aynı şekilde DHT hormonuna karşı önlem alacağız.

Procapil İle DHT Baskılayın
Öncelikle Procapil bir ürün markası değil bilimsel maddedir. Genetik saç dökülmesine karşı başarısı %95 oranında olup, ülkemizde özellikle Hairforte Sprey içerisinde bulunmaktadır. Alternatifleri olan Minoxil ve Finasterid’e göre daha başarılı olduğu kullanıcı yorumları ile ortadadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Maalesef sürekli kullanılmalıdır?
Bu tür ürünler DHT hormonuna bir barikat kurmaktadır. Fakat etkisini sonsuza dek kıracak bir etkinlikleri yoktur. Siz DHT baskılayıcı ilaç ya da spreyi kullanmayı bırakırsanız barikat kalkacak olup, DHT yeniden saç dökülmesi problemi oluşturmaya devam edecektir. Azalan oranlarda sürekli kullanmanız gerekir.

Erkeklerde saç dökülmesi neden olur? için 54 yorum yapılmış


Seyrekerkek

Hocam merhaba benim erkek tipi saç dökülmem var yani Dht sorunu var bende ne yapmalıyım neler kullanmam gerek
Dr Atilla Kaya
içeriği zengin xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz

Gorkem

15 yasindayim ve saclarim dokuluyo iyice seyreklesti bu yuzden bende kafami 3’e vurdum bi yarari olurmu
Dr Atilla Kaya
dökülme nedeniniz belirlenmeli,nedene yönelik tedavi yapılmalı,bunun yanısıra saç kalitenizi desteklemek için biotin kullanabilirsiniz

Adem

20 yaşındayım saçım belirgin bir şekilde seyrekleşti ne yapmalıyım
Dr Atilla Kaya
dökülme nedenine yönelik ilaç kullanabilirsin

Hasan

Hocam xpecia ve procapil ikisini aynı anda kullandığımız zaman genetik dökülmeden dolayı dökülen saçlarımız tekrar yeniden çıkarmı
Dr.Atilla Kaya
eğer kıl köklerinde fibrozis oluşacak kadar uzun süre geçmemişse çıkar.ama düzenli kullanmanız gerekir.

Boncci

14 yasindayim saçları seyreklesiyor ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla Kaya
kan değerlerin ve sistemik hastalığın var mı araştırılmalı

ferit

21 yaşındayım şakaklarımda hafif açılma var ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
xpecia tablet ile korumaya alabilirsin

Hasanali

Saçların uzunken fön çekiyordum sprey kullanıyordum saçımı kestirim 0 vurdurdum saçımın sağ tarafında bir açılma var çok uzun değil ama ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
dermatologa görün değerlendirsin

Mehmet

Saçımın sadece ön tarafında seyrelmeler var hair forte sprey ve xpecia tablet kullanmayı düşünüyorum ama atilla hocam bazı sitelerde size yönelik ve hair forte spreye yönelik olumsuz eleştirileri görünce kafam biraz karıştı açıkçası örneğin; sizin hair forte ve hgf ürünlerinden kâr gütüğünüzü onun için tavsiye ettiğinizi söylüyorlar açıkçası kafam biraz karıştı lütfen bana yardımcı olun hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
benim firma ile bağlantım sadece ürünlerini beğenmem.her iki ürününde içeriği oldukça geniş ve yeterli doz barındırıyor.ne yazıkki sanal alemde ağzı olan konuşuyor.doğru dürüst araştırma yapmadan.her iki ürünün içeriğine internetten ulaşabilir,bu ürünlerle ilgili yapılmış bilimsel çalışmaları görebilirsiniz

Yunis

xpercia 6ay kulandim minoxidil 5% yas 21 .yine dokuluyor yardimci ola bilirmisiniz…
Genetikdir
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülmeniz varsa kullanıp bıraktığınızda saçlarınız dökülür.tepe bölgesinde incelme,seyrelme varsa genetik tiptir.

Enes

Hocam babamda saç dökülmesi varsa 99% bendede aynısı olacak bu doğru mu? Ailemde birtek babam ve amcam kel (tepe kısmı sadece). Onun dışında dayımların ve dedemlerin saçı hala sağlam. Yaşım 18 ve 13 14 yaşıma göre saçımın üst kısmı seyrelmiş gibi. Normalde saçlarım 12 yaşımdan itibaren yağlanmaya başladı Yardımcı olurmusunuz?
Dr.Atilla Kaya
hayır ailede olması sizde %100 dökülme olacağı anlamına gelmez.ergenliğe girişle yağlanma başlayabilir.normal.

Ali

Hocam ben minoxidil etken maddeli bir sprey kullanıyorum olumlu şekilde etkisi oldu.. ancak dht yı inhibe etmediği icin uzun süreli ayni etkiyi göstermeyeceği konusunda uyarılariniz var.. elimdeki ürün bitene kadar hair forte sprey ile birlikte ikisini kullanmamin sakıncası olur mu? Eger sakıncası yoksa nasıl kullanmalıyım

admin - Atilla KAYA

hayır sakıncası olmaz.sabah birini akşam diğerini kullanabilirsin

Haksız Rekabet

Hocam merhabalar.Erkek tiği dökülme sebebiyle doktorum tarafından Androvium %5 sprey ile birlikte Aga-E tablet reçete edildi.Aga-E nin fiyatı yüksek olduğundan xpecia ve 5mg biotin aldım.Sizde yerini tutar mı?

admin - Atilla KAYA

Xpecia tabletin içeriği zengin kullanabilirsiniz. Spreyi kullanmaya devam edin.
Dr. Atilla Kaya