Saçta ElektriklenmeSaçta elektriklenme aslına bakılırsa çok sorun teşkil etmez. Fakat saçlarının kabarması kişinin psikolojik olarak rahatsız olmasına neden olabilir. Saçta elektriklenmenin getirdiği bir diğer sorun ise saçların taranmasını zorlaştırarak  kırılmalara neden olmasıdır. Bu da kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olmaktadır.

Saçta Elektriklenme Neden Olur?
En temel sebebi gerçekten telde durgun elektrik oluşmasıdır. Şaka yaptığımı sanmayın ciddi anlamda insanları çarpmaya yetmeyecek kadar elektrik bulunmasıdır. Tarama esnasında sürtünen tarak saç telinde ( – ) enerji yükü ortaya çıkarır. Ortaya çıkan bu negatif enerji her saç telinde oluşur. Bilindiği gibi elektrikte aynı yüklü olan şeyler birbirini iter. Saç tellerindede hepsi negatif yüklü olduğu için birbirinden uzaklaşır ve kabarma olur.

Taramaya bağlı elektriklenme:
Plastik yapının kılla sürtünmesi elektriklenme sebebidir (tükenmez kalemi elbiseye sürüp küçük kağıt parçasına değdirdiğinizde bu elektriklenmeyi görebilirsiniz). Aşağıdaki listede saçta elektriklenmeye neden olan diğer faktörleri göreceksiniz.

 • Saçınıza uygun şampuan kullanılmaması
 • Banyoda saçın çok hırpalanması
 • Sıcak fön uygulaması

Saçta Elektriklenme Nasıl Önlenir

Yapılması gereken en pratik çözüm elektriklenme sebebinin önlenmesidir. Taramadan kaynaklanıyorsa elektriklenmeyi önlemek için seyrek dişli tarak kullanabilirsiniz. Parmak tarak denilenleri tercih edebilirsiniz. Doğal malzemeden yapılmış taraklar en az elektriklenme sebebidir. Tarak seçimi dışında aşağıdaki basit adımları takip ederek saçta elektriklenme sorununu kökten çözebilirsiniz.

 • Elektriklenmeyi azaltan şampuanları tercih edin.
 • Yıkanırken saçlarınıza kibar davranın fazla zedelememeye özen gösterin.
 • Kuruturken havluyu okşama şeklinde kullanın.
 • Fazla yıkamak yüzeyi çok temizlediği için elektriklenmeye sebep olabilir bir kez yıkayıp durulayın
 • Saç kremi kullanın (köpük de aynı etkiyi yapacağından köpük de kullanılabilir)
 • Çok fazla fön kullanmayın, hafif nemli bırakın
 • Hafif dalgalanma yapın, hafif dalga elektriklenmenin verdiği görsel rahatsızlığı azaltır.
 • Orta ısıda fön kullanın, aşırı sıcak hava elektriklenmeye sebep olabilir.

Saç Düzleştiricisi Kullanmayın
Son yıllarda kullanımı hızla artan saç düzgünleştiriciler saçta elektriklenme sorununa davetiye çıkarmaktadır. Mümkün mertebe saç düzgünleştirici kullanmamalısınız.

Argan Yağı Ya da Saç Kremi Kullanabilirsiniz
Genelde arkadaşlarımız bu sorunu şampuanlarla çözme yolunu aramaktalar fakat şampuan yerine saç kremi ve son yıllarda kullanımı hızla artan argan yağı içeren ürünler kullanmanız önerilir.

Argan Yağı

Yukarıdaki uygulamaları harfiyen yaptım fakat saçta elektriklenme probleminden kurtulamadım diyorsanız geriye tek çözüm yolu kalıyor. Kısa saç uygulamasına başvurmalısınız. Çünkü kısa saç diğerlerine göre elektriklenme sorunu yaşamaz ya da çok az ihtimal içerir.

Saçta Elektriklenme için 29 yorum yapılmış


anonim

saçım tiftikleniyor ve kabariyo bunu nasıl önlerim
Op.Dr.Atilla KAYA
biotin 10 mg kullanın ve bademyağı ile haftada birkez bakım yapın

Deniz

Sacim dalgali oluyor sizce elidormu yoksa pantenemi iyi
Op Dr Atilla Kaya
Bir dönem elidor sonra panten hangisi hoşunuza giderse onla devam 🙂

Anonim

Ben bir sürü şampuan kullandım elidorun tum serisi nerdeyse head and shoulders elseve gibi fakat elidor saçlarımı döktü head and shoulders saçimin diplerini yapış yapış yaptı elseve guzel kokuyordu fakat sacima bi yarari olmadigini dusundugum icin değiştirdim suan bioblas kullanıyorum memnunum ama elektrikleniyor ( sıcak zeytinyağlı bakım da yapıyorum)

Dilan

Benimde saclarim hem kivircikken elektrikleniyor hemde duzlestirdigimde kabariyor ve elektrikleniyor yüzüme yapışıyor rahatsiz oluyorum 🙁

Beril

Benim saçlarım cok kıvırcık değil ama çok elektirikleniyor okulda saçlarımı acamiyorum
Op.Dr.Atilla Kaya
saçına uygun şampuan kullanmalısın

hülyA

saçım çok fazla elektirikleniyor. haddinden fazla. montumu zor giyiyorum 🙁

kayla

ben saçımı düzleştiriyorum ve saçım hep kabarıyot numnum içn ne yapmalıyım ?
Op.Dr Atilla Kaya
yıkadıktan sonra badem yağını elinize alın çok az miktarda elinizde dağıtın ve saçların uçlarını badem yağı ile hafifçe yağlayın

Kabaran biri

Saçım olduğundan fazla elektirikleniyor ne denediysem dogru bir sonuç alamadım kabarması azalmiyor düzleştirsem bile elektireklenmeye devam ediyor . Saçım düz olsa kabarma azalıyor ama dalgalı olduğu zaman düz halinden daha bakımsız ve elektirikli oluyor bundan artık fazlası ile rahatsizim yardım bekliyorum sizden

admin - Atilla KAYA

Bitkisel yağlar ve saç kabarmasını elektriklenmesini önleyen saç kremleri kullanabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya