Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç Dökülmesi AnlamaBundan önceki konumuzda dökülme sorununu ele alırken, sürecin oldu bittiye gelmek yerine bunun belirli bir süreçte gelişeceğinden bahsetmiştik. Düşünsenize en sağlıksız saçlı deride bile 80 – 100 bin saç teli bulunmaktadır. Günde 100 – 200 şeklinde dökülen saçlar sizin önlem almanız için bir sinyaldir. Nasıl ki bir yerimiz ağrıdığında hemen müdahale etmek gibi bir düşünceye kapılıyorsak, bu konuda da aynı şekilde bir girişimde bulunmalıyız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle her dökülmenin kellik ile sonuçlanmayacağını bilerek dikkat etmemiz konulardan birisi dökülen greft yani saç teli sayısını baz almamız gerektiğidir. Günlük 40-50 tane dökülen saç telleri saçınızı yenilenmesi için standart bir süreç olduğunu bunun üzerinde bir rakam oluyorsa, 100 ve üzeri asıl dökülme bu olduğunu bilmeliyiz.

Şakaklarda Geri Çekilme Görülür
Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde iki noktada meydana gelir, tepe kısmı ve şakaklarda bu alanlarda seyrelme meydana geliyorsa, sizin sorununuz yenilenmek değil dökülmedir.

Diğer Saç Dökülmesi Belirtileri
Bir çok belirtisi olup her insanda aynı belirtiler görülmese yapılan araştırmalar göstermiştir ki aşağıdaki listede yer alan bulgular, saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların ortak paydaları arasında yer almıştır.

 

  • Saçın uzama hızında yavaşlama görülmektedir. Çünkü dökülme problemi yaşayan bireylerin saçlarında kalite kaybı vardır. Kalite kaybı ise saçların kırılma ve dökülmelerine neden olmaktadır.

 

  • Cansızlaşma yukarıdaki maddeye ek olarak kalite kaybı görülen saçlarda cansız ve sönükleşme yanı sıra saçın parlaklığı azalır. Uzama problemi yaşanmaya başlanabilir. Saçlarınız 2-3 cm’den fazla uzamaz.

 

  • Aşırı kepeklenme problemi de saçlarınızın dökülme belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda saç diplerinde sızlanma ve kaşıntıya da neden olan aşırı kepek bir anlamda seboreik dermatit probleminide beraberinde getirmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler
Konunun amacı saçlarda görülen sorunların önemsenmediğinde ciddi anlamda dökülmeye neden olacağıdır. Peki yukarıdaki sorunları görülüyor fakat dökülme olmuyorsa, sorunun henüz başındasınız ve vakit kaybetmeden önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bundan sonraki konularda ise dökülmeye sebebiyet veren sorunları engellemeyi yazılarımızda aktaracağız. Örnek saçta kalite kaybı yaşayan bireyler için biotin (B7 Vitamini) konusunda detaylar anlatırken, aşırı kepek problemi yaşayanlar için ise seboreik dermatite karşı alınacak önlemleri aktaracağız.

Lütfen sizlerde sorunlarınızı bizlerle paylaşın. Bu sayede sorunlarınıza  çözüm yolu bulabilirsiniz. Sorularınız varsa aşağıdaki yorum formundan saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın cevaplaması üzere yazabilirsiniz.

Dökülme Problemi Nasıl Anlaşılır? için 948 yorum yapılmış


Nizam aktaş

Hocam stresten dolayı şaçlarım dökülüyor daha dogrusu son 1 yıldır görülmeye başladı seyrekleşme var hocam yaşım 20 ne yapmalıyım sadbe siparişi verdigimde hocam bide size sormak istedim meslegimde aşçılık yani kafama bone takıyorum hocam bana bir ilaç söylermisiniz hocam seyrekleşen şaçlarım geri çıkarmı acaba söylediginiz ilaçla

admin - Atilla KAYA

Ailenize genetik dökülmesi olan var mı, varsa dökülme nedenini genetik olabilir. Diğer nedenleri de araştırmalısınız, sistemik hastalıklar vb nedeniyle olabilir.
Dr. Atilla Kaya

Anonim

Hocam sakak tarafım acildi bıraz sizce bana ne onerırsınız sımdıden tesekkurler saglıklı yasamlar

admin - Atilla KAYA

şaka bölgesi erkeksi görünüm için yaşla birlikte biraz yukarı doğru çekilir, Bu normaldir, eğer çekilme fazla ve hızlı olduysa genetik dökülme başlamış olabilir. Hairforte zprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz, Bu bölge dökülmeleri inatçı olabiliyor eğer cevap almakta zorlanırsanız, Tekrar yazın 3-6 ay sonra, Başka ürün öneririm.
Dr. Atilla Kaya

Sedat

Merhaba hocam saçlarım cansizlasti ve dökülüyor bir ay önce doktor a gittim vitamin verdi dökülme biraz durdu ama hala devam ediyor on ve tepe kısmında seyreklesme var ne yapmamı önerirsiniz?

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Ön ve tepe kısmında seyrekleşme varsa bu genetik dökülmedir. Xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin.
Dr. Atilla Kaya

Sude sena

Daha 14,15 yasindayekn sac dokulmem başladı ve suan 16 yasindayimve kızım nerdeyse kelim aşırı seyrek saclarim aşırı dokuluyor ve yerine yenileri çıkmıyor neden oldugunu bi turlu anlayamadim disardan bakinca bile kel oldugum aşırı belli bu yasta neden bh kadar dokuluyor daha cok gencim cocugum hatta saclarimi besliyorum vitamin suruyorum ama hic bir fayda etmiyor saç koklerim beyaz renkte lutfen cevap verirseniz sevinirim 16 yasinda kel ve kızim

admin - Atilla KAYA

Nedeni araştırılmalı, Pek çok sistemik hastalık saç dökülmesine neden olur.
Öp. Dr. Atilla Kaya