Saçkıran BulaşıcımıSaç dökülmesi tek kelime ile özetlense de sorunun kaynağı kişiden kişiye değişmektedir. Kimisinde genetik olup, aileden gelen bir sorun olmakla birlikte kimisinde durup dururken saçkıran dediğimiz “alopecia areata” şeklinde madeni para şeklinde bölge bölge dökülmeler görülür.  En çok sorulan sorulardan birisi olan “Saçkıran bulaşıcı mıdır?” sorusuna yanıtlayacağız.

Saçkıran Bulaşıcı Değildir.
Saç dökülmesi ne sebeple olursa olsun, bulaşıcı değildir. Gerek kişiden kişiye gerekse kişinin kendisindeki bir bölgesinden başka bir bölgesine asla bulaşmaz. Saçkıran her ne kadar alışıldık dökülmelerden farklı görünse de veya mantara bağlı dökülmeye benzese de “alopecia areata” yani “saçkıran” bulaşıcı değildir.

Saçkıran Neden Kaynaklanır?
Sebebi kesin bilinmemekle birlikte olabilecek sebepler hakkında farklı görüşler vardır. Bu saçkıran sebepleri ayrı bir sayfada incelenecektir.Tahmin edilen bu sebepler arasında hiçbirinin bulaşıcı olma özelliği yoktur.
Hastanın kafasının bir yerindeyken zamanla farklı bölgelerinden çıkması genel olarak bulaşıcı olabileceği daha doğrusu ilk yerden diğer yerlere sıçramış gibi değerlendirilir. Ama bu değerlendirme tamamen yanlıştır ve herhangi bir önlem almayı gerektirmez.

Mantar ve Saç Dökülmesi
Çok seyrek görülen saç dökülme tipi mantardan dökülme saçkıran gibi görünür ve bulaşıcıdır. Ancak mantarda dökülmede hastalığın başlangıç döneminde saç köklerinden cerahatli akıntı gelir oysa alopecia areata da böyle akıntılı dönem olmaz.

Saç Kıran Problemi Yaşayanlar
Saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir. Bu sebeple sizde ya da bir yakınınızda bu sorun varsa korkmayın bulaşmaz. Hatta o kişinin moralini yüksek tutacak girişimlerde bulunarak saçlarının tekrardan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saçkıran problemine en iyi çözüm can sıkıntısı ve stresten uzak kalarak moralinizi yüksek tutarak saçlarınızın tekrardan çıkacağına inanmaktır.

Saçkıran Bulaşıcı mıdır? için 55 yorum yapılmış


Erol

Merhaba hocam sakalimda sakal kiran olustu acaba sacima da gecer mi ? yeni sac ektirdim cok korkuyorum
Op Dr Atilla Kaya
saçkıranın hangi bölgede çıkacağı belli olmaz.stresten uzak dur.sakalkıran için sadbe kullanabilirsin

Çiğdem Solmaz

Merhabalar. Saçkıranın bulaşıcı olup olmadığı yönünde bir çok kişi bulaşır, bir çok kişi bulaşmaz diyor. Kedimde saçkıran var ve ben kaşıntıdan duramıyorum saçımda yara çıkıyor sizce endişelenmeli miyim?
Op Dr Atilla Kaya
saçkıran nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.bulaşmaz

ayten

hocam kızım 2006 hazıran dogumlu 2 yıldır her yıl aynı bu mevsımde tekrarlanıyor.doktora goturdum derıye iğne yapıyor,ben evde samırsak sürüyorum daha sonra sac cıkıyor fakat başka bolgelerde tekrarlanıyor.cok uzuluyorum.kızım sorunlu bırıde degıl.
Dr Atilla Kaya
saçkıranın nedeni belli değil.stresten uzak durmalı

Meraklı

Annemin geçn hafta tarağını ını kullandım saçımı daha yıkamadım, ve ayrıyeten almadan önce annemin fırçafakı dökülen saçlarını aldım ama suyla yıkamadım(annemsaçkıran) saç kıran olur muyum
Op.Dr. Atilla KAYA
Hayır bulaşıcı değildir

Anonim

hocam benim saçımda saçkıran var saçımı kestirsem( kazdırsam ) sıkıntı olurmu
Op.Dr Atilla Kaya
saçınızı kestirmek sıkıntı oluşturmaz.fakat kazdırmaktan kastınız nedir anlayamadım

Gurhan

Iyi günler hocam
Saçım da iki yerde saçkıran var tedavi için ne onerirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsiniz fakat dermatolog desteğide almalısınız

İrem

Evcil hayvandan saçkıran olma ihtimalim var mı? 4 ay önce pug aldım onu aldıktan sonra başladı.
Dr.Atilla Kaya
hayır daha çok psişik kökenlidir

Aykut

İyi günler hocam sakalımda dökülmeler boşluklar oluştu doktor sakalkıran dedi saçımada bulaşırmı acaba?
Dr.Atilla Kaya
yayılabilir.ilk ay sadbe ikinci ay sadbe forte kullanabilirsin

caner

Hocam saçımda arka bölgemde 1 hafta önce saçkıran oluştu ufak ufak 5 yerde var. doktora gittim ilaç verdi. ancak saçkıran ne zaman geçer ve dökülen saçlar geri çıkar mı ilerde yine tekrarlar mı? bu durum
teşekkürler
Dr.Atilla Kaya
saçkıranın geçiş süresi kişisel özelliklerinize göre değişir,10-15 günde saçlarınız gelebileceği gibi 6aya kadar da uzayabilir.saçkırana etkili squarik asit içeren sadbe kullanmanızı öneririm

Eldar

Merhaba.sackiran cinsel yolla bulasirmi ya da doğacac cocuklarda da olma ihtimali varmi eğer babada varsa
Dr.Atilla Kaya
hayır yok

Murat

Hocam iki ay önce saçkıran oluştu ama yayılma göstermedi geçen cildiyeye göründüm karışım verdi hafif tüy şeklinde geliyor acaba hocam saçkıran çıplak elle dokunup saçımızda herhangi bir yere sürsek yayılma ihtimali var mıdır
Dr.Atilla Kaya
hayır yayılmaz.devamında sadbe ve biotin tablet kullanabilirsin

Mehmet

Merhaba hocam.Benim cenemde kıl dökülmesi ufak bir nokta iken şimdi büyüdü vede çenemin yanlarında sıçradı.betaslic kullandım Biray bekledim tekrar kullandım şimdi yine başladım sabah akşam kullanıyorum 8 ayı ge çeçti sorun bitmedi .tabiki hekime gittiğim halde.bu aşamadan sonra ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

admin - Atilla KAYA

Sakalkıran tedavisinde squarik asit di butil ester içeren SADBE losyon kullanmanızı öneririm. beraberinde HP biotin 5 mg tablet de kullanmanızı öneririm.
Dr. Atilla Kaya

Nevide Açıkalın

Merhaba hocam 9 yaşında oğlumun kafasında bir yerde saç kıran oluştu tedavi için ne yapabiliriz. Teşekkür ederim.

admin - Atilla KAYA

merhaba,
sadbe losyon ve biotin tablet kullanabilirsiniz.
Dr.Atilla Kaya