İnsanlarda vücudun farklı noktalarında her zaman mantar yani yaşayan mikroplar bulunur. Bunlar zamanla sayılarında artış ile insana zarar vermeye ve belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle deri ve tırnak diplerine yerleşen mantar çok nadir olsa da bazen organlarda görülebilir. En ciddi sorun ise saç derisi ve tırnaklarda görülür.

Kafada mantar nasıl anlaşılır?
Sağlıklı saçlara sahip olan insanlarda yağlanma, kepeklenme, dökülme ve ıslaklık olmaz. Bunlardan biri ya da birden fazlasını saçlarınızda görüyorsanız saç derinizde mutlaka bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Kafada mantar belirtisi ise aynı şekilde yukarıda belirtmiş olduğum sorunlardan bir ya da bir kaçı olması en ciddi belirtileri arasındadır. Özellikle saç derisinde görülen kaşıntı direkt olarak kafada mantar belirtileri arasında başı çekmektedir.

Kafada mantar basite alınmamalı?
Tedavisi diğer mantar sorunlarına göre daha kolay olan kafada mantar ilk etapta kafa derisinde görülür. Fakat hep o noktada kalmayıp saç köküne ilerleyici etkisi bulunur. Saç köküne ilerlemesi ve kökleri zarar vermesi kişide kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Çünkü kırılarak dökülmeler kökten yeni saçın uzaması ile düzelirken saç kökünün zarar görmesi ise yeni saç üretiminin artık olmayacağı anlamanına gelmektedir.

Aşırı kepek ve saç dökülmesine neden olur?
Bir çok insan kepeği basite alıp, daha sonra karşılaşacağı aşırı kepek yani seboreik dermatit sorununu hayal bile edememektedir. Mantar kepek ve aynı zamanda aşırı kepeğe neden olan bir sorundur. Yine aynı şekilde aşırı kepek problemi de saç kalitesini düşürerek zayıflama ve dökülmelere neden olur.

Kafada mantar nasıl geçer?
Bu konuyu ayrıca detaylıca bir şekilde ele alacağımızı belirterek burada özet şekilde bilgilendireyim. Kafada mantar tedavisi problemin yoğunluğuna göre seçenekler gerektirir. Örnek basit kepek sorunu yaşayanlar markette satılan şampuanlarla sorunu çözerken ileri ve aşırı kepek sorunu olan, yani mantar kaynaklı problemlerde ise içeriğinde Climbazol gibi mantar öldürücü maddeler içeren medikal şampuanlar kullanmalısınız. Bu şampuanlar medikal ürün olması nedeniyle marketlerde bulma imkanınız yoktur. Size en yakın eczane ya da üreticinin satış sitesi bulunuyorsa oradan alabilirsiniz.

Kafada mantar nedir

Değerli arkadaşlar aldatıcı TV reklamlarına aldanmayın. Normal şampuanlarda kalıcı kepek önleyici herhangi bir madde bulunmaz. Çünkü o ürünlerin amacı temizleyici niteliğindedir. Sizler ise mantar öldürücü etkili ürün kullanmalısınız.

Kafada mantar neden olur? için 148 yorum yapılmış


oya

hocam oglumdan yara cıktı iltihaplı kafası bayağı bir açıldı tadavi gördük yara iyi oldu ama yeri kel kaldı bu onu ilerde çok etkiler çocuk 6 yaşında ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Dökülen alana çocuk rahatsızlık duyarsa ekim yaptırabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

Tayfur arıkan

Hocam 27 senedir mantar enfeksiyonları ile yaşıyorum saçlı derim tamamen intihaplaşıyor ve patlayıp kepekleşiyor saçım tamamen döküldü her tarafı yaraa ne yapmamı önerirsiniz

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Bir üniversite hastanesinde tedavi ve takibinizi yaptırın. Mantar ciddi bir enfeksiyondur.

rıdvan acar

hocam başımda sürekli kaşıntı var ,sacımı kaç defa kazıtım ama sürekli uzadığında kaşıntı oluyor ama genelde kaşıntı en cok başımın en tepe kısmında sürekli oluyor acaba mantar mı yoksa değişik bir cilt hastalığımıdır .kaşıntılar genelde mantardan oluyormuş değişik sitelerdenbaktımda acaba ne yapmam gerekir.

Esra

Hocam çocuğum 2 yaşında saçında ilk kepeklenme oldu kaşınma fln sonra iltaplı yara oldu baya şişmiş doktor mantar dedi ama kulandıgım ilaçlar hiç iyi gelmedi yarasıhem büyüdu hem iltaplandı ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Merhaba
dermatologa götürmelisiniz

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
mantar yada seboreik dermatit olabilir. dermatologa görünmelisiniz