Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler. O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha mutlu olmak için yapılan girişimi desteklemelisiniz. Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Ekim sonrası ilaçlar size şu yararları sağlar;

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir. Seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir. Günlük 2 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır, çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar, gerek çıkacak gerekse var olanların kalitesini artırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Pantogar:

Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir. Çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası önerilir. Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia, dilaprost, proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır, yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir. Ekilen saçlara olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur.

Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Kafa derisinin kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş olanların canlanmasını sağlayarak ekimden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlaması ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurmasıdır. Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi kökü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Ekim yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır. Ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT’yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.

Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogaine (spectral, regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir. Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogaine sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar. Rogainein tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir, bilimsel olarak ekilen saçlara faydası ya da zararı olması beklenmez.

Bepanthol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE’yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur. Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere zarar verebilir, ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.

 

Yorum yapılmamış