Kafa Kaşıntısı

Kafa KaşıntısıBir çok sağlık sorunumuz gibi kafa kaşıntısı probleminide çok önemsediğimiz söylenemez, oysa ki saçlı deri kaşıntısı bazı durumlarda saç dökülmesi problemine kadar gitmektedir. Öncelikle soruna neden olan faktörleri bulup, basit önlemler ile kalıcı hale gelmeden ve saç derinizde önemli bir tahribata neden olmadan, mutlaka önlem alınması gereken saç sorunları arasında yer almaktadır.

Kafa Kaşıntısı Neden Olur?
Tek bir sebebi olmayan kafa kaşıntısı için bir çok neden sıralayabiliriz. Bu kullanmış olduğunuz günlük şampuan ve saç kremlerinden başlamak üzere seboreik dermatitt, egzama gibi sorunlara uzanabilmektedir. Dilerseniz aşağıda liste halinde ele alalım sizde böyle bir sorun ile karşı karşıyaysanız aşağıdaki nedenlerden size uygun olanı bulunuz.

  • Kullandığınız şampuan ve saç kremlerine karşı alerjik reaksiyon göstermenizden,
  • Sabun kullanımından kaynaklı olabilir saç derisinde kuruluk yapar.
  • Aşırı yağlanma sorunu olan Sebore önemli sebepler arasındadır.
  • Sebore gibi saçlarda iltihap problemi olan seboreik dermatit olabilir.
  • Saçlarda görülen sivilce problemide kafa kaşıntısına neden olur.
  • Çok fazla banyo yapan ve saç yıkayanlarda görülebilir.
  • Psöriazis halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen problem,
  • Pediculozis Kapitis özellikle çocuklarda sıkça görülen saç biti kafada kaşıntı yapar.

Cilt Mantarı
Malessezia furfur yukarıda bilerek yer vermediğim cilt mantarı saçlı deride görülen kaşınmaların en önemli nedenlerinden birisidir. Mantarın en çok görülen belirtisi kaşıntıdır. Cilt mantarı için mutlaka bir hekime görünmelisiniz.
Kafa kaşınması tedavi yöntemleri
Yukarıda görüldüğü üzere bir çok sorun saydım. Sizin kafa kaşıntısı problemi hangisine uygunsa, ona göre tedavi yöntemi belirlenmelidir. Örnek olarak aşağıda bir kaç tedavi yöntemi aktaracağım.

Sabun Kaynaklı Kafa Kaşınması
Kafa kaşıntısı problemi yaşayan bireyler sabun kullanıyorsa mutlaka sabun kullanımını kesmelidir.

Şampuan Kaynaklı Saçlı Deri Kaşıntısı
Şampuan kullanıpta kafa kaşıntısı problemi yaşayanlar özellikle aldığı şampuanlarda SLS, parfüm ve boya içermeyen markalara önem vermeleri gerekmektedir.

Saç Biti’ne Bağlı Kaşıntılarda
Çocuğunuz saçlarını sık sık kaşıyorsa büyük ihtimalle saç biti problemindendir. Saçlarını yıkarken eczaneden temin edecekleri anti bit şampuan ve losyon ürünleri kullanmalıdır.

Meyan Kökü En Önemli İlaçtır
Kafa kaşıntısı probleminiz yukarıdakilere uymuyorsa, mantar, sebore, seboreik dermatit ve sedef varsa TTO ve meyan kökü özütü ve içeren solüsyonlar kullanılır. Lütfen kafa kaşıntısını basite almayın saçlarınız dökülme problemine gidebilir.

Kafa Kaşınması Ciddiye Alınmalıdır için 245 yorum yapılmış


ismail

Hocam kafamda kaşıntı var ama cok değil yaglanma var ondan ayrı hocam genetik dökülme var ama tam emin ol amadım genetikmi değil mi genetik dökülme ile karıştırılan dökülme türü var mıdır
Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin

Cagtay akar

Hocam saçlarımda ince ince tatlı tatlı kaşınmalar oluyor saçlarımdan bahsediyim biraz.Saç diplerinde küçük küçük yaralar var ve saçlarım yağlı bunların sac kasintisi ile ilgisi varmı bilmiyorum bazıları sac kasintisi beyazlamanın belirtisi diyorlar şaşırdım ve biraz korktum size danışmak istedim
Op.Dr.Atilla Kaya
saçlı deriyi bir dermatolog görüp değerlendirmeli

gizem

kafam çok kaşınıyor evde b,işey yapamammı?
Dr.Atilla Kaya
nedeni tespit etmelisin

Numan

Hocam yaklaşık 10 ay önce şampuan değişimi sonrası saçımda aşırı kaşıntıyla beraber kabuk kabuk dökülmeler meydana geldi. 1-2 ay kadar süre doktora gitmedim, saçımın yeni kullandığım şampuana alışacağını düşündüm. En sonunda cildiye uzmanına göründüm ve ketoral başladım. 2-3 hafta içerisinde hiçbir sorunum kalmadı. Fakat yaklaşık 2 ay önce kullandığım şampuanı hiçbir markette bulamadığımdan aynı markanın farklı bir ürününü (Bioblas Men Kuru ve normal saçlar için) aldım ve kullanmaya başladım, kullanmaz olaydım. Aynı şekilde kaşıntı ile kepek problemim yeniden başladı fakat bu sefer öncekinde olduğu gibi kabuk kabuk döküntüler olmuyor, sadece kaşıntı ve kepek. Yeniden ketoral kullanmaya başladım. 1 ay kadar kullandım fayda etmedi. Cildiye uzmanına tekrar göründüm ketorale devam etmemi söyledi. Neredeyse 2 ay oldu hala ketoral kullanıyorum ve bu kaşıntıdan kurtulamadım. Normal şampuanda da ketoralde de ilk yıkamada problem yok fakat 48 saat içinde kaşıntı başlıyor ve bu şekilde tekrarlayıp duruyor. Gittiğim doktora güvenin kalmadı, ne yapmam gerekiyor hocam?
Dr.Atilla Kaya
etken maddesi farklı olan climbazol içeen seboderm şampuanı deneyin

Ada c

Merhabalar hocam benim sacimda iki haftaya yakindir kepek olusumu var saclarim bazen kasiniyor bazen kasinmiyor sac deim yagli ve yolculuga gidip geldim saclarimi control ettim ama paraziti goremedim sizce ne yapabilirim
Dr.Atilla Kaya
mevsim değişilerinde,strese bağlı,kalitesiz şampuan kullanımı ve saçların iyi durulanmamasına bağlı kepek oluşabilir.kepek için climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz