Saçta KepeklenmeKepek Nedir?
İnsan vücudunu kaplayan tüm deri (cilt) sürekli yenilenir. Örnek vermek gerekirse yazın sıcaktan yanan kollarımızın üst tabakası soyulabilmektedir. 7 kattan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman (stratum korneum) dökülür. Çünkü yeterince eskimiş olup, en alttan gelen yeni hücreler ile değişir. Ölü cilt tabakası açık veya elbiseyle kapalı alanlarda fark edilmeden vücuttan uzaklaşır ancak saçlı deride küçük pulcuklar halinde görünür, işte bu döküntüler kepek olarak adlandırılır.

Saçta Kepek En Yaygın Saç Sorunlarındandır
Kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Kepeklenme daha çok  kıllı alanlarda olur ve fark edilir. Çünkü kıllı alandan uzaklaşması daha zordur. Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenmede artış gözlemlenir. Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur. Ancak bazen kişinin sosyal yaşamını bozacak kadar yoğun kepeklenme de olabilir.

Saçta Yağlanma ve Kepek İlişkisi
Bir önceki konumuzda saçta yağlanma sorununu ele alırken, yağlı saç problemi yaşayan bireylerde, yağ salgılarının normalden fazla olduğunu belirtmiştik. Saçta kepek problemi herkeste olup, bazı bireylerde ise normalin üstündedir. Bunun sebebi ise saçta yağlanma sorununa neden olan aşırı yağ salgısı (sebum) üretimidir. Kepek ve aşırı kepek sorunu olan kişilerde ise yetersiz yağ salgısı nedeniyle normalin üzerinde saçta kepeklenme olur.

Sabun ve Şampuan Kepek Yapar mı?

Şampuan Kepek
Yukarıda saçta kepeklenme konusunu özetle ele aldık ve neden nasıl kaynaklandığını öğrendik, bir çok insanımız bu sorunun sabun ve şampuan kullanımı ile alakalı olduğunu sanır. İşte sabun kullanma kepek yapar, şu şampuanda bende kepek yapıyor vs halk arasında tasvir edilen bilgiler tamamen yanlıştır.

Kuru Saçlarda Kepek Daha Sık Görülür
Bir üst satırda yetersiz yağ salgısının saçta kepeklenmeye neden olduğunu vurguladık, biliyorsunuz yağlı saçlar sanki yeni yıkanmış kadar nemli olurlar, yetersiz yağ salgısı olan kişilerde ise saç kuru olmaktadır. Saçlarda kuruluk kepek ve kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olur.

Aşırı Kepek Neden Olur?

Aşırı Kepek
Cildin değişimi ve son kat tabakanın pul pul dökülmesi olduğunu, ve tüm vücutta olduğunu saç ve sakal bölgesinde belirgin olmasının nedeni ise kepek kıllı bölgelerde kolayca ayrılamadığını bilmelisiniz. Çünkü sadece saçlarda değil vücudumuzun her yerinde kepek oluşumu mevcuttur. Peki anlık gelişen aşırı kepek içinse saç uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgisini aktaralım.

Saçta Mantar ve Kepeklenme İlişkisi
Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantar tespit edilir. Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir. Saçta mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.

Saçlarda Mantar Nasıl Önlenir?
Yoğun mantar şampuanlarla değil uygun solüsyonlarla tedavi edilmelidir. Tedavi mantar ilacı içeren solüsyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO (Tea Tree Oil-çay ağacı yağı) içeren solüsyonlarla da yapılabilir. Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlardan kepeğe etkili olanlarla tedavi edilebilir. Ancak aşırı kepeklenme tedavisinde ve tekrarının engellenmesinde climbazol gibi daha etkili ürünler içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit (Aşırı Kepek)
Saçta Kepeklenme yanı sıra yağlanma, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi varsa bu durumda seboreik dermatit problemi yani aşırı kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.  Seboreik dermatit tedavisi için ya kortizonlu solüsyonlar kullanılmalı, kortizonun yan etkilerinden korunmak için bitkisel kortizon ve TTO içeren Dermotto Losyon kullanılmalıdır. Hastalığın tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saçta Kepek Tedavisi
Öncelikle kepek bir hastalık değildir, kepek sorunu olanlar endişelenmeyin vücudun doğal olaylarından birisidir. Öyle ki basit kepek önleyici şampuanlar ile sorunu çözebiliyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken kepek yoğunluğunuzdur. Basit düzey kepekler ve aşırı düzey sorunlar için zink pyrition ve climbazol gibi bilimsel maddeler gerektiğidir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanın
Basit düzeyde kepek probleminde kullanabileceğimiz bilimsel madde climbazol’dur. Climbazol bir ürün ya da marka olmamakla birlikte kepeğe karşı geliştirilmiş bilimsel bir maddedir ve bir çok şampuanda vardır. Kullandığınız kepek önleyici şampuanlarda mutlaka climbazol içerip içermediğine bakmalısınız.

Seboderm Şampaun

System4 Hegor

Oliprox Relieve

Climbazol İçeren Şampuan Çeşitleri
Madem konuya girdik sizlere dünya genelinde en çok kullanılan 2 kepek önleyici şampuandan bahsedeyim.

Yukarıdaki ürünlerden hangisi kullanmak isterseniz alabilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kepek sorununu çözer sürekli sorundan uzak kalmak için haftada iki defa kullanabileceğiniz gibi her gün de kullanabilirsiniz,bu grup şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? için 139 yorum yapılmış


Salih

Hocam merhabalar benim saçımda aşırı kepeklenmeler ve kaş arasında , kulak arkasındada oluyor. Aile hekimime gittim. Seboreik dermatit dedi. Ketoral şampuan verdi 2 kutu haftada 2 kez kullanıyorum. Etkisini görüyorum geçiyor ama bazen normal clear , elidor gibi şampuanlar kullanıyorum hemen eski haline geri dönüyor kepeklenmeler başlıyor. Kötü birşey mi ?? Ne önerirsiniz Sevgilerimle..
Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz,günlük kullanıma uygundur

EMRE

Merhaba, saçlarım dökülüyor diye saç bakım yağı aldım. Öncesinde kepek problemim olmamasına rağmen şuan kepek ve kaşınma yapıyor. 2 haftadır kullanıyorum 4-5 kere kullandım. İkinci hafta itibariyle böyle bir sıkıntı yaşıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.
Dr.Atilla Kaya
allerji yapmış olabilir,bırakmanızı öneririm

Can Arslan

Hocam benim saçımda elimi attığım zaman tek tel veya 2 3 tel geliyor ailede baba tarafında saç dökülmesi gözüküyor bende de aynı sikinti olur mu?
Dr.Atilla Kaya
%50 olasılıkla görülebilir

Serpil Özn

Hocam saçım kuruluktan çok döküldü, her gün hakiki argan yağı kullanıyorum, sizin tavsiyeniz olan monapecia ile birlikte, saçımı kaç günde bir ve hangi şapuan ile yıkamalıyım, teşekkür edrim
Dr.Atilla Kaya
2-3 günde bir sawpoo ile yıkayabilirsin

Melih

Yaşım 14 kafamda aşırı kepek var kaşıyoınca çok çıkıyor kaşımamaya çalışıyorum ama çok kaşınıyor doktora gittim eczaneden şampuan aldırdı ama faydası yok ne yapmam gerekir
Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatitin var.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu uyguladıktan sonra saçına bone takıp 3-4 saat beklet,şampuanla yıka.şikayetinin derecesine göre haftada 2-4 kez uygulayabilirsin

Fatoş

Mrb lar hocam çocukluğumdan beri kepek problemi yaşıyorum ve yıllardır dermovate saç losyonu kullanıyorum çok etkili sürekli değil ama kaşınınca hemen sürüyorum geçiyor günler sonra tekrar başlıyor losyonu sürmeyince kepek kaşıntı pullanma artıyor okufuklatımdam anladığım kadarıyla kronik yukarıda bahsettiğiniz şampuan ve losyon acaba daha mı etkili olur
Dr.Atilla Kaya
evet dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

Mehmet

Hocam ben 14 yaşındayım fakat sanki kafamda girintiler çıkıntılar var kepek çok her saniye var her saniye yıkıyorum kuruluyorum var elimi atsam kepek çıkıyor napmalıyım?
Dr.Atilla Kaya
şikayetin seboreik dermatit düşündürüyor.mutlaka dermatologa görünmelisin.uzun süre tedavi edilmezse saçlarının dökülmesine neden olur

mustafa

hocam saçlarımda çok fazla kepek var. kulak içlerimde sakallarımda bazen kaşlarımda bile çıkmaya başladı.bir sürü şampuan kullandım ama geçmedi ne önerirsiniz.
Dr.Atilla Kaya
kepeklenme için tüm alanlarda climbazol içerenseboderm şampuan kullanabilirsiniz.eğer cevap alamazsanız tekrar yazın

İsmayıl

Mrb lar hocam ben Azerbaycandan yazıyorym 17 yasindaym kepek rahatsizliğim var cok kepek var yikiyorum 1 2 gun geciyo yine kepek oluyo en cokda kafamın bi kısmında cok oluyo top top oluyor ne yapa bilirim? Önceden tesekkürler

admin - Atilla KAYA

şikayetiniz seboreik dermatit gibi görünüyor.dermotto losyon ve beraberinde seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.losyonu uygulayıp 4 saat bone takarak bekleyin,daha sonra seboderm ile yıkayın.bu işlemi haftada 2-4 kez uygulayabilirsiniz
Dr.Atilla Kaya

Kader

Merhaba hocam. Son iki yildir geçmek bilmeyen bir kepek problemim var bazen yara raddesine kadar cıkabiliyor ve bu sadece şakak ve alinin hemen üst kisminda oluyor. Diğer kısımlarda ciddi bir problem yok. Solisyon da kullandim geçici çözümler oldu. Doktor egzama demişti ama ketoral şampuan da çok işe yaramadi. Saçlarim da uzama sıkıntısı var 26 yaşindayım hiç uzun saçlarim olmadi gürlükten yana problem yoktu ama artık kepeklenme ve kuruluk yüzünden dökülmeler de başladı özellikle kepekli bölge olan şakak kısımlarinda. Uzama için tatli bağdem yağ gibi hint yağ gibi basit yağlar kullandim hiçbirşey hiçbir fayda göstermiyor sabah yıkadiğim saçlarimin akşam olmadan kalip kalip kepek parçalari olmasindan çok sıkıldım bir tavsiyede bulunursaniz çok sevinirim. iyi günler kolay gelsin.

admin - Atilla KAYA

Saçınızı desteklemek için Xpecia tablet kullanabilirsiniz. Seboreik dermatit için DermoTTO losyon ve climbazole içeren seboderm şampuan kullanmanız öneririm.
Dr. Atilla Kaya

Memo

Hocam benim saçım iyiydi Ben bu dedim sabun kullanım kullandığım günde itibaren kepek oluştu sonrasinda konoz kullandım geçmedi azalma oldu farklı biseybkullaninca arti
Dr. Atilla Kaya
Sabun ile yıkamada saç çok iyi durulanmalıdır,iyi durulanmazsa tabaka bırakır, bu da kepeğe neden olabilir,yoğun kepek varsa dermatit de olabilir. Dermottlo losyon ile birlikte seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.

Nazife

Hocam merhaba saçımda yıllardır aşırı dökülme problemi var. Bunun için doktora gittiğimde verdikleri şampuanlarda direkt kepek yapıyor. Kendi kullandığım şampuan dışında ne kullanırsam yine kepek problemiyle karşılaşıyorum. Ne yapacağım konusunda yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

admin - Atilla KAYA

şampuan saç dökülmesi tedavisinde etkin bir madde değildir. Bu nedenle dökülme nedenini tespit edilmeli. Troid, yumurtalık hastalıkları, kansızlık var mı bakılması, Yada erkek tipi dökülme ise ona yönelik tedavi almalısınız.
Dr. Atilla Kaya

murat

hocamsaçımda sakalimda inanilmaz bi kepek var. kizariyor kasiniyor pul pul dokuluyor saçimdan sakalimdan ne yapmaliyim

admin - Atilla KAYA

Egzamanız var. Yüzünüzde egzama olan alanlara Dermotto losyon uygulayın, 3-4 saat bekletin arkasından yüzünüzü seboderm şampuanla yıkayın. Bunun dışında Pruzon pomat kullanabilirsiniz. Kortizon içeren pomatlardan uzak durun, cildinizin incelmesine ve damarların belirginleşmesine neden olur.
Dr. Atilla Kaya

lale

şaçlarımı kazıtmama kepeğimim geçirir mi?internette öyle yazıyordu lütfen yardımcı olun

admin - Atilla KAYA

Hayır, bir katkısı olmaz. TED avı almalısınız. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya