Yağlı SaçlarSaç neden yağlanır ?

Aslında aşırı yağlanma saçta değil saç derisindedir. Vücudun her yerinde ter bezi ve bunlara eşlik eden yağ bezleri mevcuttur. Bu yağ bezleri kıl kökünde olup, salgısını kıl kökünün dibine yapmaktadır.  Kafa derisi koltuk altı gibi alanlarda daha fazla kıl olması sebebiyle yağ bezi sayısı da diğer alanlardan fazladır. Yağlı saç problemi kişide fazladan yağ salgısı nedeniyle gelişmektedir. Bu sayfada yağlı saçlar hakkında bilimsel verileri sizlerle paylaşarak, aynı zamanda saçta yağlanma problemi için alınacak önlemler ve bilimsel ürünler ile yağlı saçlara çözüm yollarını bulacağız.

 

 Vücutta yağ ve salgısının yararlı yönleri

  • Saçın doğal şartlara (rüzgar, toz, güneş ışını vs)  dayanma gücünü artırır.
  • Saçın kayganlaşmasını sağlayarak kırılmasını güçleştirir.
  • Deriye zararlı olabilecek mikroplardan korumaktadır.
  • İzolasyon sağlamak (yağ, soğuk ve sıcağın iletimini azaltır)
  • Kişiye has koku vermek (insanlar arasında kullanılmasa da hayvanlarda önemlidir)

Aşırı Yağ Salgısı Kişiye Göre Değişir
Normal şartlarda salgılanan yağ miktarı kişide rahatsızlık verecek düzeyde oluşmaz. Fakat bazı kişilerde özellikle saç diplerindeki yağ bezleri fazla çalışarak salgı miktarını çok artırmaktadır. Bu yağ hücrelerinin neden bu şekilde fazla yağ salgıladığı tam izah edilememiş fakat bazı bilisel açıklamalar getirilmiştir. Yağlı saçların sebebi olarak yukarıda belirttiğimiz gibi bazı bireylerde yağ salgısının fazla çalışmasındandır.

Yağ salgısını artıran sebepler

Hormonlar: Ergenliğe geçiş döneminde cinsiyet hormonları devreye girer. Bu hormonlar kişide yağ salgısında artış yapar (muhtemel sebebi koku artışının sağlanmasıdır)

Aşırı temizlik: Cilt kuruduğunu algılar ve yeniden yağ salgılar, cilt gereğinden sık ve fazla temizlenirse bu yağ bezini sürekli uyardığı için salgı miktarı çok artar.

Uzun saç: Burada aslında yağ salgısı artmamıştır. Ama yağın tutunduğu alan arttığı için yağlanma fazla algılanır.

Krem kullanımı: Kesin olmamakla birlikte bu ürünler yağ bezlerini uyarabilir.

Masaj: Kafa derisine yapılan masaj yağ bezlerini uyarabilir.

Yağlı Saçlar İçin Alınacak Önlemler
Yukarıdaki satırlarda Op.Dr. Atilla KAYA yağlı saçlara neden olan faktörleri izah ederek açıkladı, yukarıda belirtilen başlıklardan size uyan sorunları ortadan kaldırmanız durumunda saçta yağlanma sorunu ciddi düzeyde azalacak ya da son bulacaktır. Çözüm olmaması durumunda bilimsel losyon ya da şampuanlarla çözüm yollarını anlatacağız.

Saçta yağlanma Saç Dökülmesi Yapar mı? ?
Aşırı yağlanma saç dökülmesine neden olabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur. Yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değildir. Saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması şu şekilde izah edilebilir. 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir tele düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Aşırı yağlanmanın tedavisi öncelikle olabilecek sebepler bulunarak ortadan kaldırılması şeklinde olmalıdır.

Saçta Yağlanma ve Çözüm Yolları için 183 yorum yapılmış


Betül

Merhaba hocam benim de 2 yıldır saçlarım dökülüyor. Cabuk yaglaniyor bazen sac dibinde acımalar oluyor minoksil ve bir şampuan vermislerdi hala aynıyım ne yapmalıyım?
Dr. Atilla Kaya
Saçta yağlanma varsa seboreik dermatit olabilir. Ama doktorunuzun minoxil başlaması erkek tipi dökülme düşündürüyor.bu nedenle tam olarak saç dökülme nedeniniz tespit edilmeli ve ona yönelik tedavi almalısınız.

Ömer Özkan

Hocam meraba yukarda soru soran arkadaşa cevap vermemişsiniz maile mi atiyorsunuz ? Benim sorum ise şu, saçlarım yağlı ve dediginiz gibi ergenliğe geçişte oldu ama ben naptiysam gideremedim, doktorlar caresi olmadığını söyledi bir de size sorayim yukardaki etkenlerden bi ergenlige geçiş bana uyuyo bu durumda yaglanan saçın caresi var mi napmaliyim ? Cunku saclarim döküldü dökülüyor lutfen yardim edin teşekkürler

admin - Atilla KAYA

Saçınızda aşırı yağlanma varsa dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi içinde biotin 10mg tablet kullanmanız öneririm.
Dr. Atilla Kaya