Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi, tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumuna hiper tiroidi ya da zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur, yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen dökülme daha farklıdır. Saçta kırılma şeklinde dökülme olur, bu dökülmenin sebebi dayanıklılığın azalmasıdır. Çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında çatallanma, parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışarıdan hap olarak tiroid hormonları alınır. Zehirli guatr (tirotoxikoz – hipertiroidi) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır, zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Guatr tedavisine başlandığında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve uzama hızını artırır. B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Guatr Saç Dökülmesi için 83 yorum yapılmış


admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Guatr da biotin gereksinimi artıyor. Normal guatr tedavisinin yanısıra günlük 10mg biotin tablet kullanmalısınız.
Dr. Atilla Kaya

Mehmet35

Geçtiğimiz Mart-Nisan haziran ayları gibi saçların duşta 30-40 tel dökülüyodu doktora gittiğimde aktif dökülmem olmadığı söylendi haziran sonu gibi kan tahlilimde tsh değerim 1.7 çıkmıştı, geçen hafta yaptırdığım tsh değerim 4.6 çıktı saçlarımın ön kısmında belli olmaya başlayan bi saç kaybım var artık ön çizgim ve saçlarım cok güçsüzleşti dökülmem guatrdan ötürü olabilir mi?

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Guatr genel olarak saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Ön bölgede zayıflık ve kayıp başlamıştı nedeni genetik dökülmedir.
Dr. Atilla Kaya