Sorunların çözümünde başarıya ulaşmak için öncelikle sorunun kaynağı bilinmesi gerekir. Sorunun ortaya çıkış nedenini bilmeniz halinde çözüm yolu oldukça hızlı ve kolay bir şekilde ortaya çıkacaktır. “Saç Dökülmesi” tedavisi içinde aynı durum geçerli olup, sizde sorunun hangi gruba dahil olduğunu aşağıdaki belirtileri inceleyerek öğrenebilirsiniz. Aşağıda kadın erkek olarak ayrım yapılacak olup, cinsiyete uygun kısmı mutlaka incelemelisiniz. Aynı zamanda hastalık riski taşıyıp, taşımadığınızı bilmelisiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri
Ülkemizde kellik problemi oldukça yaygın bir sorun olup, bir çok insanın ilerleyen yaşa bağlı olarak gördüğü ve çokta önemsemediği bir sorun olan saç dökülmesi sadece ileri yaşta değil 20’li yaşlarda başlayabilmektedir. Önlem alınmadığında ömrünüzün geri kalan kısmını kel olarak geçirebilir ya da binlerce TL ile saç ekimi yaptırmanız gerekir. Erkeklerde saç dökülmesi 2 nedenle görülür, belirtilere dikkat etmeniz halinde sorunu çözüm bulabilirsiniz.

Erkeklerde %95 Genetik Saç Dökülmesi
Erkek tipi saç dökülmelerinde %95 oranında ailesel dökülme dediğimiz Andro genetik sorunlar görülür. İnsanlar şunu net bir şekilde bilmesi gerekir. Anne babası kel olan kişiler özellikle 15 yaş itibari ile aynı sorun kendilerinde de görülebilmektedir. Buna hazırlıklı olmalı ve belirtileri iyi bir şekilde bilerek sorunun başlayıp başlamadığını anlarlar. Genetik saç dökülmesi problemi bir anda oluşmayan saçlarda kalite kaybı, incelme, matlaşma gibi sorunlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi ile ortaya çıkar ve tedavisi DHT hormonunun engellenmesi ile mümkündür. DHT hormonunu baskılayıcı bilimsel maddeler arasında “Procapil” oldukça önemlidir. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hairforte Erkek Sprey formunda %3 oranında procapil içermektedir. Aynı şekilde Minoxidil ve Finasterid’de DHT baskılayıcı etkisi bulunur.

Saçkıran Alopecia Areata
Özellikle genç erkeklerde görülen bir diğer dökülme ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata’dır. Genetik dökülmenin tersine kısa bir sürede kelliğe neden olur ve bölgesel dökülmeler şeklinde görülür. Madeni para genişliğinde bir ya da birden fazla noktada görülür. 3 Yıl gibi bir sürede tedavi olmanız halinde kalıcı dökülmeye neden olmayacaktır. Bağışıklık sistemi ile yakından alakalı olan “Saçkıran” özellikle aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu olan insanlarda görülür. Tedavinin en başarılı yönü bu stres yükünden kurtulmakla mümkündür. Bunun dışında sarımsakla saçkıran tedavisi bitkisel yöntemlerle başlamak isteyenler için idealdir. 2-3 Ay içerisinde sonuç vermemesi halinde Kortizon ya da Sadbe tedavisine başlamalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi
Genelde kellik problemi erkeklerde görmeye alışkın olduğumuz için çok garip gelmeyebilir. Fakat aynı sorun kadınlarda da mevcut olup, onlar şapka, bone, başörtüsü gibi örtülerle kapattıkları için kellik problemi olan kadınları çok görmezsiniz. Fakat bu kadınlarda saç dökülmesi olmadığı anlamına gelmez. Kadınlarda daha fazla nedenden dolayı saçlar dökülebilir.

Kadınlarda %50 Genetik Saç Dökülmesi
Yukarıda erkeklerde saç dökülmesi konusunu işlerken %95’lik bir oranın genetik olarak döküldüğünü gördük. Bu sorun kadınlarda da geçerli olup, fakat rakam erkekler kadar yüksek olmayıp, %50 gibi bir ortalaması bulunmaktadır. Aynı şekilde anne babası kel olanlar bu riski taşır. Özellikle annesi kel olan insanlar 2-3 kat daha risklidir. Tedavisi yukarıda belirttiğim şekilde Procapil içeren spreylerle olup, erkek tipi olması nedeniyle Hairforte Erkek Sprey kullanılmalıdır.

Kansızlık (Demir Eksikliği)
Kadınlara özgü sorunlardan birisi demir eksikliğine bağlı dökülme olup, maalesef yapılan saç analizlerinde genelde bu ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı bir saç kökü sürekli kan ile beslenmesi gerekir. Fakat kansızlık problemi olan yeterli kan üretimi olmayan kadınlarda saç kökleri yeterli şekilde beslenmeyip zayıflamaya başlar. Bir müddet sonra yeni saç kökü üretemeyecek hale gelebilir. Bu tür sorunları olan kadınlar özellikle demir içeren besinleri yeşil yapraklı bitkileri bolca tüketmelidir. Aynı şekilde saç dökülmesini önlemek için Demir, Keratin, L Sistin, Biotin gibi bir çok önemli bitkisel maddeyi içeren Xpecia Kadın tablet kullanmanız önerilir. Kısa sürede saç dökülmesi duracaktır.

Zehirli Guatr Hastalığı
Yine kadınlarda en çok görülen guatr hastalığı iyot eksikliğine bağlı olarak aynı zamanda saç dökülmesi problemini de beraberinde getirmektedir. Çözümü guatr tedavisi olup, hastalık ortadan kaldırınca düzelir.

Hormonal Bozukluk (Hamilelik)
Kadınlarda özellikle gebelik dönemi bir çok hormonal denge değişimine neden olur. Bu süreçte saç dökülmesi yine sıkça görülen sorunlardan olup, bu durumda saç kalitesini artırmaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Menopoz
Özellikle 40 yaş sonrası tüm kadınların yaşayacağı bir dönem olan menopoz yine bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. O sorunlardan biride saç dökülmesi olup, azalan östrojen değeri ile ortaya çıkmaktadır. Tedavisi ise özellikle İsoflavon ve Metiyonin, Ginkgo Biloba gibi maddeleri içeren Menopecia Tablet ile mümkündür. Saç dökülmesini durdurmakla kalmayan Menopecia aynı zamanda saçların ağarmasını geciktirici etkisi bulunmaktadır

Saç Dökülmesi Nedenleri için 12 yorum yapılmış


Fırat

Sacimda hem kasinma hem yaglanma var ve gecen yıl baslayan sac dokumesi var suan sacimin yarisina kadari dokulmus durumda bunun nedeni nedir ve nasıl gecer hocam. Yas 19 ve erkegim
Dr Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.15 günde rahatlama olmazsa doktora görünün.seboreik dermatit yada genetik dökülmeniz olablir

Enez dursun

İyi günler hocam benim saçimda 6 yıldır dokuluyor saç diplerim çok kepek li ve b12 de eksik çıkıyor b 12 için iğne vuruluyorum fayda etmiyor arkadaş burayi öner di cildiye doktoru da irsi dedi bu dht hormonu için sprey kullansam fayda edermi
Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Mehmet

Hocam benim saçım 3yıldır dökülüyor halada dökülmeye devam ediyor bide meme büyümeside var
Op.Dr.Atilla Kaya
endokrinologa görünmelisin

Mehmet Fatih Gökmen

Hocam 20 yaşındayım muglada 6 ay çalıştım geldikten sonra saçlarım dökülmeye başladı önemsememdim herhangi bir tedavi uygulamadım suan aradan 14 ay geçmiş bulunmakta ve ön ve orta kısımlarda 4-2 dökülmüş durumda neyapmalıyım gidien saçlarıma tekrardan kavuşa bilecekmiyim Neyapmamı Önerirsiniz ( Cevabınızı Bekliyor Olucam Hocam )
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme nedeninizi belirlemek için dermatologa görünmelisiniz

Muhammed

Merhaba hocam
22 yasindayim son bir senedir saclarim dokulmeye basladi. Ne amcalarimdan nede dayilarimdan saci dokulen yok. Sac dokulmesi bazen fazla bazen de az oluyor saclarim cok yaglandigi icin en gec iki gunde bir saclarimi yikiyorum. Birde bi kac defa doktora gittim minoxil diye bir ilac verdiler onunda pek faydasini gormedim. Ilk baslarda sac derisinde tuylenme basladi sonrasinda ise dokulme devam etti. Ne yapmami onerirsiniz
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülmeniz varsa bilimsel olan ürünleri araştırıp düzenli tedavi almanız gerekir

Rıza

Hocam saçlarımın önlerini yukarı taradığımda, ışık olan bir yerde bakınca önde sol tarafta (şakak değil) saç derisi görünüyor. Acaba bunun sebebi nedir ?
Dr.Atilla Kaya
daha önceki fotolarınızla kıyaslayın.genetik dökülme başlamış olabilir

ahmet

merhabalar hocam
20 yaşıındayım son 2 senedir yüksek oranda saç dökülmesi yaşamaktayım son dönemlerde ciddi manada tepelerde açılma var, çok seyrek.
İki sene öncesinde saç derimdeki rahatsızlıktan dolayı ketoral saç şampuanı kullanmaya başlamıştım hala aralıklarla kullanmaktayım saç derim çok hassas ve kepekli olduğu için ara sıra
kullanarak rahatlıyorum. Yine aynı dönemde aldığım (kan tahlili yapıldı) doktorumun yazdığı allopecia marka yüzde 7 etkin madde içeren spreyini almıştım fakat günlük kullanıma pek uygun bir ürün olmadığı için çok düzensiz kullandım. saç derisine uyguladığımda. duş almadan uyumak ya da dışarı çıkmak pek mümkün olmuyor.
Ne yapmamı önerirsiniz. Bu spreyin faydalı olup olmadığına da emin olamadım düzensiz kullanımdan ötürü, önerdiğiniz bi ürün var mıdır?
Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatitiniz var gibi görünüyor,bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm,saç dökülmesi için sprey kullanamazsınız bunun yerine xpecia tablet başlayın

Mehmet

Merhabalar hocam. Saçımın sol tarafı şakak bölgesi doğuştan açık. 15 yaşımdan itibaren saçımı fönlemeye ve wax kullanmaya başladım saçımda hiç bir değişiklik yoktu. 16 yaşımdayken saçımı boyattım sonra 3e vurdurdum gene herhangi bi değişiklik yoktu. Saçım uzadı wax kullanmaya devam ettim yaklaşık bi 3 4 ay sonrasında saçımın sağ tarafında bi açılma farkettim hemen 3e vurdurdum ve dermatologa gittim. Saçımın sağ yandan yarım parmak açıldığını söyledi ama herhangi bi dökülme yok dedi bana sürmem gereken bir losyon karışımı, çinko ilacı ve biotin şampuan önerdi sonrasında 3 4 kere daha gittim saçların sağlıklı bir dökülme yok dedi ve ilaçları kestik. Baba tarafında babam 30-31 yaşlarındayken dökülme başlamış ve şuan kel diyebilirim. Amcam 40 yaşında şakaklardan açılma var ama kel değil. Babamın babası kel. Anne tarafından Annemin babası kel değil gayet saçları var. Dayım kel değil gayet gür saçları var. En son 1 sene önce dermatologa gittim son seansta gayet sağlıklı saçların var dedi ama psikolojik olarak resmen çöktüm daha 18 yaşındayım ve saçlarımı kaybetmek istemiyorum. İlk sorum sağ taraftan açılan o yarım parmak boşluk tekrar kapanabilir mi sizce? İkinci sorum ise ben de genetik dökülme var mıdır ve varsa ne zaman başlar ? Cevaplarsanız çok sevinirim hocam hayırlı günler diliyorum
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülmen %50 ihtimalle olabilir.genetik dökülme ailesel özellik gösterdiği için babanın yaşlarında dökülmesi beklenir.ama saç için fön,wax gibi uygulamalr bu dökülmeyi erken yaşa çekebilir.dökülmenin olduğu alana hairforte sprey kullanabilirsin

Kerem

Merhaba hocam 18 yaşındayım ve saçlarım bir anda dökülmeye başladı elimi atsam saç geliyo babamda kel değil ama seyrek denebilir ne önerirsiniz hocam çok dert etmeye başladım

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Dermatologa görün, genetik dökülme mi değil mi bir ayırt edilsin. Ona göre tedavi başlayabilirsin. Fakat yinede günde iki tane xpecia tablet almaya başlayabilirsin.
Dr. Atilla Kaya

Yusuf

Jöle biryantin gibi uygulamalar kesinlikle saç dökmez demişsiniz fakat bir kişiye yanıt olarak wax fön gibi uygulamalar dökülmeyi erkene alır demişsiniz hangisi doğru ?

admin - Atilla KAYA

Sadece saça xeğil beraberinde saçlı deride uygulanırsa saçlı derinin havalanmasını engellediği için dönebilir.
Dr. Atilla Kaya