En can sıkıcı sağlık sorunlarından birisi hiç şüphesiz saç dökülmesi bazen alacağınız önlemler ve uygulayacağınız tedavi yöntemleri yeterli gelmeyip, saç kökleri ölmesi sonucu sizde kellik gibi bir problemle başbaşa kalabilirsiniz. Saç köklerinin ölmesi ile birlikte artık yeni saçlar çıkmayacaktır. Bu noktadan sonra yapılacak en mantıklı uygulama sanırım Saç Ekimi olacaktır. Doğrusu Saç Nakli olup, kafanıza ekimi yapılan kıllar ense ve vücudunuzdan size ait kıllardır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Ne Zaman Olmalı?
Nakil yaptıran kişilerin en çok tedirgin olduğu konulardan biride sanırım ilk yıkama işlemidir. Haklı olarak köklerin zarar görebileceği veya yerinden çıkabileceği konusunda tereddüt ederler. O kadar acı ve para harcayan birinin böyle bir tedirginlik yaşaması son derece normal olup hassas davranması anormal karşılanamaz. Çünkü 2000-3000 greft nakil yapılması halinde en az 4000-5000 TL bir masraf yapması gerekmektedir. Tabi bir yandan kötü bir görünüm ile dolaşmak istemeyenler içinde sıkıntı olup, siz yine de acele ve paniklemekten kaçının.

Birbirinden Farklı Görüşler Olabilir!
Saç ekimi sonrası ilk yıkama nakli yapan kliniğe göre değişmektedir. İlk banyoyu ertesi gün klinikte elemanlar yapabilir. Bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafaya sargı da yaparlar. 2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır. 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır. Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır.

Op. Dr. Atilla KAYA’nın Önerisi
Saç sağlığı alanında uzmanlaşmış isimlerden olan Op. Dr. Atilla KAYA ise saç ekimi sonrası ilk banyo 48 saat sonra herhangi bir şampuanla hafif okşama şeklinde yapılmalıdır. Yıkama öncesi Bepanthol losyon kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Çünkü sürülen Bephantol Losyon’u temizlemek saça zarar verebilir. Temizlenmemesi halinde ise mikropların çoğalabileceği kapalı bir tabaka oluşturur. 48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir. Ya da havluyla sürtünmeden dokunarak kurulanabilir. Kirliliğin daha çabuk gitmesi için şu şekilde yaklaşılabilir. Sonraki yıkamalarda banyoya girildiğinde önce kafa yıkanır ve arkasından vücut yıkanır. Böylece ilk yıkamada yumuşar arkasından yapılan yıkamada ise dokular daha çabuk temizlenir.

Geç Yıkanması Saçlara Zarar Verir mi?
Aslında nakil sonrasında geç banyonun hiçbir zararı yoktur. Çünkü saç kökünün yerleştirildiği kanal ya da delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ve yerinden oynatılmadığı sürece dış etkilere kapalıdır. Ekim sırasında oluşan pıhtıların yaptığı tabaka da koruyucu bir tabaka oluşturur. Geç yıkamanın kökü yerinden çıkarma ihtimali olmayacağı için daha faydalıdır denilebilir. Saç ekimi sonrası ilk banyo ekim yaptıran kişi tarafından evde yapılabilir, okşama şeklinde yapılan bu yıkama zarar vermeyecektir.

Doktor ve Kliniklerin Yanlış Uygulamaları!
Ekimi sonrası ilk yıkamayı yapmak için kliniğe çağırıp şehir dışından gelenleri 2-3 gün gereksiz yere meşgul etmek son derece anlamsız bir uygulamadır. Hastanın bu konuda eğitilmesi hem daha pratik olup, hemde sonraki banyoları zaten kendi yapacağı için daha iyidir.

 

Yorum yapılmamış