Zeytinyağı Saç Dökülmesini Önler mi?

Zeytinyağı Saç DökülmesiBazen öylesine bilimsellikten uzaklaşıyoruz ki, akla hayale gelmeyecek tekniklerle önlem almaya kalkıyoruz. Bunlardan biriside zeytinyağı ile saç dökülmesini durdurmaktır. Peki gerçekten “Zeytinyağı saç dökülmesi problemini önlüyor mu?” birlikte görelim. Dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında en yaygın bilinen iki yağ vardır; zeytinyağı ve bademyağı en çok tercih edilen türler arasında yer alır.

Zeytinyağı’nın Cilde Etkisi

Yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ve saç köküne asla ulaşamazlar. Kırmızı ile işaretlediğim kısım saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgileri ışığında söylenmektedir.  Türkiye’de en çok görülen saç dökülmesi türü olan genetik saç dökülmesi DHT hormonundan kaynaklıdır. Yani saç kökünden kaynaklı bir sorundur. Peki yağlar saç köküne erişip emilemiyorsa nasıl  tedavi edebilir ki?

Zeytinyağı Saç Dökülmesine Etkisi
Tabi ki hakkını yemek olmaz, zeytin yağı saçlar üzerinde önemli etkisi vardır. Fakat erkeklerin %90’ı üzerinde görülen genetik saç dökülmesini kesinlikle tedavi edemez. Peki zeytinyağı ile hangi saç sorunları düzeltilebilir, nelere iyi gelir onları görelim.

Kırılarak dökülmelerde zeytinyağı etkilidir
Zeytin yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan, kırılarak dökülmeleri durdurur. Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma, çatallanma gibi sorunlar düzelir. Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve zeytinyağından yarar görebilir.

Zeytinyağı’nın Fayda Etmeyeceği Saç Dökülmeleri
Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme, kansızlığa bağlı dökülme, guatr hastalığına bağlı dökülme, gebelik ve doğum sonrası dökülmelerde yağların faydası olması beklenmemelidir.

Özetlemek gerekirse, saç kalitesine bağlı olarak gelişen dökülmelerde zeytinyağı etki edebilir, fakat hastalıklar ve hormonel sonuçlara bağlı gelişen saç dökülmeleri içinse bilimsel ürünler kullanılmalıdır.

Zeytinyağı, sarımsak karışımı vs ya da buna benzer hiç bir uygulama belirttiğimiz dökülme haricinde saçlarınızı dökülmelere karşı durdurmaz.

Saç Dökülmesi Zeytinyağı için 43 yorum yapılmış


admin - Atilla KAYA

Saçınız tüm saçlı deriden yoksa tepe bölgesinden mi dökülüyor, genetik dökülmesin başladığı yaşlardasınız, bu nedenle ayırt etmek gerekir ama saç sağlığınız için xpecia tablet başlamanızı öneririm.
Dr. Atilla Kaya

ayse

yasım 16 sacımda egzama var sacım cok dokuluyor ele sıgmayan saım parmaklarıma sıgmaya basladı ıp ınce oldu sacıma kına mı yapmalıyım zeytınyagı vs. mı kullanmalıyım ılacların ıse yaradıgını dusunmuyorum bıde sacım eskı gurlugune kavusabılır mı

admin - Atilla KAYA

Zeytinyağı çözüm değil, Zaten egzama yaşlanmayı artırır. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanız öneririm. Cildin daha çabuk iyileşmesi ve saç dökülmesini önlemek için Biotin tablet kullanmalısınız
Dr. Atilla Kaya