Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç DökülmesiMaalesef milyonlarca erkeğin ortak sorunu olan saç dökülmesi probleminde sevindirici bir yönü ise dökülme nedenleri bilimsel olarak tespit edilmiş ve alınması gereken önlemler net bir şekilde ortaya konmuştur. Yapılan çalışmalarda ise erkeklerde görülen dökülme vakasının genetik olduğu tespit edilmiştir. Yine sevindirici bir yönü ise bu tür sorun yaşayan erkeklerin doğru bir tedavi uygulanması durumunda %90’a varan bir oranda dökülme önlenmiş ve bireyler saç sağlığına kavuştuğu görülmüştür.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri
Yukarıdaki satırlarda da bahsettiğim şekilde erkeklerde dökülmenin sebebi ailesel yani genetik olmasıdır. Baba, amca, abi gibi bireylerde saç dökülmesi varsa sizde de büyük oranda görülecektir. Geriye kalan %10’luk kısım ise kişiye bağlı travmalar sonucu görülebilmektedir. Bunlar arasında saç derisi iltihabı, deri enfeksiyonları, yanık ve mantar gibi sorunlar göze çarpmaktadır.

20’li Yaşlarda Saç İncelmesi İle Başlar
Dilerseniz genetik dökülme sorununu özetle tanıyalım. Irsi saç dökülmesi sorunu yapılan incelemeler sonucunda erkeklerde 20’li yaşlarda başlayan oran yaş ilerledikçe yayılmaktadır. 20’li yaşlarda %15 gibi bir oran dökülme problemi yaşarken 40’lı yaşlara gelindiğinde ise bu oran %50 gibi bir vakaya ulaşmaktadır. Özellikle saç tellerinin incelmesi ile başlayan dökülme için mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Erkeklerde Saç dökülmesi Nasıl Önlenir
Dökülmeye sebebiyet veren en önemli bulgu olan, testesteronun saçı inceltmesini önleyici önlem almaktır. Bunun için klinik tedavisi yerine kişi, tablet ve spreylerden yararlanması gerekmektedir. Kullanacağınız sprey ya da, tabletlerde aşağıdaki maddeler mutlaka yer almalıdır. Peki nedir bu maddeler derseniz aşağıda liste halinde açıklayalım.

  • Biotin
  • Minoxidil
  • Saw Palmetto
  • Procapil
  • Finasterid

Evet değerli arkadaşlar, saç dökülmesine karşı etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri isim olarak da olsa görmüş durumdayız. Daha sonraki konularımızda ise bu maddeler için detaylı bilgilendirme yazıları yer alacaktır.  Kısaca bilgi vermek gerekirse, Biotin çok önemli bir vitamin kaynağıdır. Vücudun karşılamakta zorlandığı B7 vitamini ihtiyacınızı karşılayarak saç ve tırnak sağlığı için saç ürünleri üreticilerinin vazgeçemediği bilimsel maddeler olarak bir çok saç ürününde mutlaka karşılaşırız.

Erkeklerde Saç Dökülmesi için 6 yorum yapılmış


hacı

hocam iyi aksamlar genetik saç dökülmesi aile bireylerinde ( anne baba’da ) olmasa bile çocuklarında olurmu ? çünkü ailemde olmayıp kardeslerim dayılarım ve amcalarım bende olan bir sorun cevablarsanız çok sevinirim.
Op.Dr.Atilla Kaya
olabilir.aile büyüklerinde resesif olabilir

Mehmet Yazıcı

hocam ben 20 yaşındayım şu an ama benim saçım 18 yaşından beri dökülüyor ne yapmam gerek.
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme nedenin tespit edilmeli.dermatologa görünmelisin

Ahmet Kayacı

İyi günler, benim saçlarım üstten seyrekleşti özellikle tepeden ve önden açılmaya başladı. Liseden beri dökülüyor. 3 4 ayrı doktora gittim pek ilgilenmediler, erkek tipi dökülme nedeni dediler minoxil de kullandım fayda olmadı. Şuan 21 yaşındayım acaba saçlarımı kısa geri çıkarabilir miyim?
Dr.Atilla Kaya
erkek tipi dökülmede düzenli tedavi almanız gerekir.ve saçınızın varolmasını istediğiniz sürece bu tedaviye devam etmeniz gerekir.

Çağrı Demir

Hocam Selamun Aleyküm Yaşım 17 aşşağı yukarı 6-7 yıldan berli yani kendimi bildim bileli saçlarım seyrek yaklaşık tam olarak 2-3 yıldan berli takip ediyorum hiçbir şekilde dökülme olmuyor taş çatlar günde 10 tel anca dökülüyordur.Saçlarım yanlardan değil tepe noktasından seyrekliği var. Öncesinde saçlarım baya gürmüş ailemde kardeşimde babamda böyle birşey yok dayılarımda ve amcalarımda da yok aceba bu neden olabilir genetikmidir hormonlardan mı kaynaklanır.
Dr.Atilla Kaya
genetik yada sistemik hastalıklardan ,kansızlıktan olabilir

Mert

Hocam Merhaba 5 aydır saçım dökülüyor Ve Dökülen Saçların Kökleri Hasarlı Gibi gözüküyor Neden Olabilir Ve ne yapmalıyım ?
Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin

ahmet

hocam saçım hiç dökülmedi kemoterapi gördüm ilik naklı oldum sıfırdan saçım çıktı ama saç ince telli olarak çıktı tepede kısa iken deriler göüzüküyor önlerden yanlar az bişi seyrek olarak çıktı yani çıkan saç hiçbir şekilde dökülmedi ama dökülmüş gibi gözüküyor dermatologa gittim sadece 3 sn bakarak erkek tipi dökülme dedi sizce oylemidir nakilden önce aşırı çok simsiyah kalın düz bir saçım vardı taramakta bile zorlanıyodum nakilden sonra saçın yapısı degişti sizce napabilirim yaşım 21 2.5 yıldır nakil oldum saçım 5 ay önceki saçıma göre daha çok benim durumumdaki hastalar için normalmidir sizce zamanla düzelirmi veya birşey önerirmisiniz minoksil öneriyorlar ama kullanımı bırakınca tekrar dökülüyormus o yüzden tercih etmedim
Dr.Atilla Kaya
normal kabul edilebilir,genetik dökülmeniz yoksa kemoterapiden döküldüyse bir süre 6 ay kadar kullanımla istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz