Saçı Kazıtmakİnsanın en zor durumlarından birisi ne yapacağını tam olarak bilmediği anlardan birisidir. Saç dökülmesi problemindede aynı şekilde ne yapacağını tam olarak bilmeden bazende kulaktan doğma bilgilerle hareket etmektir. Bir çok insanın hayallerini yıkacak belki bu yazı ama benim işim acı da olsa o gerçeği açıklamaktır. Evet çok umut bağlanan saç kazıtma işlemi hiç bir etkisi yoktur. Peki neden faydası olmadığı ve olmayacağını da açıklayalım.

Saç Kazıtmak Nedir?
Özellikle dökülme sorunu olan kişiler arasında yaygın bir şekilde kazıtmanın canlandırma sağlayacağı yönünde bir inanış vardır. Bazen çocuklarda hatta kaş dökülme sorunu olanlarda da dökülmeyi durdurmak veya kalite artışı sağlamak amacıyla saç kazıtma işlemi yapıldığı görülmektedir.

Saç Kazıtmak Hakkında Bilimsel Çalışma
Saç kazıtmanın etkisini araştırmak amaçlı yapılan bilimsel çalışmalarda hiçbir yararı olmadığı görülmüştür. Zaten mantıklıda değil çünkü saç dökülme problemi saç kökünde olan olaylarla ilgilidir vücudu terk etmiş saç cansız bir yapıdır. Örnek elinizden bir tel kıl yolun ve tekrar çıkma sürecini takip edin. Cilt dışına çıkması en az 1 hafta sürecektir. Çünkü kökte gelişip olgunlaşarak cilt dışına çıkacaktır.

Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Peki saçı kazıtmanın saç dökülmesini durdurduğu inancı nereden kaynaklanıyor? Yanılgının temel sebebi şudur; Saç uzunken dökülen saçlar banyoda, lavaboda, yastıkta rahatlıkla görülebilir ve özellikle çok uzun saçlarda bu görsellik daha belirgin olur oysa kazınmış saçta aynı şekilde dökülür ama ne banyoda ne lavaboda ne de yastıkta bu dökülen saçlar görülemez. Dökülenleri görmeyen kişi de saç dökülmesinin durduğunu sanar ama ne yazık ki gerçek böyle değildir. Kısa saçlar da aynı sayıda dökülür ama ne kadar döküldüğü algılanamaz.

Saçı kazıtmak saçı gürleştirir mi?
Saçların gür olması yalnızca kalite kazanması ile mümkündür. Fakat doğuştan seyreklik sorunu yaşayanlarda ise saç gürleştirme imkanı yoktur. Saç gürleştirme yöntemleri arasında en önemli etken B7 vitamini yani Biotin takviyesi yapılması gerekir. Demem o ki saçı kazıtmak saçlarınızdaki dökülmeyi önlemeyeceği gibi gürleştirme adına hiç bir imkan sağlamaz.

Anlayacağınız Saç Kazıtmanın Bir Etkisi Olmaz
Burada saçın nasıl kısaltıldığının da bir önemi yoktur. Sıfır numara yapılsa da ustura veya jiletle kazıtılsa da sonuç değişmez. Saç dökülmesi konusunda saçı kısaltmanın bir tek yararı olur o da ilaç (sprey) kullanılıyorsa uzun saçtan daha rahat uygulanır. Bilimsel yönden etkinliği kanıtlanmış uygulamalardan şaşmamak gerekir.

Saçı Kazıtmak Gerçekten Etkili Midir? için 192 yorum yapılmış


Irem

Merhaba benim saçımın üstü seyrek 2 3 senedir var bu durum ne yaptıysam geçmedi doğal yağlar kullandım doktora gittim d vitamini eksikliğin var dedi 3 bucuk ay takviye gıda kullandım ama sadece kilo aldim onları kullanırken özel yağ yazdı onu da eczane yaptı onuda kullandım o zaman küçük saçlarım çıkmaya başladı bi daha gittiğimde test yaptı düzeldi değerlerin denildi ama şuan hala aynı saçlarım çıkmıyor hacimlensin diye kestirdim ama bi ise yaramadı napmaliyim hocam gürlemesi yeniden çıkması için

admin - Atilla KAYA

Sadece tepe bölgesi ise erkek tipi dökülmesin var demektir. Bu düzenli ürün kullanmayı gerektirir. Yumurtalık hastalıklarında görülebiliyor, bu nedenle USG yaptırmanızı ve kan hormon değerlerinizwde aktırmanızı öneririm. Önlem olarak xpecia tablet ve hairforte sprey başlayın, saçlarınızın dökülmesi durup yeniden çıkmaya başlayacaktır.
Dr. Atilla Kaya

Bayanukala

Merhaba Hocam saçlarımi erkek tipi kestim iki ay oldu hala ayni boyda uzamadi saçlarımı kesmeden önce boyardim ondan olabilir mi?yıpranan ve yanlış kesilen saç küsüp uzamiyomus doğru mu

admin - Atilla KAYA

Hayır böyle bir durum olmaz. Mutlaka temelde yatan bir neden vardır. Bu sistemik hastalık, saça yapılan hatalı uygulamalar yada genetik faktörler nedeniyle olur. Nedeni tespit etmelisiniz.
Dr. Atilla Kaya

Gökhan Yılmaz

Ben saçlarımı kazıttım ve kumral sarı saçlarım vardı ama saçlarım siyah çıkmaya başladı eski rengine gelir mi yoksa artık hep böyle mi olacak şu an saçlarım 3 4 numara gibi oldu

admin - Atilla KAYA

Güneşin etkisi ile açılıyordu belki, bekleyip göreceksiniz.
Dr. Atilla Kaya

Nur

Merhabalar hocam benim saçlarım da aşırı dökülüyor stresten kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat gür olan saçlarım bildiğiniz seyrek hale dönüştü.. Doğal zeytinyağı kullandım saç kremleri kullandım fakat etkisi varla yok arası oldu.. Saçımı kazımayı düşünüyordum fakat yazınızı okuduktan sonra tedirgin oldum. Ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Saç dökülmesine stres etkili olabilir ama çok uzun sürmez. Kadınlarda saç dökülmesinin %50 sinin nedeni sistemik hastalıklardır, Bunlar sıklıkla kansızlık, PCOS hastalığı ve troid hastalıklarıdır, araştırmanızı öneririm,bu nedenlerle dökülmelerde saç saçlı derinin her yerinden dökülür. diğer %50 nin nedeni ise genetik yani erkek tipi dökülmedir.erkek tipi dökülmede saçlar tepe bölgesinden dökülür,kronik bir durumdur,düzenli ilaç kullanmak gerekir.neden ne olursa olsun şu günlerde enfeksiyon riski nedeniyle sağlık hizmeti almakta güçlük yaşalabilirsiniz. Neden belirlenen kadar saçınızı korumak için xpecia tablet ve HP biotin 5mglık tablet başlamanızı öneririm.
Dr. Atilla Kaya

Fatih

Selamın aleyküm hocam benim saçlarım çok seyrek ve az az dökülmeye başladı babamın da orta kışım dökük genetik mi yoksa varmıdır bi çözümü seyreklige ve dökülmeye bi çözüm

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Saçlarınızın tepe bölgesinden dökülmesi genetik dökülme bulgusudur. Saçınızın hem seyrek olması hem de genetik dökülmenizin olması büyük şanssızlık, durum böyle olunca saç ekimi de sizde istenilen sonucu vermez. Saçlarınızı dökülmesini önlemek ve kalitesini artırmak istiyorsanız ürün kullanabilirsiniz. Hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

Hilal

Hocam benim saçlarım önceden çok gürdü tarak zor isliyordu ancak şimdi çok dökülüyor kazitip bakım yapmayı düşünüyordum sabunlar la ama suan tereddüt ettim sizce ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Dökülmesin nedenini araştırmalısın. Neden erkek tipi dökülme yada sistemik hastalıklar olabilir. Nedene göre tedaviye başlamalısın.
Dr. Atilla Kaya