Saçı Kazıtmakİnsanın en zor durumlarından birisi ne yapacağını tam olarak bilmediği anlardan birisidir. Saç dökülmesi problemindede aynı şekilde ne yapacağını tam olarak bilmeden bazende kulaktan doğma bilgilerle hareket etmektir. Bir çok insanın hayallerini yıkacak belki bu yazı ama benim işim acıda olsa o gerçeği açıklamaktır. Evet çok umut bağlanan saç kazıtma işlemi hiç bir etkisi yoktur. Peki neden faydası olmadığı ve olmayacağınıda açıklayalım.

Saç Kazıtmak Nedir?
Özellikle dökülme sorunu olan kişiler arasında yaygın bir şekilde kazıtmanın canlandırma sağlayacağı yönünde bir inanış vardır. Bazen çocuklarda hatta kaş dökülme sorunu olanlarda da dökülmeyi durdurmak veya kalite artışı sağlamak amacıyla saç kazıtma işlemi yapıldığı görülmektedir.

Saç Kazıtmak Hakkında Bilimsel Çalışma
Saç kazıtmanın etkisini araştırmak amaçlı yapılan bilimsel çalışmalarda hiçbir yararı olmadığı görülmüştür. Zaten mantıklıda değil çünkü saç dökülme problemi saç kökünde olan olaylarla ilgilidir vücudu terk etmiş saç cansız bir yapıdır. Örnek elinizden bir tel kıl yolun ve tekrar çıkma sürecini takip edin. Cilt dışına çıkması en az 1 hafta sürecektir. Çünkü kökte gelişip olgunlaşarak cilt dışına çıkacaktır.

saçı kazıtmak dökülmeyi önler mi

Peki saçı kazıtmanın saç dökülmesini durdurduğu inancı nereden kaynaklanıyor? yanılgının temel sebebi şudur; Saç uzunken dökülen saçlar banyoda, lavaboda, yastıkta rahatlıkla görülebilir ve özellikle çok uzun saçlarda bu görsellik daha belirgin olur oysa kazınmış saç ta aynı şekilde dökülür ama ne banyoda ne lavaboda nede yastıkta bu dökülen saçlar görülemez.Dökülenleri görmeyen kişi de saç dökülmesinin durduğunu sanı ama ne yazık ki gerçek böyle değildir. Kısa saçlar da aynı sayıda dökülür ama ne kadar döküldüğü algılanamaz.

Saçı kazıtmak saçı gürleştirir mi?
Saçların gür olması yalnızca kalite kazanması ile mümkündür. Fakat doğuştan seyreklik sorunu yaşayanlarda ise saç gürleştirme imkanı yoktur. Saç gürleştirme yöntemleri arasında en önemli etken B7 vitamini yani Biotin takviyesi yapılması gerekir. Demem oki saçı kazıtmak saçlarınızdaki dökülmeyi önlemeyeceği gibi gürleştirme adına hiç bir imkan sağlamaz.

Saç Kazıtmak Anlayacağınız bir Etkisi Olmaz
Burada saçın nasıl kısaltıldığın da bir önemi yoktur. Sıfır numara yapılsa da ustura veya jiletle kazıtılsa da sonuç değişmez. Saç dökülmesi konusunda saçı kısaltmanın bir tek yararı olur o da ilaç (sprey) kullanılıyorsa uzun saçtan daha rahat uygulanır. Bilimsel yönden etkinliği kanıtlanmış uygulamalardan şaşmamak gerekir.

Saçı Kazıtmak Gerçekten Etkili Midir? için 171 yorum yapılmış


Mamut

Hocam 18 yaşındayım beğendiğim için saçımı devamlı 3e vuruyorum saçımda bi değişiklik yaratırmı dökülme seyrelme vb.
Dr.Atilla Kaya
hayır etkilemez

Esed

Hocam saçlarım hemen yaglanıyor üst kısımda baya seyrelme var saçı üçe kestirdim ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
tepe bölgesinde seyrelme genetik dökülme olduğunu gösteriyor,xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin

İhsan

Hocam saçlarım sarı ve seyrek kazıtmayı düşünüyorum. Saçlarımı bitkisel şampuanla yıkıyorum. Kazıttıktan sonra saçlarım sarılığını kaybeder mi ?
Dr.Atilla Kaya
saçlarınızı kazıtmak saç kalitenizin artmasını ve sıklaşmasını sağlamaz.renk değişimi olması beklenmez

Ömer

Hocam merhaba benim siddetli sac dokulne sikayetim var. Dermatologa gittim kan testkeri yaptu hersey bormal dendi. Çinko ve e vitamini ve 2 samouan yazildi. Kullaniyorum ancak hala dokulne siddetli sekilde devam etmekte bu noktada yardimvi olabilir misniz lutfeb
Dr.Atilla Kaya
xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin

nasih

saçlarım çok dökülüyor bunun ne tavsiye edersiniz
Dr.Atilla Kaya
saç dökülmenizin nedenini bilmeden size yardımcı olamam,dermatologa görünün

Can

Hocam saçlarımızı beyaz hacışakir sabunuyla yıkamak şampuanla yıkamaktan dahamı faydalı
Dr.Atilla Kaya
sabun saçtan zor temizlenir.buda saçlı derinin sağlığını bozar.zararlı kimyasal içermeyen şampuan kullanmanız daha iyi olur

Tugba

Saca kina yakmak faydalimi benim saclarim cok dökülüyor kinanin faydasını duydum ama nekadar dogru
Dr.Atilla Kaya
neden tedavi edilmeli,kına yakmanın anlamı yok

recep tunç

öncelikle yardım ve bılgılendırmenız için teşekkür ederim benim sorunum saçlarım çok seyrek ama benım daha cok sıkayetım 1 gun yıkmadıgım zaman asırı derece de kaşıntı oluyor bu sebebeple mecbur kazıdım suanda çok hafıf oluyor baya bır sıddetı azaldı ve saçlarım cok dengesız bır sekılde dokuk boyle cukur cukur gıbı yagmurda ıslansın kafam 1 saat sonra yıne asırı derecede kasıntı oluyor dokulen saclarımın tamamen hucresı öldümü ölmedimi onuda bılmıyorum bu konuda hakkında bana ayrdımcı olursanız cok makbule geçer
Dr.Atilla Kaya
siz seboreik dermatit tarif ediyorsunuz.bir dermatologa görünmenizde fayda var.

Esma

Hocam 22 yaşındayım.Migren ve sinüzitim var.Bu yüzden çok bas ağrısı çekiyorum.Bu durumda saçlarımı kaçırmak veya çok kıs kestirmek bu ağrıları azaltır mı?

admin - Atilla KAYA

Hayır herhangi bir katkısı olmaz. Her ikisi içinde uygun tedaviyi almalısınız
Dr. Atilla Kaya

Ramazan

Hocam benim saçım doğuştan alın acıkmış oralarda sac cikartabilirmiyim
Dr. Atilla Kaya
Doğuştan alın açıksa o bölgede kıl kökü yok demektir.kıl kökü olmayan yerden saç çıkmaz