Her mevsimin farklı güzellikleri olduğu kadar insan sağlığı açısından zararları da olabilmektedir.  Göz sağlığına önem verenler güneş gözlüğü ile idare ederken, peki saç sağlığı için sıcak yaz aylarında ne yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz. Aşağıdaki basit adımlara dikkat edilmesi durumunda sağlıklı saçlardan ödün vermeden bir ömür geçirebilirsiniz.

Saç Bakımı

Yazın  sık yıkama nedeniyle saçlarınızda daha çok kırık oluşabilir. Bu yüzden saç uçlarınızı ayda bir kestirebilirsiniz.

Yaz aylarında saç kurutma makinesinden uzak durmalısınız. Zaten güneş, sık yıkama, havuz ve deniz  saçlarınızda fazlasıyla kurumaya neden olacak.

Sık yıkama, güneş ve rüzgarın etkisiyle yazın saçlarınızda elektriklenme artacaktır. Bunun için doğal ürünlerden faydalanmalısınız.

Yaz mevsimi denilince akla hemen deniz ve havuz gelir. Fakat her ikisi de saçımıza zarar veren unsurlardır. Bu nedenle yazları saçlarımıza daha çok özen göstermeliyiz. Havuz ve deniz saçları kurutur ve kırıkların artmasına neden olur. Bu yüzden havuz veya denize girmeden önce ve çıktıktan sonra biraz zaman ayırıp bakım yapmalıyız.

Havuza  mümkün olduğunca bonesiz girmeyin

Havuza bonesiz girmek zorunda kalırsanız,kuru saç havuzdaki kimyasalları daha çok emeceği için havuza girmeden önce duşta saçlarınızı iyice ıslatın böylece havuz suyundaki  klor ve kimyasalların saçınıza vereceği zararı azaltmış olursunuz. Havuz suyundaki klor ve diğer kimyasallar saçınızın doğal yağını ve nemini kaybetmesine buda saçlarda kırıklara, kuruluğa neden olur. Eğer saçınız çok hassas ise havuza girmeden ıslatıp saç kremi sürerek korumaya alabilirsiniz.

Havuzdan çıkar çıkmaz saçlarınızı yıkayın. Nemlendirici özelliği bulunan bir şampuan ve bakım kremi ile saçlarda kalan klor artıklarını iyice temizleyin. Saçın doğal yağını koruması için haftada 2-3 defadan fazla şampuanlamayın. Eğer her gün yüzüyorsanız gün aşırı şampuanlayın ve şampuan kullanmadığınız günlerde sadece nemlendirici kremle yıkayın. Saç derisini de iyice yıkamayı unutmayın.

Havuzdan çıktıktan sonra kaybettiği doğal yağı kazandıracak doğal saç maskelerini uygulamalısınız.

Siz her ne kadar gereken tedbirleri alsanız da havuz suyu saçlarınızı bir miktar kurutacaktır. Bu kuruluğu almak için haftada 2 kez doğal yağlarla saçınıza maske  uygulayabilirsiniz

Yorum yapılmamış