Kadın erkek farketmeksizin dış görünümde en çok önem verilen noktalardan biride hiç şüphesiz saçlarımızdır. Sürekli bakımlı ve güzel olması için çalışırız. Bir kıl gibi görmüş olduğumuz o yapı aslında bütün doku ve organlar gibi beslenmeden etkilenen bir yapıdır. Tabi ki yinede buradaki etkilenmeyi abartmamak gerekir. Kötü beslenmek ciddi bir sorun teşkil etmese bile ama sağlığımız ve saçlarımız ile alakalı olarak bazı ürünleri fazla ve düzenli tüketmek saç kalitesini artırarak olumlu etki sağlar. Burada çeşitli elementlerden, proteinlerden ve vitaminlerden söz edilebilir.

Saçlarımız için Vitamin

B7 ve H Vitamini En Gereklisi
Saç için en önemli ve gerekli vitamin B7 vitamini (H vitamini) yani Biotin olup saç kalitesini artırmak için biotin tablet şeklinde alınacağı gibi aynı zamanda biotin açısından zengin gıdalar tüketerek de saçlarımızda kalite artışı sağlanabilir. B7 vitamini sadece saçlar değil aynı zamanda tırnak sağlığı içinde olmazsa olmazlardandır.

Biotin İçeren Gıdalar
B7 vitamini yönünde zengin gıdalar ; Sakatatlar, süt ve süt ürünleri, bazı deniz ürünleri (istiridye, ıstakoz, alabalık), maya ve mayalı gıdalar, soya fasulyesi, karnabahar, tavuk göğsü

C Vitamini Saçlarımız İçinde Önemlidir
Özellikle hastalıklara karşı korunmak için tercih edilen C Vitamini tüm dokular gibi saça da faydalıdır. Saç hücreleri yenilenmesine yardımcı olur. Bu kapsamda düzenli olarak çilek, kivi, mango, portakal, limon, maydanoz, ahududu, kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde bol miktarda C vitamini bulunur.

Sağlıklı Saçlar İçin Protein
Saçın yapım maddesi keratin denilen proteindir. Keratin L sistin ve methionin adlı aminoasitlerden yapılmaktadır. Protein aynı zamanda saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almak için beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir. Ya da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Mayalı ekmek en önemli L sistin kaynağıdır.

Elementler
Çinko L sistin ve methionin den keratin yapılmasında mutlak gerekli bir element olup çinko eksikliği saç dökülmesi problemi ile sonuçlanır. Dışarıdan tablet olarak alınabilir ama bir çok gıda da vardır.

Demir
Özellikle kadınlarda daha sık görülen bir sorun demir eksikliği buna bağlı saç dökülmesi ve saçlarımızda kalite kaybına neden olmaktadır. Demir eksikliği genelde yine aynı şekilde kadınlarda daha sık görülen bir sorun olan kansızlık olarak karşımıza çıkar. Tüm kırmızı et ve hayvansal ürünlerde demir etkisi olup, ürün olarak da kullanılabilir.

Antioksidanlar Neden Önemli?
Saç derisi ve saçları güçlendiren antioksidanlar yine günlük hayatta sıkça tükettiğimiz ürünlerde bulunur. Siyah çikolata, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyvelerde bulunur. Sağlıklı saçlar için antioksidan içeren meyvelerdir.

Tüm bu öneriler saç dökülmesi sorununun çözümünde tek başına etkili olamaz, dökülme sorununuz varsa ona yönelik ilaçlar kullanmalısınız, ek olarak bunları da tüketebilirsiniz.

Yorum yapılmamış