Saçkıran

SaçkıranBir hekim olarak şunu üzülerek söylemeliyim ki, saçkıran probleminin nedeni henüz bilimsel olarak ortaya çıkarılamamıştır. Nedeni tam olarak bilinmediği için, saçkıran tedavisi içinde net bir formül yoktur. Alopesi Areata olan hastalık halk dilinde saçkıran, kılkıran şeklinde tasvir edilmektedir. Bir tür saç dökülmesi olup, teşhisi herkes tarafından kolayca konulabilir. Çünkü diğer dökülme türlerine göre çok farklıdır. Kafada para şeklinde dairesel dökülmeler ile görülen saçkıran için sitemizde bilimsel yayınlara geniş kapsamlı bir şekilde yer vereceğiz.

Saçkıran nerede görülür?
Adının saçkıran olduğuna aldanmayın etkisi sadece saç ile sınırlı kalmayıp, yukarıda belirtilen dairesel para şeklinde dökülmeler sakal bölgesinde de görülür. Hızla yayılma gösteren ve etkisi olan bu hastalığın belirtileri yok denecek kadar azdır.

Sık Sık Tekrarlayabilir
Uyguladığınız yöntem işe yarayıp iyileşmesi bazen insanlarda çokta kalıcı bir sevince yol açamaz. Çünkü saçkıran sık sık tekrarlama riski olup, bunu bilerek bizde korunma yöntemlerine başvuracağız.

Saçkıran Nedenleri?
Yukarıda da belirttiğim gibi nedeni tam olarak saptanmış olmasa da bilim adamlarının hem fikir olduğu bir kaç bulgu mevcuttur. Bunlar genetik, psikolojik, sinir ve stres problemine bağlı olarak görülebilmektedir. Genetik kısmını çıkarsak, ona çok fazla önlem alma imkanımız olmasa bile diğerleri sinir, stres gibi sorunlardan uzak kalmaya çalışarak korunma eylemi gerçekleştirebiliriz.

Saçkıran Hastalığı Oldukça Yaygındır
Dünya genelinde yaygın bir hastalık olan saçkıran kadın erkek ayrımı yapmadan gözlemlenen bir hastalıktır. Dünya genelinde %1’lik bir oranla karşılaşılan bu sorun daha çok genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Saçkıran problemi yaşayan bireylerin %60’ı genç ve 20’li yaş ve altı olduğu bilinmektedir.

Tiroid ve Şeker Hastalıklarına Neden Olabilir.
Saçkıran problemi şeker hastalığı, tiroid, vitiligo ve addison hastalığı yaşamış bireylerde de görülebilir. Bu tür bir sorun yaşamadınızsa bu tür hastalıklarada davetiye çıkarabilmektedir.

Saçkıran Tedavisi
Bu sayfa yalnızca saçkıran problemi üzerine bilgi ve bulguları aktarmaya ayrılmış olup, sizler için yaptığımız bilimsel yayınlara ara vermeden devam ediyoruz. Aşağıdaki linkten saçkıran tedavisi konusunda ortaya çıkarılmış gelişmeler ve denenmiş tedavi yöntemleri içermektedir. Lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Saçkıran (Alopecia Areata) Nedir? için 1 yorum yapılmış


Saçkıran

[…] Saçkıran Tedavisi […]