Saç Sorunları

İnsanların fiziki yönden önemsediği noktalar arasında saçlarımız ilk sırada gelmektedir. Sonrasında yüz ve eller ile devam etmeden bu olgu herkeste olmasa bile insanların büyük bir çoğunluğu saç bakımı ve sağlığına gereken özeni göstermektedir. Yine büyük bir bölümü ise ancak saç sorunları ile karşılaşması halinde araştırma yapmaktadır. Saç sorunları dendiğinde bir çok hastalık ve hastalık sayılmayan sorunlar akla gelmektedir. Bunların önemli bir kısmı kafa derisinden kaynaklanan sorunlar olup, aşağıda saçlı deride görülen, hastalıkları sıklık sırası ve önemine göre özetle şu şekilde yazabiliriz.

Sağlıksız Saçların Nedeni

Saç Dökülmesi
Özellikle erkeklerde görülen en sık ve can sıkıcı sorundur. Öyle ki uğrunda servet harcanacak ya da ciddi ağrılara katlanacak kadar kafaya takılabilmektedir. En sık görülen erkek tipi saç dökülmesi olup, erkeklerdeki dökülmelerin % 95’i kadınlarda ise % 50’lik bölümünü oluşturur. Bunun dışında diğer dökülme nedenleri arasında demir eksikliği, guatr, stres, beslenme bozukluğu, hamilelik, loğusalık, sebebi bilinmeyen ( DUPA ), ilaçların yan etkisi, saç çekiştirme tiki, saçkıran, radyoterapi sayılabilir. Çözümü dökülmenin tipine göre değişmekte olup, erkek tipi dediğimiz ve DHT hormonu ile yakından alakalı olan dökülmelerde özellikle Procapil maddesini içeren ilaçlarla önlenebilir. Yanında destek olarak H ve B7 vitamini olan Biotin kullanılmalıdır.

Kepek
Yine erkeklerde daha sıktır ve ciddi sıkıntı verecek düzeylerde olabilir. Düşünsenize siyah bir kıyafet girdiğinizde omuzlarınız ve ense kısmına sanki kar yağmış gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Hafif kepeğin sebebi cilt yenilenmesinde artıştır, yoğun kepeğin sebebi ise mantar olup, yağlı egzama (seboreik dermatit) ve yanlış ürün kullanımıdır. Hafif kepek sorununa karşı market şampuanları etkili olurken, aşırı kepek için mutlaka mantar öldürücü medikal şampuanlar kullanmanız gerekir. Bunun içinde Seboderm, Konazol, Zetion gibi içeriğinde Ketokozanol olan şampuanlar tercih edilir.

Saçkıran (Alopecia Areata )
Neden olduğu tam olarak tespit edilemeyen Alopecia Areata yine saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Fakat normal dökülmelere göre biraz farklı olup, madeni para şeklinde yuvarlak dökülme alanları oluşur. Saçların dökülmesi kısa sürede gerçekleşip, o bölgede parlak zemin ortaya çıkar. Neden olduğu tam olarak belirlenemediği için tedavisi içinde kesin bir sonuç getirilemedi. Bugüne kadar geliştirilmiş ve uygulaması devam eden yöntemler arasında (Sarımsak, Kortizon İğnesi ve SADBE) ön plana çıkmaktadır. Sarımsakla saçkıran tedavisi bildiğimiz sarımsakla yapılması gerekli olup, sakın sarımsak şampuanı, yağı losyonu şeklinde ürünleri boşuna para vermeyin. Bu tür ürünler sadece temizleyici özelliği vardır.

Mantar
Aslında insan vücudunun farklı noktalarında belli bir düzeyde mantar olur. Belli bir süre sonra sayılarında artış meydana gelmesi ile insanı rahatsız edici sonuçlar yaşanır. Mantarın kıl köküne ilerlemesi sonucu kökler ölür, genellikle bakteriler de olaya katılır ve her kılın dibinde cerahat oluşur. Saç dökülmesi, kepek ve kafada kaşıntıya neden olan Mantar tedavisi için yine yukarıda belirtmiş olduğum mantar öldürücü etkili medikal şampuanlar kullanılmalıdır.

Saçta incelme ;
Daha çok saçlarda kalite kaybına bağlı olarak gelişen ve B7 vitamini eksikliğinden kaynaklanan incelme problemi B7 vitamini almakla düzelir, erkek tipi dökülme öncesi de saçlarda incelme uzamama ve kalite kaybı gibi sorunlar olur. B7 vitamini ise yine yukarıda değindiğim ve Biotin maddesi ile yakından alakalıdır. Aynı zamanda tırnak sağlığı ve kalitesi için idealdir.

Kırılarak dökülme
Yine bir tür dökülme olup, fakat saç kökü ile alakalı olmadığı için gerekli önlemler alındığında saçlar yeniden uzamaya ve kaliteli hale gelir. Biotin veya keratin L sistin gibi saçın yapımında kullanılan maddelerin az alınmasıyla ortaya çıkar. Saç kalitesi giderek bozulur. Xpecia gibi geniş spektrumlu ilaçlarla düzelir. Kuaförlük hizmetlerinin sık yapılması da kırılarak dökülme sebebidir. Özellikle kadınların saçı sık olması taramalarda kırılarak dökülmeyi tetikler.

Yağlı egzama
Halk arasında genelde yağlı egzama olarak bilinir, Seboreik Dermatit denir. En önemli sebebi normalde kafa derisinde yaşayan ama sorun yaratmayan mantarın ( malessezia furfur ) sayıca artarak hastalık yapacak düzeye gelmesiyle ortaya çıkar. Oldukça can sıkıcı bir hastalıktır. Doğru tedavilerle % 100 yakın oranda tedavi edilebilir. Tekrar eğilimi yüksektir.

Egzama
Daha çok alerjik bir rahatsızlıktır. Yağlı egzamadan farkı sebebi mantar değil kullanılan ürünlerdir ve ürün kullanımı kesildiğinde düzelir. Yani kullandığınız ürünleri değiştirmeniz alerjiyi önleyecektir.

Kafada Sivilce
Kıl dibi iltihabı şeklinde olup, tahriş edici bir ürün kullanımında veya saç çekmek gibi travmalarla ortaya çıkabilir. Genellikle çok yaygınlaşamaz yüzde görülen sivilce gibidir.

Saçta Yağlanma
Sıklıkla düşük yoğunluklu mantarla olur, hastalık oluşturamayacak kadar mantar olur ama yağ salgısını uyarır. Bir diğer sorunsa saç dökülmesi döneminde yağlanma artışı olduğu bilinir. Bu nedenle saçınız yağlanmaya başladıysa saç dökülmesi şüphesi artmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Günde 50-60 tel saç dökülmesi değişim süreci aşısından değerlendirilir.

Kafada Kaşıntı
En sık sebebi yoğun kepeğe sebep olan mantarlardır. Bunun dışında bit, yağlı egzama, tahriş edici ürün kullanımı, sabun kullanımı ve egzama kaşıntı yapabilir. Yine aynı şekilde mantar öldürücü şampuan kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Vitiligo
Belli bir alanda cilt ve o alanda çıkan saçlar beyazlaşır, sebebi net olarak bilinmemektedir ve tedavisi yoktur, tek çözüm boyamaktır.

Saçta elektriklenme
Genellikle insanlarla alakalı olan elektriklenme kullandığınız fırçadan kaynaklanmaktadır. Önemli bir tedavisi olmayıp, saçınıza zararı olmayacak kremlerle bu soruna çözüm bulunabilir.

Çatallanma
Kadınlarda görülen bir durumdur akla L sistin eksikliğine bağlıdır. Uygun dozda L sistin içeren ilaçlarla tedavi edilebilir.

Saç Uzamaması
En sık sebebi B7 vitamini (biotin) eksikliğidir, daha seyrek olarak ta keratin, çinko, L sistin eksikliğinde de görülebilir. Tek başına B7 vitamini veya diğer maddeleri de içeren Xpecia benzeri ilaçlar kullanmak sorunu çözer.

Saç Sorunları ve Çözümleri için 32 yorum yapılmış


Nehir

Seboderm şampuan günlük kullanıma uygun mu. Bu şampuanlar avuca çok dönülmeyecek mis galiba eczacı söyledi. Bu durum seboderm içinde mi geçerli. Bu sampuna ilave bir şampuan daha almam gerekli mi. Internette xperia nin yanında bayan kısmında dermaplus md şampuan var onu mu kullanayim mi yoksa seboderm yeterli mi

admin - Atilla KAYA

Eğer saçınızda yağlanma varsa Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.Seboderm şampuan günlük kullanıma uygundur. Eğer saç dökülmesi için bir şampuan istiyorsanız Sawpoo kullanabilirsiniz.
Op. Dr. Atilla Kaya

Mert Ali

Hocam şakakların açılması kellik anlamına mı geliyor

admin - Atilla KAYA

Alın çizgisi erkekte çocukken ve ergenlikte düzddür, bu kadın tipi çizgidir. Erkekte ergenliğin sonlarına doğru büyük M harfi şeklini alır.bu normaldir. Ama çok derinlere doğru ilerlediyse genetik dökülme habercisi olabilir.
Op.Dr.Atilla Kaya

Anonim

Hocam strese bağlı saç dökülmesi ne kadar sürebilir?

admin - Atilla KAYA

Stres olduğu sürece dönüşebilir.
Dr. Atilla Kaya

Selim

Hocam 2 aydir xpecia erkek kullaniyorum ama şimdi yaninda balenin optimac göz için vitamin bitki takviyesi günde 2 ve yine yaninda natures supreme nin multivitamin men günde 1 şeklinde kullanmaya başlayacağım. Ama sorum bunların üçünü aynı anda kullansam olumsuz anlamda birbirleriyle etkileşime geçerek etkileri kaybolurmu ve yan etki yapma durumları var mıdediğim takviyelere bakıp yorumlarmısınız ve yine 1-2 güne bir balık yağı da alsam. Sorun olabilir mi lütfen Cvplarsaniz mrk içindeyim tşk. Ler

admin - Atilla KAYA

Sorun olmaz. Xpecia vitamin, mineral, protein ve bitkisel extractlardan oluşur. Diğerleri de öyle.
Dr. Atilla Kaya

Cihan

Saç ekimi yaptırdım xpecia vitamin için sıkıntı diyorlar sadece biotin kullansak olur mu

admin - Atilla KAYA

Xpecia içeriği bilimsel olarak kanıtlanmış bitkisel extractlardan oluşan bir üründür. Herhangi bir olumsuz Yan etkisi saptanmamıştır. Ne yazık ki bazı takıntılı arkadaşların nedenini araştırmadan her yerde yaptığı olumuz yorumlardan pek çok kimse etkilenebiliyor. Birisi fake bir yorum yapıyor, Sonra dönüp kendide inanıyor.

Esma

Ben 32yasindayim saçlarım ince tellidir ama yeterince çoktu uzundu pek dökülmezdi son 1yilda falan döküldü saçlarım inceldi baya yanlarda birkac beyazlar çıktı.kansizim acaba ondanmi.ne kullanmam lazım yaa

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Kansızlık saç dökülmesine neden olabilir, mutlaka tedavi olmalısınız. Bunun yanısıra HP biotin 5mg tablet ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya