Hayatımızı en çok etkileyen ve daha sık görülmeleri nedeniyle bizler saç sorunu olarak daha dökülme, kaşıntı ve kepeği yakından tanır ve kısmende olsa önlem alırız. Fakat sorunlar bunlarla sınırlı olmayıp, belki ilk defa duyacağınız Saç Nezlesi ( Trichodynia)(Rapunzel ya da Prenses hastalığı) olarakda bilinen bu sorunu enine boyuna ele alıp, risklerini göreceğiz.

Saç Nezlesi

Saç Nezlesi Nedir?
Aynı zamanda kafa derisi yanması sendromu olarak da bilinen Saç Nezlesi saçlı deride hassasiyet, saç köklerinin iğne gibi batması, yanma, kaşıntı gibi belirtiler gösteren sıklıkla bayanlarda görülen, saç dökülmesi ile birlikte seyreden bir tür saçlı deri hastalığıdır. Saç nezlesi yukarda da belirtildiği üzere daha çok kadınları etkilemekte olup, erkeklere göre 3 kat daha sık görülür. En belirgin özelliklerinden birisi saçlı deriye dokunulduğu zaman kişi acı hisseder.

  • Bazen depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete gibi ruhsal bozukluklarda daha çok bu şikayetlere rastlanmış ama doğrudan ilişkisi olduğu henüz kanıtlanamamıştır.
  • AGA (androgenetik allopesi), telogen eflium gibi durumlarda daha sık görüldüğü saptanmış.
  • Yaşanan psikolojik stresler de ve veya herhangi bir ikincil streste de ortaya çıktığı tespit edilmiş.
  • Bayanlar da daha çok görülmesinin nedenleri arasında saçların daha sık ve uzun olmasının da etkili olabileceği düşünülmüştür.

Saç Nezlesi Neden Olur?
Kadınlarda daha sık görülmesinin en önemli sebeplerinden birisi saçların çok sıkı bağlanmasıdır. Saçların çok sıkı bir şekilde bağlanması saç köklerinin nefes almasını engeller. Nefes alamayan saçlar zayıflar hatta kopmalar ve dökülmeler başlar. Saçları çok sıkı bağlamak deriyi çok fazla çeker ve saç köklerinde kopmalar hatta dökülmeler meydana getirebilir.

Saçları Mutlaka Kurutmalısınız
Saç nezlesinin diğer bir önemli nedeni ise özellikle uzun saçlı bayanların yıkandıktan sonra saçlarını kurulamamasıdır. Tıpkı insanların soğuk ve yağmurlu havalarda ıslanıp kurulanmadığında nezle olması gibi, saç derisi de aynı şekilde nezle olabilir. Soğuk ve rüzgar gibi etkenlerden zarar gören saç kökleri gücünü kaybedip, kaşınma ve dökülme yapabilir.

Aşırı soğuk gibi aşırı sıcak havaya maruz bırakmak da saça oldukça zarar verebilir. Fön ile verilen hava sıcak olsa da saç köklerini ve deriyi oldukça rahatsız edip dengesini bozmaya yetecektir. Saça sürülen jöle veya benzeri kozmetik ürünler de saçı sürekli soğuk tutacağından saç köklerinin ve derisinin üşüyüp zarar görmesine neden olacaktır.

Saç Nezlesi Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Halk arasında genellikle saç nezlesi olarak adlandırılan bu hastalığın en önemli belirtisi saç derisinde ve özellikle saç köklerinden aşırı yanma ve ağrı hissi olmasıdır. İlk olarak bu belirtiler fark edildiğinde önlem alınmazsa, hastalık daha da ilerlediğinde saç derisinde yaralarla ve aşırı derecede saç dökülmesiyle sonuçlanacaktır. Tıpta saç nezlesi bir hastalık olarak adlandırılmamaktadır. Ancak bu hastalık halk arasında oldukça yaygındır. Tıpta belirli bir tedavisi yoktur. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için hastalığa neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Saç nezlesinden kurtulmak ya da saç nezlesini önlemek için yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemleri görelim.

-Saçlar çok sıkı bir şekilde bağlanmamalıdır.

-Banyo yapıldıktan sonra saçlar havlu ile iyice kurutulmalıdır.

-Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa saçlarda kalan nemin iyice kuruması için yaklaşık 1-2 saat bekledikten sonra dışarı çıkılmalıdır.

-Saç sağlığında yeterli ve dengeli beslenmenin payı büyüktür. Bu yüzden sağlıklı beslenmek gerekir. Özellikle protein ve vitamin açısından zengin olan yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

-Stresin tüm hastalıklarda büyük payı olduğu gibi saç sağlığının yitirilmesinde de büyük bir payı vardır. Stres saç nezlesine neden olan faktörlerden biridir. Bu yüzden saç nezlesinden kurtulmak ya da saç nezlesini önlemek istiyorsanız stresten uzak durmanız gerekir. Stres sonucu aşırı saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

-Saç nezlesinden korunmak ya da saç nezlesini önlemek için jöle gibi kozmetik ürünlerden kaçınılmalıdır. Saça jöle sürmek özellikle de diplerine saç nezlesine sebep olmaktadır.

-Saç nezlesine karşı tedbir almak ya da saç nezlesinden kurtulmak için bayanlar saç köklerinin aşırı derecede çekilmesine sebep olan sıkı saç modelleri yerine daha rahat saç modelleri tercih etmeli, erkekler ise saçlarını şekillendirmek için kullandığı jöle gibi kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmalıdır.

Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Tüm hastalıklarda olduğu gibi önlem almanın en kolay yolu, hastalığa neden olan hatalardan kaçınmaktır. Eğer belirtiler, rahatsızlık sebepleri ortadan kaldırıldıktan sonra da hala devam ediyor ve süresi bir haftayı geçti ise, hemen bir doktora başvurup saçlarınız daha çok dökülmeden önlem almalısınız.

Saç Nezlesi (Kadınlar Bu Haber Size) için 23 yorum yapılmış


Fatma

Merhaba hocam sac diplerimde ağrı yanma dökülme devam ediyor fakat suanki durum daha farklı hal almaya başladı sağ kulak arkamda yoğun acı var bu sağ yuzumede attı müthiş derecede yanma var ben şimdi nereye hangi doktoraya gideyim sasirdim 3 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum d vitaminim eksik bu dediginiz hap seklimdemi ve hangi vitaminleri içeriyor hocam ayrıca d vitamini için ampül kullansam damlayı bıraksam olurmu
Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünün.saçınızıda aşırı sıcak suyla yıkamayın,ısıl işlemlerden ve kimyasallardan uzak durun

Mina

Hocam saç divimde mentollenmiş gibi yanma ve saga sola çevirirken acı var :/ ne yapmam gerekir hiçbir sıkıntım yok ve saç dökülmem arttı

admin - Atilla KAYA

Dermatologa görünmelisiniz.
Dr. Atilla Kaya