Mezoterapi yaptırmaya karar vermeden önce bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız. Mezoterapi doğru yazılışıyla mesoterapi ilk defa Fransa da Dr.Pistor tarafından tarif edilmiş “orta tabaka tedavisi” anlamına gelen bir tedavi şeklidir. Mantığı ilaç sınıfına girmeyen çeşitli maddelerin deri altına yoğun şekilde verilmesidir. Önceleri yüz bölgesine cilt yenileme ve kırışıklık için uygulanırken zamanla ciddi paraların döndüğü selülit, yağ eritme gibi işlemler için de kullanılmıştır. Son olarak tatlı para getiren saç dökülmesi tedavisinde de sokulmuştur.

Saç dökülme sebebi düşünüldüğünde mezoterapinin para tuzağından ya da umut tacirliğinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

Şöyle ki;

Saç dökülmelerinin % 98 sebebi DHT hormonudur ve gün boyu saç köküne zarar vermeye devam eder buna karşın mezoterapiyle dokuya verilen etken maddeler 5-6 saatte sıfırlamış yani etkisini tümüyle yitirmiş olur. Haftada veya 2 haftada bir uygulanan bu maddelerin 6 saat etki etmesi hiçbir şey ifade etmez ve en küçük bir yararı dahi olmaz.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan tüm bilimsel ilaçlar (procapil, minoxidil, finasterid) günde bir veya iki defa kullanılmaktadır ve ancak bu şekilde % 90’lar civarında başarı sağlanmaktadır.

Dünyadaki tüm tedaviler günde 1-4 defa uygulanırken mezoterapiyi 1-4 haftada bir seans uygulayarak yarar beklemek hayal kurmaktan farklıdır. Mezoterapiyi yapan açısından bakıldığında ise mükemmel bir uygulamadır. Çünkü hastayı abone ederek önceleri haftada bir sonra 2 haftada bir daha sonra her ay hastadan 200 – 300 TL para almak ve bunu hiç yatırım maliyeti olmadan 5-10 tl ilaç maliyetiyle gerçekleştirmek son derece  karlı bir uygulamadır.

Unutmayın saç dökülmesi sebebi süreklilik halinde devam eden bir durumdur ve haftada bir yaptıracağınız hiçbir uygulama bu etkiyi engelleyemez. İsmi bilimsel olsa da bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan bu tür para tuzaklarına para kaptırmak yerine çok daha fazla yarar göreceğiniz spreyler veya haplarla tedavi olun ya da bırakın dökülsün.

“Mezoterapili saç eklimi” , “saç ekiminden sonra ücretsiz mezoterapi” ise farenin önüne konan peynirden farklı değildir,mezoterapinin ekilen saça da hiçbir yararı olmaz.

Bu uygulamaya benzeyen PRP de uygulama olarak farklı olsa da etkinlik açısından mezoterapi gibidir. İyi araştırmadan yaptırmamak gereksiz para kaybına engel olur.

 

Yorum yapılmamış