Saç ekimi fiyatlarını etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlar kabaca ekimi yapanın eğitim düzeyine, hangi şehir veya semtte yapıldığına, kaç kök ekildiğine, köklerin nereden alındığına bağlı olarak çok değişebilmektedir. Ama genel olarak saç ekimi fırından ekmek almak gibi olmalıdır isteyen 1 ekmek alır isteyen 21 ekmek alır.

Saç ekimi daha çok emek işidir ve emeğin karşılığı alınır, emek ne kadar ucuzsa ekim de o kadar ucuz olur. Kira maliyeti ve alet edevat maliyeti ortalamada düşüktür.

-Doktorun kendisinin ektiği kliniklerde daha pahalıyken ekimi “saç ekim uzmanı” diye tanıştırdıkları hemşirelerin ekmesi durumunda fiyat oldukça ucuz olabilmektedir, çünkü Türkiye’de hala hemşire emeği ucuzdur.

-Özellikle çantayla dolaşan ekiplerin ekim ücreti daha düşük olabilmektedir, çünkü çok klinikte aynı hizmeti verebilmektedir.

-Yüksek maliyetli yatırım gerektirmeyen standart giderleri olan emek yoğun bir iştir. Bunun sonucu olarak da saç ekimi ücretini belirleyen en önemli faktör emeğin bedelidir. Bu emeği harcayan eleman hemşire ise ekim ucuzlamaktadır, doktor ise daha pahalı olmaktadır.
-Lüks semtlerde daha çok zengin insanlara hizmet eden kurumlar hemşirelere ekim yaptırsa da pahalı olmaktadır.

-Saç ekimi fiyatını belirleyen bir diğer etken ekim yapılan hasta sayısıdır. Özellikle saç ekiminin azaldığı aylarda klinikler temel giderlerini karşılamak için ciddi indirimler ve taksit uygulamaları yapmakta yurt dışı Türk işçilerinin tatil döneminde saç ekim fiyatları yükselebilmektedir.
-Genel uygulamada hastaya bir tam gün ayrılmakta ve bu sürede 3000-3500 greft ekilmektedir ve bunun bedeli paket şeklinde sunulmaktadır.
-Saç ekimi fiyatı konuşulurken kaç kök ekileceği konusunu netleştirmelisiniz. Çünkü FUE tekniğinde  yarım saatlik bir seansta 100 kök ekilebileceği gibi 10 saatlik bir seansta 4 000 kök de ekilebilir. Bu kadar değişken bir uygulamada sabit bir fiyat verilmesi tereddüt oluşturabilir.

-Sakaldan alınan köklerin saça ekilmesi daha zor bir uygulama olduğu için insanlar genellikle enseden alıma yönlendirilmektedir, sakalınızın gereksiz kısımları da saç ekiminde kullanılabilir.

Türkiye’de 1 greft ekim ücreti  2 -3 TL civarında fiyat makul görünmektedir. Kökler enseden de alınsa sakal ve göğüs gibi yerlerden de alınsa yaklaşık bu fiyat uygundur.

Daha ucuza yaptırılabilir ama bilinmelidir ki ekimi doktorun kendisi değil, yardımcı personeller ekecektir. Saçınızı uzman doktor mu ekecek yoksa yardımcı elemanlar mı ekecek bu sizin için önemliyse bunu randevu alırken açık bir dille konuşmalı ekecek doktorun ismini öğrenmelisiniz.

Saç ekimi yaptırmayı planladığınız kliniktekiler size “5 kişilik ekip halinde ekiyoruz” dediyse bilin ki ekiminiz yardımcı elemanlar yapacaktır. Çünkü uygun açının verilebilmesi yani yüksek kaliteli ekim için sadece bir kişi ekim yapabilir, iki kişi birden saç ekimi yapıyorsa kanal açılarak eski yöntemdeki gibi ekim yapılacaktır.

Saç ekiminde bir diğer çelişki de ekilecek kök sayısıdır, geniş açıklıklarda ne kadar ekilirse ekilsin seyrek olacaktır, bu sebeple beklentiniz makul olmalıdır. Dar alan ekimlerinde ise gereken kök sayısı az olacağı için 3000’e tamamlamak için gereksiz yerlere ekim yapılabilir. Bu sebeple önerilen rakamları bir başka yere onaylatmalısınız. Ve de gerektiğinde 400 kök ekebilen yerlerle görüşmelisiniz.

Türkiye’nin ekonomik gerçekleri göz önüne alındığında FUE ile 1 greft ekimi fiyatının 2-3 TL civarında seyretmesi makul görünmektedir. Kökler nereden alınırsa alınsın bu fiyatlar uygun olmaktadır.

 

Yorum yapılmamış