Saç Dökülmesinde Şampuan seçimi nasıl olmalı

Şampuan reklamlarının çoğunda dökülmeyi durdurduğu yönünde açık ya da gizli mesajlar verilmektedir. Bu bilgilerin neredeyse tamamı bilimsellikten çok uzaktır ve gerçeği yansıtmaz.

Dökülme hormonlarla ortaya çıkan tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavide şampuan etkili değildir. Her ne kadar şampuan reklamlarında % 100 dökülmeyi önler gibi tamamen aldatmaca cümleler kullanılsa da gerçekte şampuanın amacı temizliktir. Şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç dökülmesi konusunda beklenti olmalı ve tercih bu beklentiler doğrultusunda olmalıdır.

Dökülmede bilimsel ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir, bu şekilde dökülmesi duran ve çıkacak saçların kalitesinde artış sağlanabilir. Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde biotin gibi besleyici ve saw palmetto gibi DHT’yi baskıladığı yönünde bilgiler olan şampuanlar tercih edilebilir. Ama beklenti sınırlı olmalı ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlardır.

Dökülme dışında uzun saçlı kadınlarda yıllarca travma (boya, sık yıkama, güneş ışınları, toz, kir vs) yaşayan saçta çatallanma, kırılma, dipten kırılarak dökülme, parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir. Bu gibi sorunları azaltmak için de aynı şekilde biotinli şampuan (sawpoo) tercih edilebilir. Biotinli şampuan kullanmak kalitesini artırdığı gibi uzama hızını da  % 10-30 düzeyinde artırabilmektedir, saçını uzatan kadınların şampuan seçerken biotin olup olmadığını araştırması akıllıca olur. Erkeklerdeyse tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

Şampuanlar bunlara ek olarak mantardan oluşan kepeklenme (ketoral, nidazol vs), seboreik dermatit gibi durumlar için de (pilo cura) etkili olabilir. Bunlar daha çok mantara etkili ürün içerir.

Bütün bunların yanında şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalıdır, özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedaviler de uygulanmalıdır. Reklamların sadece ürün satmak amaçlı olduğunu, her zaman gerçeği yansıtmayabileceğini bilmelisiniz.

Saç Dökülmesi Şampuan için 2 yorum yapılmış


Ayşe

Merhaba, özellikle önerecebileceğiniz içeriğinde biotin gibi besleyici ve saw palmetto gibi DHT yi baskılayıcı maddeler olan şampuan markaları var mı, sawpoo dışında hangileirini önerirsiniz?
Op.Dr.Atilla KAYA
sawpoo hem biotin,hem saw palmetto ve diğer b grubu vitaminleride içeriyor.diğer şampuanlar sadece birini içeriyor.

Ayşe

aynı zamanda saça zarar vermeyen bir nemlendirici önerebilir misiniz acaba? Saçlarım cok dökülüyor ve aynı zamanda kuruyor, yapısı değişti resmen.. cok sağlıksız görünüyor.
Op.Dr.Atilla KAYA
Saçınızı haftada iki defadan fazla şampuanlamayın.saçlarınızı sıcak su ile yıkamayın.Saçlarınızı soğuk suyla durulayın.En azından saçınızı her zamanki su sıcaklığında yıkadıktan ve duruladıktan sonra duştan çıkmadan önce birkaç dakika soğuk suyla durulayabilirsiniz.Duş sonrası havlu ile saçınızı ovalamadan kurutun sadece suyunu alın.Ovalama hareketi saçın yıpranmasına neden olur.Haftada bir defa saçınıza badem yağı veya zeytinyağı ile bakım yapın,bu uygulama saçınızın nemini arttırır,kurumasını önler ve kabarmasını azaltır.asla fön makinesi ve fırça kullanmayın.Xpecia tablet alırsanız saçınızın dökülmesini önler ve saçınızın ihtiyacı olan tüm maddeleri tek tabletle almış olursunuz