Doktorlardan en çok duyulan kelime erken teşhis hayat kurtarır vs aynı durum saçlarımız içinde geçerlidir. Saçlarımız ölümcül bir soruna neden olmasa bile çok insan için çok şey ifade etmektedir. Saçlarınızı kaybetmeniz halinde bazen geri döndürme imkanı kalmayıp, maalesef saç ekimi yaptırmanız gerekir. Ekim ile dökülen saçlarınızın sadece %2 %3 oranını geri kazanırsınız. Çünkü 5000 kök ekim yaptırmanız halinde en az 10.000 TL masraf etmeniz gerekir. O nedenle saçlarımızı kaybetmeden önce bilgi sahibi olup, onlar dökülmeden önlem alalım. Bu sayfada saç dökülmesini önlemeye yönelik bilgiler bulacaksınız.

Saç Dökülmesi Durdurma

Dökülme Tipini Bulmamız Gerekir?
Sorunun adı belli saç dökülmesi fakat kendi içerisinde bir çok kategoriye ayrılmaktadır. Genetik, Hormonel, Alopecia Areata, Dupa, Menopoz vs vs her insanda farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi oluşur. Öncelikle kişi sorunun nedenini bulmalıdır. Örnek benim saçlarımda madeni para şeklinde dökülmeler oluştu bunun saçkıran olduğunu bilmeli ve bu yönde tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Veya kadınlarda 40-45 yaş sonrası doğurganlığın son bulması ile başlayan menopoz yine dökülmelere neden olmaktadır. Bu süreçte başlayan bir dökülme ise hanımlar menopoz döneminde uygulanması gereken tedaviyi uygulamalıdır.

Ailesel Dökülmesi Olanlar (DHT Baskılayın)
Genelde erkek tipi dökülme denilen genetik dökülme özellikle erkeklerin %95’lik oranını etkilemektedir. Kadınlarda bu oran %50 oranında olup, kişi anne babasına bakıcak dökülme sorunu varsa mutlaka genetik dökülmeye karşı hazırlıklı ve bilgi birikimi ile beklemelidir. Özellikle 17-18 yaşlarda saçların kalite kaybetmesi ile başlayan genetik dökülme DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesi ile oluşur. İlk etapta saç kalitesini düşüren DHT önlem alınmadığında saç köklerini tamamen öldürür. Bizler saçta kalite kaybı farkettiğimiz anda geç kalmadan tedavi sürecine başlamaılıyız. Öncelikle saçta kalite kaybını geri kazanmak için 2mg kaliteli bir biotin markası belirleyip kullanmaya başlıyoruz. Bunun dışında ayrıca DHT hormonunun saç köküne verdiği zararı önlemek içinde Procapil maddesi içeren bir ürün ile tedaviyi desteklemeliyiz. Cinsiyet farketmeksizin genetik dökülme sorunu olan herkes uygulayabilir. Genetik dökülme genç yaşlarda ortaya çıkan, önce kalite kaybı devamında ise ense ve yanlarda hiç bir dökülme olmadan sadece tepe kısmında ortaya çıkan sorundur.

Saçkıran (Sarımsak Tedavisi İle Başlıyoruz)
Özellikle gençlerde sık görülen bir dökülme türü Alopecia Areata aşırı stres, üzüntü yada bir şeye çok fazla üzülme sonucu saçlarınızın bir ya da birden fazla noktasında madeni para şeklinde açılmalar oluşur. Oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkan Saçkıran kısa sürede kelliğe neden olmaktadır. Fakat bu sizi sakın endişeye sevk etmesin. Çünkü saçkıran %95 oranında önlenebilen bir dökülme türüdür. İlk yapılması gereken stres yükünü üzerimizden atıp, bitkisel tedavi yöntemi olan sarımsak ile başlıyoruz. Yemeklerde kullanılan sarımsağı ortadan kesip, dökülme olan alana sürüyor ve tahriş olmasını sağlıyoruz. 2 Ay denenmesi gereken bu yöntem %50 oranında başarılıdır. Beklenen etki oluşmazsa devamında kortizon ya da SADBE tedavileri uygulanmaya başlanır. Ya da maddi imkanınız varsa zaman kaybetmeden SADBE ile başlayabilirsiniz.

Kansızlık, Guatr, Menopoz vs Sorunlarda
Yukarıda yer alan dökülme türleri genelde erkekleri etkilerken şimdi ise kadınların en çok karşılaştıkları sorunları ele alacağız. Hanımlarda %50 genetik olan dökülme %50 ise hastalıklara bağlı gelişmektedir. Onlardan birisi kansızlık olup, sorunu çözdüğünüzde kendiliğinden düzelmekte olup, ayrıca Ginkgo Biloba maddesi ya da demir ilaçları kullanılabilir. Guatr hastalığı da yine dökülmeye neden olmakta olup, saçlarda kalite kaybına neden olur. Yine aynı şekilde tedavi olmanıza müteakip sorun ortadan kalkacak olup, tedavi olana kadar en az 2mg biotin kullanarak saçlardaki kalite kaybını önlersiniz. Menopoza bağlı dökülme aslında normal bir süreç olup, ilerleyen yaşın verdiği etki ile ciddi bir kalite kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda vücudun ihtiyacı olan maddeleri ağızdan alacağınız tabletler ile karşılamalısınız. Özellikle keratin, L Sistin, Çinko ve Magnezyum gibi maddeleri içeren saç ürünleri yanısıra biotin tedavisi ile desteklemeniz gerekir.

İlaçlara Bağlı Dökülme (Geri Çıkacaktır)
Özellikle kanser hastalarının kullandığı kemoterapi ilaçları saçlarda bir tel kalmayacak şekilde dökülmeye neden olur. Fakat bu dökülme geçici olup, ilaç kullanımına ara verildiğinde tüm saçlarınız geri çıkmaya başlayacaktır. Bu tür durumlarda hiç bir şey yapmaya gerek yoktur.
https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? için 1 yorum yapılmış


Samet

Ön taraftaki saclarım inceldi git gide dahada inceliyor ne yapmam gerek hocam
Dr Atilla Kaya
tipik genetik tip dökülmeye benziyor.genetik tip dökülmede minyatürleşme olur.xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz