D.U.P.A (Diffuz Un Patterned Allopecia) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir dökülme tipidir. DUPA kadın tipi dökülme olarak da bilinir. Kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülebilmektedir. DUPA da dökülme sebebi zamana yayılmış olduğu için uzun sürede ortaya çıkar, saç minyatürizasyon denilen tüyleşerek dökülme şeklindedir. Saçtaki kalite kaybı sadece tepe ve ön kısımda değil ense kısmında da vardır.

DUPA saç dökülmesinin sebepleri ve tedavisi ;

DUPA da saç ekimi asla önerilmez çünkü enseden alınıp dökülme alanına ekilen saçlar da zamanla döküleceğinden yapılacak saç ekimi boşa gitmiş olur.Ancak DUPA dan etkilenmeyen alanlardan kök alınarak ekim yapılabilir. Sakal ve göğüs kılları DUPA dan etkilenmediği için sakal ve göğüs kısımlarından kök alınarak ekim yapılabilir.

DUPA tedavisinde en doğru yaklaşım tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr, kansızlık, diğer hormonal bozukluklar, diyet, stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır.Buna ek olarak dökülmeyi önleyici ilaçlar ve saç vitamini olarak bilinen ve saçta en etkili vitamin olan B7 vitamini günde 2 mg başlanmalı içinde B7 vitamini (biotin) bulunduran şampuana geçilmelidir.

Net sebep bulunamadıysa bu durumda en doğru çözüm kökün kanlanmasını artıran, yaşlanma sürecini uzatan, kaliteyi artıran procapil hammaddesi içeren ürünler kullanılmalıdır. Bayanlarda % 2, erkeklerde % 3 procapil solusyonu günde iki doz halinde tüm dökülme alanını ıslatacak şekilde uygulanmalıdır. Procapil DUPA da % 80 ler düzeyinde başarı sağlayabilmektedir ancak % 20 lik kısımda tüm bunlara rağmen dökülme devam edebilir.

Sebebe yönelik tedavi şu şekilde olmalıdır

-Kansızlık (anemi) ;Kansızlığı düzeltmeye kan değerlerini yükseltmeye yönelik hastaya kan yapıcı ilaç (demir) verilir, kansızlık derinse kalçadan ya da damardan uyugulanırken, daha hafifse ağızdan hap olarak alınır.

-Guatr (tiroid hastalığı) ; Zehirli guatrda zehir azaltılıp ameliyat edilir, tiroid hormonları düşükse hormon düzeyi normale getirecek dozda hormon desteği verilir.

-Bağ dokusu hastalıkları; lupus, romatoid artirit, liken gibi hastalıklar tedavi edilir.

-Hormonal hastalıklar ; kadınlarda menopoz sonrası kadında östrojenin düşmesi DUPA ya sebep olabilir.

-Şiddetli duygusal sorunlar ; sorun çözülünceye kadar rahatlatıcı ilaçlar alınmalıdır.

-Yoğun stres ; stres faktörleri uzaklaştırılmalıdır.

-Yoğun diyet uygulamaları ; protein ve mineral kaybına sebep olduğu için diyete ara verilmeli ve birkaç hafta sonra daha hafif diyet uygulanmalıdır.

Yorum yapılmamış