Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir. Türkçe’ye; sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir. Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir, sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön, üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır. DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülmektedir.

DUPA da dökülme sebebi zamana yayılmış olduğu için uzun sürede ortaya çıkar, saç minyatürizasyon denilen tüyleşerek dökülme şeklindedir. Kalite kaybı ense kısmında da vardır.

DUPA nın sebepleri

DUPA aslında kadın tipi dökülmeyi tarif eder ve sebepler arasında kadın tipi dökülme sebepleri sayılabilir

Bunlar ;

-Kansızlık (anemi)

-Guatr (tiroid hastalığı)

-Bağ dokusu hastalıkları

-Hormonal hastalıklar

-Şiddetli duygusal sorunlar

-Yoğun stres

-Yoğun diyet uygulamaları

DUPA tedavisi ;

DUPA da saç ekimi asla önerilmez çünkü enseden alınıp dökülme alanına ekilen saçlar da zamanla döküleceğinden yapılacak ekim boşa gitmiş olur. Ancak DUPA dan etkilenmeyen alanlardan kök alınarak ekim yapılabilir. Sakal ve göğüs kılları DUPA dan etkilenmediği için sakal ve göğüs kısımlarından kök alınarak ekim yapılabilir. Bu durumda kökler dengeli dağıtılmalıdır.

DUPA tedavisinde en doğru yaklaşım tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr, kansızlık, diğer hormonal bozukluklar, diyet, stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Buna ek olarak dökülmeyi önleyici ilaçlar ve saç vitamini olarak bilinen ve saçta en etkili vitamin olan B7 vitamini günde 2 mg başlanmalı içinde B7 vitamini (biotin) bulunduran şampuana geçilmelidir.

Net sebep bulunamadıysa bu durumda en doğru çözüm kökün kanlanmasını artıran, yaşlanma sürecini uzatan, kaliteyi artıran procapil hammaddesi içeren ürünler kullanılmalıdır. Kadınlarda % 2, erkeklerde % 3 procapil solüsyonu günde iki doz halinde tüm dökülme alanını ıslatacak şekilde uygulanmalıdır. Procapil DUPA da % 80 ler düzeyinde başarı sağlayabilmektedir. Ancak % 20 lik kısımda tüm bunlara rağmen dökülme devam edebilir.

DUPA Saç Dökülmesi için 1 yorum yapılmış


ismail

Hocam iyi günler ben dermatologa göründüm kan tahlili yapmadan hormanlari test etmeden sadece kafama bakarak genetik dedii bnde iyice strese girdim
Size şöyle soyliyim hocam sacim tepeden yandan enseden seyreklesip cansizlasti ama alin çizgisi geri gelmedi sizce bu hangi dökülme türü lütfen yardım edin siz iyi bi doktorsunuz
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülme 🙂