Özellikle okul çağında çocuğu olan ailelerin en can sıkıcı sorunu bitlenme genelde okul gibi kalabalık ortamlardan kolayca bulaşabilmektedir. Tedavisi oldukça dikkat gerektiren bir süreç olup, aşağıda anne babaların bu konuda bilmesi ve uyması gereken önemli temizlik kuralları yer almaktadır.

Baş Biti

Saç Biti Nedir?
Baş biti saçlı deriden beslenip saça tutunarak duran, küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan bir parazittir. Pedikulozis kapitis denir. Deriden beslenirken hastada kaşınmaya sebep olur bazen kaşınma dayanılmaz düzeylerde olabilir. Yavşak denilen yumurta bırakır ve yumurtadan çıkışı 10 gün civarıdır. Yakın ilişkideki kişilere direk bit olarak bulaşabileceği gibi yavşaklarıyla da (larva) bulaşır. Tedavide bu durum göz önünde bulundurularak ya evdeki herkes birlikte tedavi olmalı ya da şikayeti olmayan kişilerin saçlı derisi dikkatle incelenmelidir. Baş dışında etek bölgesi, kaş, kirpik ve elbisede yaşayan tipleri de vardır.

Nasıl Anlaşılır?
Sıklıkla kafa kaşıntısı sebebiyle doktora gidilir ve doktor teşhis eder ancak bit teşhisi son derece kolaydır ve herkes doğru teşhis koyabilir. Kaşıntı şikayeti yanı sıra; özellikle kulak arkasında daha fazla olmak üzere ense ve diğer kafa alanlarında saçın dibine tutunmuş bit, yavrusu (yavşak) ve yumurtalar (sirke) görülmesi teşhis koydurur.

Nasıl Bulaşır ?
Genellikle başında bit olan bir kişinin saçından doğrudan temasla bulaşır. Bit, daha çok kız çocuklarında olmak üzere 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Kirli veya temiz saç ayırt etmeden insandan insana bulaşabilir. Bu, oyun sırasında, sarılmayla ya da birlikte yakın bir şekilde çalışırken yaşanabileceği gibi ortak kullanılabilen şapka, bone, başörtüsü, yastık benzeri eşyalar yolu ile de gerçekleşebilir. Saçın kısa veya uzun olması çok fark etmez, her uzunlukta saçlarda yaşayabilirler ancak uzun saçta tedavisi daha zahmetlidir.

Vücudun Neresinde Görülür?
Kabaca kafa, kaş, kirpik, etek bölgesi gibi kıllı yerlerde olduğu söylenebilir ancak vücutta daha doğrusu elbiselerde de olur. Bu konunun içeriği daha çok kafada daha doğrusu saç diplerinde olanlarla ilgilidir. Diğerleri için farklı tedaviler vardır.

Baş Biti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Böcek zehri içerenler ve tablet şeklinde kullanılanlar başarısızlıkları ve yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilmiş tedavi yöntemleridir. Son 4-5 senedir % 100 başarılı olan ve hiçbir yan etki yapmayan dimetikon grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Dimetikonun başarılı ve yan etkisiz olmasının en önemli sebebi bitin solunum yolunu tıkayarak boğarak öldüren silikon yapısında olmasıdır. Dimetikon spreyle veya şampuanla uygulanmaktadır. Tedavi kadar paraziti tekrar almamak da önemlidir. Bu sorunu kökünden çözen Hair Pharma İlaç Şirketi saç biti temizlik seti adıyla çıkardığı setle tedavi etmek yanı sıra 1 yıl boyunca tekrar bulaşmasını da önlemektedir. Dimetikon içeren sprey veya şampuan kullanılarak parazitler ve sirkeler öldürülür. Ancak bunların saç ve saçın dibinden temizlenmesi gerekir yoksa hem kirlilik yapar hem de kaşıntı devam edebilir.

İlaç veya şampuan kullandıktan sonra şu şekilde temizlik yapılmalıdır;
Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken bit tarağıyla saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez ve tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Temizlikte zorluk yaşanıyorsa 1 litre suya 1 kaşık elma sirkesi konup duruladıktan sonra aynı temizlik işlemi yapılır. Temizlik yaparken saçlar 8-10 tutam olacak şekilde ayrılmalı her tutamın ayrı ayrı temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Baş bitinin temizlenmesi kadar tekrar bulaşmaması için tarak, saç fırçası gibi kişisel eşyaların, giysilerin, çarşafların ve halı koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta ve bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürekli devam eder. Halı ve koltuk gibi büyük eşyalar elektrik süpürgesiyle ayrıntılı şekilde temizlenmeli, çarşaf ve iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmalıdır. Fırça, tarak gibi kişisel eşyalar 60-70 derece suda 15-20 dakika bekletilirse sirke ve yumurtalardan temizlenmiş olur, bu tür eşyaların bir kısmı yüksek ısıda suda şekil değiştirebilir.

Pedikap Saç Biti Temizlik Seti
Türkiye’de bir ilk %4 Dimetikon içeren Pedikap Sprey ve Şampuan bir arada satılmaktadır. 15 Dakika gibi kısa bir sürede bitlenme sorunundan kurtulurken aynı zamanda Pedikap Şampuan ile bulaşmasını önlersiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak Hair Pharma satış sitesinden ücretsiz kargo imkanı ile satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak;
Baş biti çocuklarda sık rastlanan, tedavisi kolay, doğru ilaç kullanımıyla tekrar etmesi engellenebilir paraziter bir hastalıktır. Tedavinin geciktirilmesi evde diğer kişilere bulaşabilir. Herhangi bir hastalık bulaştırmadığı için ciddi düzeyde tehlikeli bir hastalık değildir.

Baş biti tedavisi ve 1 yıl boyunca yeniden oluşmasını engelleyen seti satın almak için tıklayın

https://www.hairpharma.com.tr/pedikap.html

Yorum yapılmamış