Ailesel saç dökülmesi dökülme tipleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir. Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır. Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tespit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedavisi de çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün ya da ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç grubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir. Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel dökülmede yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini): Saç vitaminidir. Kalite artışı sağlar. Bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır. Sorunun ciddiyetine göre günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Finasterid (Propecia-proscar); Dökülmenin asıl sebebi olan DHT’yi baskılar tek başına % 70 etkilidir. Hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir. Günde bir defa 1 mg kullanılır. Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart); DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır. Günde bir defa 0.1 mg kullanılır. Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Procapil; Minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT’nin zararlı etkisini azaltır. Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.

Minoxidil; Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır dökülme tedavisinde % 80 etkilidir. Günde 2 defa kullanılmalıdır. Ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar. Minoxidilin bir diğer sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.

Çinko; eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür. Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır. Minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir. Bu kombinasyon için rogaine sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir. Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir. Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma, memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin; % 80 olumlu sonuç alınır. Ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır. Saç kökünü DHT’den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz. Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz. Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaatlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin dökülmeyi durdurma etkisi yoktur. Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli, bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Yorum yapılmamış