Dış görünümde önem verdiğimiz unsurlardan biri hiç şüphesiz saçlarımızdır. Peki onlara yeteri kadar önem verip, problemlere karşı önlem alıyor muyuz? Sorunun cevabı maalesef ” Hayır” olacaktır. Ne zaman ki dökülme, ya da diğer sorunlarla karşılaşıp, panik ile önümüze gelen işe yarayan, yaramayan herşeyi kullanıyoruz. Hekimler arasında erken teşhis çok önemli bir kuraldır. Aynı durum saç sağlığı içinde geçerli olup, saçınızda olan problem ya da problemleri erken süreçte tespit ettiğinizde saç dökülmeside dahil olmak üzere önlenebilir. O nedenle saç sağlığımızın durumunu belirli periyotlarda öğrenmeliyiz. Bu nasıl olacak diyenler için oldukça basit ve ücretsiz bir şekilde saç analizi yaptırabilirsiniz. Sadece 5 dakikanızı ayırarak saç analizi yapan eczanelerden birine gelmeniz yeterlidir. Aşağıda ücretsiz saç analizi yapan eczane listesi yer almaktadır. Sürekli yenilenen liste kısa bir süre içinde Türkiye genelinde yaygınlaşacaktır.

Hair Pharma Saç Analizi Hizmeti
Türkiye’nin haklı gruru Hair Pharma hizmetlerine yeni birisini ekleyerek şimdi Türkiye’de şimdilik Akdeniz Bölgesi’nde Hatay ilimizde ve Marmara Bölgesi’nde İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında Saç Analizi hizmeti vermektedir. Her gün farklı eczanelerde ücretsiz gerçekleşen bu hizmetlerden ücretsiz yararlanmak için aşağıda yer alan butona tıklayınız. Açılan sayfada gün gün eczane listesini göreceksiniz.

Hair Pharma

Saç Analizi Neden Gereklidir?
Genetik bir sorun olan dökülme genelde adım adım ortaya çıkmaktadır. Özellikle genetik bir sorun olup, anne baba gibi birinci derece yakınlarında saç dökülmesi olanlar mutlaka saç analizi yaptırarak geç kalmadan dökülmeye karşı önlem almaktadır. Çünkü dökülmelerin %95’lik bir oranı genetik olup, DHT hormonundan kaynaklanmaktadır. Yapılan analiz sonucu dökülme riski tespit edilirse, DHT hormonunu baskılayıcı ilaç ve spreyler ile dökülmeyi baştan önlemiş olursunuz.

Saç Kalitesi Sorunlarını Görürsünüz
Dökülme sadece genetik olmayıp, aynı zamanda kişiye özel sorunlarla da ortaya çıkar. Burada daha çok saçlarımızda ortaya çıkan kalite kaybı önemli rol oynamaktadır. Saçlarda incelme, saç tellerinde kalite kaybı vs gibi sorunları saç analizi ile kolayca fark eder. Biotin gibi saç kalitesini artırmaya yönelik ilaçlarla yine sorunları kolayca önlersiniz.

Saç Dökülmesi Tipi Belirlenebilir
Özellikle genç ve orta yaşlarda ortaya çıkan dökülme insanlarda büyük bir panik yaşamasına neden olmaktadır. Konu hakkında yeterli bilgi ve deneyim olmaması nedeniyle bir çok hatalı davranışı sergileyebilmektedir. Saç dökülmesini önlediği iddia edilen şampuan, bitkisel ürünler gibi kesinlikle faydası olmayacak ürünlere sarılmaktadır. Oysa ki dökülme türleri için farklı bilimsel maddeler geliştirilmiş olup, öncelikle dökülme tipini belirlemeniz gerekir. Bunun içinde saç analizi ile saçkıran, erkek tipi, ya da geçici dökülme tespit edilir. Erkeklerin %95’inde görülen DHT bazlı dökülme kadınların %50’lik bir kısmında görülmektedir. Kadınlarda görülen bu dökülmeye erkek tipi dökülme denmekte olup, erkeklerle aynı ilaçları kullanmalıdır. Bu alanda başarısı kanıtlanmış olan Procapil maddesi içeren saç ilaçları önceliğiniz olmalıdır.

Saç Analizi Nasıl Yapılıyor
Öncelikle alanında uzman insanların yaptığı bu uygulama için teknoljinin nimetlerinden yararlanılmaktadır. Trikoskopi Cihazı kullanılan saç analizi için yüksek görüntüleme imkanı sağlamaktadır. Saç kökü ve saçlı deriyi yüzlerce defa zoom özelliği ile kolayca anlayabilmektedir. Dermatologların özellikle önerisi olan saç analizi ile ömür boyu saçlarınız sizinle kalır.

Saç Analizi Yapan Eczaneler için 116 yorum yapılmış


Hüseyin

Meraba hocam 24 yaşındayım saç tellerim cok ince ve zayıf saçımda aşırı derecede kırılma ve dökülme başladı yan taraf ve önler açılmaya basladı diger bölgeler de seyreklesmeye basladı birde başımda sivilce tarzı bir kac bisey cıkmaya basladı önerdiginiz bi ürün varmı napmam gerekiyo

admin - Atilla KAYA

Söylediğiniz bulgular genetik tip dökülme bulgusu. Genetik tip dökülme de tedavi kronik bir hastalık tedavisi gibidir. Düzenli ürün kullanmak gerekir. Erkek tipi genetik dökülme de Xpecia tablet ve hairfoete sprey kullanmanız öneririm. Her ikiside içeriği muaxilleri ile kıyaslandığında en zengin ürünlerdir. Tek ürünle saçınızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

Miyasenur emre

Merhaba hocam son 6 aydırlı saclarim dökülüyor bu aralar saç derim pul pul dökülmeye başladı üstelik kaşınıyor baş ağrısıda yapıyor 4 kere cildiye ye gittim sonuç alamadım ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Derinizin pul pul dökülmesi,egzama yada sedef nedeniyle olabilir. Eğer egzama nedeni ile dökülüyorsa önce egzamayı tedavi etmek gerekir. Bunun için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Şikayetinizin şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayıp, bone takıp saçlı deride 3-4 saat bekletip sebodermle yıkayın. Iyileşmesi hızlandırmak için de biotin tablet 5mg, saç dökülmesini önlemek,kaliteyi artırmak içinde xpecia tablet kullanabilirsiniz.
Dr.Atilla Kaya

Ahmet

Hocam merhaba çok hassas bir saç derim var elimi saçıma götüremiyorum iğne gibi batıyor bazen ve kaşınıyor sürekli saçlarım vertex bölgesinde 1 haftada %70 i döküldü çok fazla seyreldi 6 aydır da kaşındı acı ve dökülme var saçlarımın yarısını kaybettim neredeyse ne yapmam gerek şuan hastanelere de gidemiyorum

ali

Merhaba yaşım 15 şakaklarımdaki saçlar seyreliyor ve başımın orta kısmı başta olmak üzere saçım gün içinde çok dökülüyor . Sol şakağımda saçlar neredeyse hepsi döküldü dökülmeyen tarafta ise azalma oldu.Ve şuan virüsten dolayı hastaneye de gidemiyorum önerdiğiniz bir tavsiye var mı acaba ?
(şakaklardaki dökülme genetik)

admin - Atilla KAYA

Merhaba, şimdilik HP biotin tablet 5 mglıktan günde iki tane başlayın, uygun bir zamanda doktora görünün.
Dr. Atilla Kaya

admin - Atilla KAYA

Daha erken önlem almalıydınız. Hemen Xpecia tablet ve HP biotin 10 mglık tablet başlayın. aşırı sıcak su,kimyasallardan uzak durun.fön kullanmayın. ılık suyla yıkayıp iyi durulayın.
Dr. Atilla Kaya

Yusuf

Merhaba dr. Tavsiyesi ile minoxili %5 günde 5fıs hairforte spreyi günde 5fıs ve günde 1 tablet xpecia alıyorum . saçımda ilk 4 ay dökülmeler durdu ama son 5 aydır dökülmeler eskisine döndü yanlış bir şey mi yapıyorum? Kullandığım ilaçların döngü dönemi olabilir mi ? Eskiden günde 10-30 tel saç dökülürken şimdi 50-100 tel arası dökülüyor . virüsten dolayı dr. gidemiyorum cewaplarsanız sewinirim.

Asu

Hocam merhabalar , ya benim saçlarım aşırı kepekli kaşiniyo ve dokuluyo erkek tipi kestim hala ayni durum.Saçlarımi sık sık boyardim siyaha.Ve 2ay oldu hala ayni boyda uzamiyo cildiyeye gittim kan değerlerim düşük çıktı tedavisini görüyorum.Sizce uzar mi geri saçlarım ne yapabilirim uzamasi için ve saç analizi ile sebepler çıkar mi ortaya?yardımcı olursanız sevinirim .

admin - Atilla KAYA

Kaşıntı ve kepek için Dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın. Haftada 2-4 defa losyonu uygulayın saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin, arkasından swoderm şampuanla yıkayın. Saç dökülmesini önlemek ve kalitesini ve uzatma hızını artırmak için xpecia tablet günde iki adet ve HP biotin 10 mglık tablet günde bir adet başlayın. Kötü ve kalitesiz kimyasaallardan uzak durun. Yıkamada ılık su kullanın. Iyi durulayın. Saçını istediğiniz forma kavuşunca ürünlleei bırakabilirsiniz.
Öp. Dr. Atilla Kaya

admin - Atilla KAYA

Normal değil süreci olabilir. Fakat hairfore spreyi günde iki defa kullan. Xpecia tablettide günde ki defa almalısın. Minoxili bırakabilirsin.
Öp. Dr. Atilla Kaya

Adem

Hocam benım sacım hergun yıkamaya ragmen asırı yaglanıyor. Onceden dokuluyordu ama sımdı resmen avuc avuc dokuluyor. Ve artık yaralar sivilceler olusmaya basladı kafamda. Yasım 24

orko

Mrb sacımın tepe kısmı acılma var seyrek olmaya başladı ön tarafta bişey yok ne yapmalıyım

admin - Atilla KAYA

Sivilcelerin varsa mutlaka deematologa görünmelisin. Antibiyotik tedavisi başlayabilir. Ama mutlaka hemen 10 mg biotin başla.
Dr. Atilla Kaya

admin - Atilla KAYA

Erkek tipi dökülme farklı alanlardan başlayabilir. Mutlaka önlerden başlaması gerekmiyor. Xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya