Hair Pharma

sacta kepek 300x300 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?Kepek Nedir?
İnsan vücudunu kaplayan tüm deri (cilt) sürekli yenilenir. Örnek vermek gerekirse yazın sıcaktan yanan kollarımızın üst tabakası soyulabilmektedir. 7 kattan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman (stratum korneum) dökülür. Çünkü yeterince eskimiş olup, en alttan gelen yeni hücreler ile değişir. Ölü cilt tabakası açık veya elbiseyle kapalı alanlarda fark edilmeden vücuttan uzaklaşır ancak saçlı deride küçük pulcuklar halinde görünür, işte bu döküntüler kepek olarak adlandırılır.

Saçta Kepek En Yaygın Saç Sorunlarındandır
Kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Kepeklenme daha çok  kıllı alanlarda olur ve fark edilir. Çünkü kıllı alandan uzaklaşması daha zordur.Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenmede artış gözlemlenir. Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur.Ancak bazen kişinin sosyal yaşamını bozacak kadar yoğun kepeklenme de olabilir.

Saçta Yağlanma ve Kepek İlişkisi
Bir önceki konumuzda saçta yağlanma sorununu ele alırken, yağlı saç problemi yaşayan bireylerde, yağ salgılarının normalden fazla olduğunu belirtmiştik. Saçta kepek problemi herkeste olup, bazı bireylerde ise normalin üstündedir. Bunun sebebi ise saçta yağlanma sorununa neden olan aşırı yağ salgısı (sebum) üretimidir. Kepek ve aşırı kepek sorunu olan kişilerde ise yetersiz yağ salgısı nedeniyle normalin üzerinde saçta kepeklenme olur.

Sabun ve Şampuan Kepek Yapar mı?

sampuanlar kepek 300x225 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?
Yukarda saçta kepeklenme konusunu özetle ele aldık ve neden nasıl kaynaklandığını öğrendik, bir çok insanımız bu sorunun sabun ve şampuan kullanımı ile alakalı olduğunu sanır. İşte sabun kullanma kepek yapar, şu şampuanda bende kepek yapıyor vs halk arasında tasvir edilen bilgiler tamamen yanlıştır.

Kuru Saçlarda Kepek Daha Sık Görülür
Bir üst satırda yetersiz yağ salgısının saçta kepeklenmeye neden olduğunu vurguladık, biliyorsunuz yağlı saçlar sanki yeni yıkanmış kadar nemli olurlar, yetersiz yağ salgısı olan kişilerde ise saç kuru olmaktadır. Saçlarda kuruluk kepek ve kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olur.

Aşırı Kepek Neden Olur?

asiri kepek 300x226 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?
Cildin değişimi ve son kat tabakanın pul pul dökülmesi olduğunu, ve tüm vücutta olduğunu saç ve sakal bölgesinde belirgin olmasının nedeni ise kepek kıllı bölgelerde kolayca ayrılamadığını bilmelisiniz. Çünkü sadece saçlarda değil vücudumuzun her yerinde kepek oluşumu mevcuttur. Peki anlık gelişen aşırı kepek içinse saç uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgisini aktaralım.

Saçta Mantar ve Kepeklenme İlişkisi
Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantar tespit edilir. Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir. Saçta mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.

Saçlarda Mantar Nasıl Önlenir
Yoğun mantar şampuanlarla değil uygun solusyonlarla tedavi edilmelidir.Tedavi mantar ilacı içeren solusyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO (Tea Tree Oil-çay ağacı yağı) içeren solusyonlarla da yapılabilir. Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlardan kepeğe etkili olanlarla tedavi edilebilir ancak aşırı kepeklenme tedavisinde ve tekrarının engellenmesinde climbazol gibi daha etkili ürünler içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit (Aşırı Kepek)
Saçta Kepeklenme yanı sıra yağlanma, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi varsa bu durumda seboreik dermatit problemi yani aşırı kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.  Seboreik dermatit tedavisi için ya kortizonlu solusyonlar kullanımalı, kortizonun yan etkilerinden korunmak için bitkisel kortizon ve TTO içeren dermotto losyon kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saçta Kepek Tedavisi
Öncelikle kepek bir hastalık değildir, kepek sorunu olanlar endişelenmeyin vücudun doğal olaylarından birisidir. Öyleki basit kepek önleyici şampuanlar ile sorunu çözebiliyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken kepek yoğunluğunuzdur. Basit düzey kepekler ve aşırı düzey sorunlar için pzink pyrition ve climbazol gibi bilimsel maddeler gerektiğidir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanın
Basit düzeyde kepek probleminde kullanabileceğimiz bilimsel madde climbazol’dur. Climbazol bir ürün yada marka olmamakla birlikte kepeğe karşı geliştirilmiş bilimsel bir maddedir ve bir çok şampuanda vardır. Kullandığınız kepek önleyici şampuanlarda mutlaka climbazol içerip içermediğine bakmalısınız.

seboderm climbazol 300x300 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?

climbazole system4 193x300 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? climbazole sampuan hegor 212x300 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?

climbazol sampuan oliprox 300x208 Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? climbazole sampuan relieve Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir?

Climbazol İçeren Şampuan Çeşitleri
Madem konuya girdik sizlere dünya genelinde en çok kullanılan 2 kepek önleyici şampuandan bahsedeyim.

Yukardaki ürünlerden hangisi kullanmak isterseniz alabilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kepek sorununu çözer sürekli sorundan uzak kalmak için haftada iki defa kullanabileceğiniz gibi her gün de kullanabilirsiniz,bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

   Paylaş

Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? için 15 yorum yapılmış


vermiyorum

Bu önerdiğin şampuanlarla kepek sorunu kesinlikle ortadan kalkarmı ?

derya

ben alamam çünkü kepek yok dümdüz saçım

Anonim

lütfen bana yardimci olun 13 yildir saçim asiri kepeklenme kapuk baglama oluyor beni mahfetti ne yapmaliyim lütfen yardim edin bana beni bu dertten kurtarirsaniz çoja dua ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
bu kadar yoğun varsa tedaviyi ciddiye almalısınız haftada 2-3 gün dermotto losyon ve günlük climbazol içeren şampuanlardan birini kullanmalısınız

mehmet cakir

Saclarimda kepek var bu nedenle saclarim dokuluyor

said

derya saçında kepek yoksa burada ne işin var?

leyla

saçımda kepek var geçirmek içinn evde doğal yöntemlerle ne yapabilirim? nolur acıl =(
Op.Dr.Atilla KAYA
mantardan kaynaklaıyor olabilir ,siz yine şampuanla düzeltmeye çalışın climbazol içeren şampuan kullnın

Hattori Hanzo

Hakikaten Derya ne salaksın ya.

mehmet

saçımdaa kepek warr ve kaşınıyor ve saçlarımıı döküldügündee köktee kepeklee beraberr dökülüyor buu kepek yüzündenmiii ve eczacı bana ZETİON yavsiyee ettiii etkilimiii sizcee
Op.Dr.Atilla KAYA
zetion olabilir ama pis kokuludur ve saçı çok kurutur
climbazol içeren şampuanlar daha iyidir, araştırıp karar verin

Baris

Merhaba, benim sacim cok asiri dokuluyor ve birazda kepek yapiyor yasim 15 doktora gittim demir eksikligi ve genetik dedi.Bana minoxil %5 deri sprey önerdi fakat 20 yasindan sonra genetik oluyormus ve 18 yssindan kucuklerin kullanmasi uygun olmadigi yaziyordu.Kafam cok karisti sizce ne yaparsam bu problemler kalkar ve dökulen saclarim tekrar cikarmi ?
Op.Dr.Atilla KAYA
15 yaş genetik dökülme için biraz erken araştırmak lazım

rabia

Sacimda asiri kepek ve sac dokulmesi
Var surekli kasiniyor kapali bir kizim
Bununla bir alakasi var mi bit mi kepek
Mi anlamadim bazi yerlerde kizariklik ta var
Ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla KAYA
bit olsaydı anlardınız yada anneniz bilir
kapatmakla bu sorunlar olmaz
seboreik dermatit olabilir climbazol içeren şampuan kullanın düzelmezse dermotto losyon ekleyin

ilker

Saçımda aşırı kepek var.Banyo yaptiktan 1 gün sonra kepek oluşmaya başlıyor ne yapmam gerek?
Op.Dr.Atilla KAYA
kepeğe en etkili madde climbazol dür içeriğinde climbazol içeren şampuanlardan kullanın düzelir

emine

Merhba bnm sacmda kepek var ama surekli degil .sampuanii degistirdgimde tam sampuanm bitmek uzereyken oluyo ve cok sacim dokulyo lutfen bna yardmci olun..sac dokulmesi surekli oluyor…hicbi sampuan ise yaramadi..
Op.Dr.Atilla KAYA
climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

merve

Merhaba benim saçımda kepek değilde böyle kum gibi bişey var ama ne oldugunu çözemiyorum kepek gibi durmuyor sizce ne olabilir.
Op.Dr.Atilla KAYA
dermatologa gidin

Anonim

Benim kafamda çok fazla kepeklenme ve yağlanma oluyor.Ne yapmalıyım?
Op.Dr.Atilla KAYA
climbazole ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

döndü

Benim saçlarımda çook aşırı kepek var ve nasıl bas edeceğimi bilmiyorum üstelik yaşım daha çok küçük
Op.Dr.Atilla KAYA
seboderm şampuan kullanabilirsin