Saçta KepeklenmeKepek Nedir?
İnsan vücudunu kaplayan tüm deri (cilt) sürekli yenilenir. Örnek vermek gerekirse yazın sıcaktan yanan kollarımızın üst tabakası soyulabilmektedir. 7 kattan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman (stratum korneum) dökülür. Çünkü yeterince eskimiş olup, en alttan gelen yeni hücreler ile değişir. Ölü cilt tabakası açık veya elbiseyle kapalı alanlarda fark edilmeden vücuttan uzaklaşır ancak saçlı deride küçük pulcuklar halinde görünür, işte bu döküntüler kepek olarak adlandırılır.

Saçta Kepek En Yaygın Saç Sorunlarındandır
Kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Kepeklenme daha çok  kıllı alanlarda olur ve fark edilir. Çünkü kıllı alandan uzaklaşması daha zordur.Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenmede artış gözlemlenir. Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur.Ancak bazen kişinin sosyal yaşamını bozacak kadar yoğun kepeklenme de olabilir.

Saçta Yağlanma ve Kepek İlişkisi
Bir önceki konumuzda saçta yağlanma sorununu ele alırken, yağlı saç problemi yaşayan bireylerde, yağ salgılarının normalden fazla olduğunu belirtmiştik. Saçta kepek problemi herkeste olup, bazı bireylerde ise normalin üstündedir. Bunun sebebi ise saçta yağlanma sorununa neden olan aşırı yağ salgısı (sebum) üretimidir. Kepek ve aşırı kepek sorunu olan kişilerde ise yetersiz yağ salgısı nedeniyle normalin üzerinde saçta kepeklenme olur.

Sabun ve Şampuan Kepek Yapar mı?

Şampuan Kepek
Yukarda saçta kepeklenme konusunu özetle ele aldık ve neden nasıl kaynaklandığını öğrendik, bir çok insanımız bu sorunun sabun ve şampuan kullanımı ile alakalı olduğunu sanır. İşte sabun kullanma kepek yapar, şu şampuanda bende kepek yapıyor vs halk arasında tasvir edilen bilgiler tamamen yanlıştır.

Kuru Saçlarda Kepek Daha Sık Görülür
Bir üst satırda yetersiz yağ salgısının saçta kepeklenmeye neden olduğunu vurguladık, biliyorsunuz yağlı saçlar sanki yeni yıkanmış kadar nemli olurlar, yetersiz yağ salgısı olan kişilerde ise saç kuru olmaktadır. Saçlarda kuruluk kepek ve kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olur.

Aşırı Kepek Neden Olur?

Aşırı Kepek
Cildin değişimi ve son kat tabakanın pul pul dökülmesi olduğunu, ve tüm vücutta olduğunu saç ve sakal bölgesinde belirgin olmasının nedeni ise kepek kıllı bölgelerde kolayca ayrılamadığını bilmelisiniz. Çünkü sadece saçlarda değil vücudumuzun her yerinde kepek oluşumu mevcuttur. Peki anlık gelişen aşırı kepek içinse saç uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgisini aktaralım.

Saçta Mantar ve Kepeklenme İlişkisi
Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantar tespit edilir. Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir. Saçta mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.

Saçlarda Mantar Nasıl Önlenir
Yoğun mantar şampuanlarla değil uygun solusyonlarla tedavi edilmelidir.Tedavi mantar ilacı içeren solusyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO (Tea Tree Oil-çay ağacı yağı) içeren solusyonlarla da yapılabilir. Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlardan kepeğe etkili olanlarla tedavi edilebilir ancak aşırı kepeklenme tedavisinde ve tekrarının engellenmesinde climbazol gibi daha etkili ürünler içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit (Aşırı Kepek)
Saçta Kepeklenme yanı sıra yağlanma, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi varsa bu durumda seboreik dermatit problemi yani aşırı kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.  Seboreik dermatit tedavisi için ya kortizonlu solusyonlar kullanımalı, kortizonun yan etkilerinden korunmak için bitkisel kortizon ve TTO içeren dermotto losyon kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saçta Kepek Tedavisi
Öncelikle kepek bir hastalık değildir, kepek sorunu olanlar endişelenmeyin vücudun doğal olaylarından birisidir. Öyleki basit kepek önleyici şampuanlar ile sorunu çözebiliyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken kepek yoğunluğunuzdur. Basit düzey kepekler ve aşırı düzey sorunlar için pzink pyrition ve climbazol gibi bilimsel maddeler gerektiğidir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanın
Basit düzeyde kepek probleminde kullanabileceğimiz bilimsel madde climbazol’dur. Climbazol bir ürün yada marka olmamakla birlikte kepeğe karşı geliştirilmiş bilimsel bir maddedir ve bir çok şampuanda vardır. Kullandığınız kepek önleyici şampuanlarda mutlaka climbazol içerip içermediğine bakmalısınız.

Seboderm Şampaun

System4 Hegor

Oliprox Relieve

Climbazol İçeren Şampuan Çeşitleri
Madem konuya girdik sizlere dünya genelinde en çok kullanılan 2 kepek önleyici şampuandan bahsedeyim.

Yukardaki ürünlerden hangisi kullanmak isterseniz alabilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kepek sorununu çözer sürekli sorundan uzak kalmak için haftada iki defa kullanabileceğiniz gibi her gün de kullanabilirsiniz,bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? için 119 yorum yapılmış


Meryem

Merhaba kepek sorunum var ve arada kaşıntıda oluyor ne yapmam gerekir saç boyası neden olmuş olabilir mi
Doktora gidemiyorum sosyal güvencem yok
Op.Dr.Atilla Kaya
kalitesiz boyalar neden olabilir.climbazol içeren şampuan kullanmanızı öneririm

derya

Lütfen yardım edin şampuanlar saçımda kaşınma yapıyo
Op.Dr. Atilla KAYA
climbazol içeren seboderm şampuanı denemelisin

Ahmet

Yıllardır gitmediğim doktor olmadığım tedavi kalmadı her şeyi yaptım ama bir türlü kepek geçmedi başımdan kar gibi kepek yağıyor tıp okuyorum ama hiç bir ilaçtan fayda sağlayamadım yağlanma mı yapıyor kepek yoksa kuruluk mu herkes bir şey söylüyor Birgün saçım çok kuru Birgün çok yağlı
Op.Dr Atilla Kaya
climbazol içeren şampuanı denemelisin.climbazol ülkemizde yeni bir madde olduğu için daha etkin

arzu

Sacimda yaglanma ve kepek oluyor hangi sampuani kullandiysam fayda etmedi öneriniz nedir acaba ?
Op.Dr.Atilla Kaya
yağlanma ve kepek tıbbi tedavi gerektirebilir.dermatologa görünmelisiniz

Memet ali

Ben daha 13 yasindayim lafamda cok kepek var clir kullanirsam gecermi?
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.çok sıcak suyla yıkama ve iyi durula

Alper mustafa

Merhaba saçım uzayinca kepek cok oluyor bende hep kisa birakmak zorunda kaliyorum uzun saci. Seviyorum bir cok sampuan kullandim ama fayda yok ne yapma liyim
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsin

Ziya

Sacımda daha oncelerden kepek sorunu yokken zorunda kaldigim icin sadece 1 defa blendax sampuan ile yikadim. O gun icersinde kepegi sacimda ilk kez gordum O gunden sonra hangi sampuani denesemde degistirdikce kepek dahada artti doktora basvurdum konazol isimli bi sampuan onerdi eczaneden aldim o da bi ise yaramadi yardimci olabilirmisiniz
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsin.aşırı sıcak su kullanma ve saçlı deriyi iyi durula

bilal

ben 13 yaşındayım saçlarım aşırı döküyo ve kepekleniyo hangi şamuanı denediysem olmuyo:((((
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsiniz

bilal

onları da denedimm
Op.Dr.Atilla Kaya
🙁

maşallah

Benim saçımda da kepek var yıkıyorum geçmiyor lütfen yardım edin yardımlarınızı beklerim
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

Okan

Sacimda çok kepek var kaziyincada kızarıklık oluyor
Dr.Atilla Kaya
egzama gibi duruyor,dermatologa görünmelisin

Cey

Saçımda aşırı derecede pullanma ve kepeklenme var . Bu sürekli kaşımama neden oluyor. Nasıl kurtulurum kepekten
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.15 günde istenen cevap oluşmazsa dermatologa görünün

ERTUĞRUL

hocam ben minoxidil kullanıyorum. ve bazen saclarımı taradıgım zaman beyazımsı pullar dökülüyor .acaba ne yapmalıım minoxidil kullanmamalımıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
kepeklenme yapabilir.rahatsızsanız kullanmayın

Zuhre

Saçimda devamlo olan bir koku ve kepeklenme var ne onerirsiniz
Dr.Atilla Kaya
mantar yada egzama olabilir.dermtaologa görünmelisin

Esra

Merhaba , ben 14 yaşındayım saçımda aşırı kepeklenme dökülme ve yağlanma oluyor bunun için hangi şampuanı denediysem olmadı ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuanı denemelisin

Esra

peki az da olsa kaşlarımda da arada görüyorum neden oluyor ?
Op.Dr.Atilla Kaya
seboreik dermatit nedeniyle olabilir

isim vermek istemiyor

13 yasında bir kızım saçlarım çok kepekli ve nedenini bilmiyorum ayrıca ne yapmam gerekiyor
Dr.Atilla Kaya
saçınızdaki kepeklenme için climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

Yok

Merhaba bende aşırı dökülme var saçımda minoxil kullanıyorum ama saçım kuru ve çabuk yağlanıyor doktor maxact rch kullan dedi aldım ama aşırı kaşıntı yaptı ve yara oldu saçım ne yapabilirim ?
Dr.Atilla Kaya
saçınızda yara oluştuysa öncelikle onun tedavi edilmesi gerekir.dermatologunuza tekrar görünün

İsimsiz

Hocam şampuanımda Sls içermez yazıyor ama içindekilerde sodium lauregt sülfat yazıyor dün yıkadım ve kepek arttı şampuana devam edeyimmi bırakayımmı ketoral kullansam yada bitkisel yolla badem yağı yapsam çok kaşıntım var doktora gidemiyorum
Dr.Atilla Kaya
saçınızı iyi durulayın,fazla sıcak su kullanmayın.ketoral deneyebilirsiniz