Saçta KepeklenmeKepek Nedir?
İnsan vücudunu kaplayan tüm deri (cilt) sürekli yenilenir. Örnek vermek gerekirse yazın sıcaktan yanan kollarımızın üst tabakası soyulabilmektedir. 7 kattan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman (stratum korneum) dökülür. Çünkü yeterince eskimiş olup, en alttan gelen yeni hücreler ile değişir. Ölü cilt tabakası açık veya elbiseyle kapalı alanlarda fark edilmeden vücuttan uzaklaşır ancak saçlı deride küçük pulcuklar halinde görünür, işte bu döküntüler kepek olarak adlandırılır.

Saçta Kepek En Yaygın Saç Sorunlarındandır
Kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Kepeklenme daha çok  kıllı alanlarda olur ve fark edilir. Çünkü kıllı alandan uzaklaşması daha zordur.Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenmede artış gözlemlenir. Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur.Ancak bazen kişinin sosyal yaşamını bozacak kadar yoğun kepeklenme de olabilir.

Saçta Yağlanma ve Kepek İlişkisi
Bir önceki konumuzda saçta yağlanma sorununu ele alırken, yağlı saç problemi yaşayan bireylerde, yağ salgılarının normalden fazla olduğunu belirtmiştik. Saçta kepek problemi herkeste olup, bazı bireylerde ise normalin üstündedir. Bunun sebebi ise saçta yağlanma sorununa neden olan aşırı yağ salgısı (sebum) üretimidir. Kepek ve aşırı kepek sorunu olan kişilerde ise yetersiz yağ salgısı nedeniyle normalin üzerinde saçta kepeklenme olur.

Sabun ve Şampuan Kepek Yapar mı?

Şampuan Kepek
Yukarda saçta kepeklenme konusunu özetle ele aldık ve neden nasıl kaynaklandığını öğrendik, bir çok insanımız bu sorunun sabun ve şampuan kullanımı ile alakalı olduğunu sanır. İşte sabun kullanma kepek yapar, şu şampuanda bende kepek yapıyor vs halk arasında tasvir edilen bilgiler tamamen yanlıştır.

Kuru Saçlarda Kepek Daha Sık Görülür
Bir üst satırda yetersiz yağ salgısının saçta kepeklenmeye neden olduğunu vurguladık, biliyorsunuz yağlı saçlar sanki yeni yıkanmış kadar nemli olurlar, yetersiz yağ salgısı olan kişilerde ise saç kuru olmaktadır. Saçlarda kuruluk kepek ve kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olur.

Aşırı Kepek Neden Olur?

Aşırı Kepek
Cildin değişimi ve son kat tabakanın pul pul dökülmesi olduğunu, ve tüm vücutta olduğunu saç ve sakal bölgesinde belirgin olmasının nedeni ise kepek kıllı bölgelerde kolayca ayrılamadığını bilmelisiniz. Çünkü sadece saçlarda değil vücudumuzun her yerinde kepek oluşumu mevcuttur. Peki anlık gelişen aşırı kepek içinse saç uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgisini aktaralım.

Saçta Mantar ve Kepeklenme İlişkisi
Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantar tespit edilir. Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir. Saçta mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.

Saçlarda Mantar Nasıl Önlenir
Yoğun mantar şampuanlarla değil uygun solusyonlarla tedavi edilmelidir.Tedavi mantar ilacı içeren solusyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO (Tea Tree Oil-çay ağacı yağı) içeren solusyonlarla da yapılabilir. Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlardan kepeğe etkili olanlarla tedavi edilebilir ancak aşırı kepeklenme tedavisinde ve tekrarının engellenmesinde climbazol gibi daha etkili ürünler içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit (Aşırı Kepek)
Saçta Kepeklenme yanı sıra yağlanma, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi varsa bu durumda seboreik dermatit problemi yani aşırı kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.  Seboreik dermatit tedavisi için ya kortizonlu solusyonlar kullanımalı, kortizonun yan etkilerinden korunmak için bitkisel kortizon ve TTO içeren dermotto losyon kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saçta Kepek Tedavisi
Öncelikle kepek bir hastalık değildir, kepek sorunu olanlar endişelenmeyin vücudun doğal olaylarından birisidir. Öyleki basit kepek önleyici şampuanlar ile sorunu çözebiliyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken kepek yoğunluğunuzdur. Basit düzey kepekler ve aşırı düzey sorunlar için pzink pyrition ve climbazol gibi bilimsel maddeler gerektiğidir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanın
Basit düzeyde kepek probleminde kullanabileceğimiz bilimsel madde climbazol’dur. Climbazol bir ürün yada marka olmamakla birlikte kepeğe karşı geliştirilmiş bilimsel bir maddedir ve bir çok şampuanda vardır. Kullandığınız kepek önleyici şampuanlarda mutlaka climbazol içerip içermediğine bakmalısınız.

Seboderm Şampaun

System4 Hegor

Oliprox Relieve

Climbazol İçeren Şampuan Çeşitleri
Madem konuya girdik sizlere dünya genelinde en çok kullanılan 2 kepek önleyici şampuandan bahsedeyim.

Yukardaki ürünlerden hangisi kullanmak isterseniz alabilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kepek sorununu çözer sürekli sorundan uzak kalmak için haftada iki defa kullanabileceğiniz gibi her gün de kullanabilirsiniz,bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? için 97 yorum yapılmış


ENES

Saçlarımı gece yıkıyorum sabah kepekleniyor ve saçım dökülüyor
Op Dr Atilla Kaya
kepek için etkili climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

ahmet

Hocam 5 aydır sayımda kepek var. (24) yaşındayım.berberden sonra sayımda acıma başladı.daha sonra 1 ay sonra kepek.berberden mi geçti? Ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
mantar bulaşmış olabilir.dermatologa görün

Yaşar

Saclarim cok dökülüyor 16 yasimdayim napmaliyim
Op Dr Atilla Kaya
nedeni araştırılmalı

İpek

Hocam benim saçlarımda kepeklenme oldu çok da kaşınıyor bi de ufak ufak yaralar çıkmaya başladı sivilce gibi sürekli oluyor ne yapabilirim
Op Dr Atilla Kaya
dermatologa görünmeliin

ömer

Hocam saçında aşırı kepeklenme oluyor kaşidigimda ise elime saç geliyo saçımin fazla dökulme olduğunu düşünüyorum ama yanlarda sokaklarda bi açılma yok ailemde de kel yok bu durum nedir
Op Dr Atilla Kaya
dermatit olabilir.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.saçını desteklemek içinde xpecia tablet başlayablirsin

Mustafa

Hocam iyi günler. 10 gündür minoxdil Forte %5 kullanıyorum. Saçlarımda yoğun dökülme ve kepeklenme oluştu. Elimi saç derime surttugumde derimin pul pul soyuldugunu fark ettim fakat saçlarımın içinde kepek gibi durduğu icin bu beni rahatsız etti. Acaba ne yapmalıyım ? Tavsiyenizi bekliyorum hocam. Bir de xpecia adlı ilacı minoxdil ile kullansam bir faydası olur mu ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Op Dr Atilla Kaya
xpecia kullanabilirsin.ama görünen o ki minoxil allerji yapmış.bırakman gerekebilir

Muhammet

Hocam iyi gunler ben 13 yaşındayım, sacimda çok kepek var.ve seçim üstlerden dökülüyor ailede genelde arka ve yanlar olan kel saç modeli var genetik olabilir mi yoksa nasıl tedavi edebilirim?
Op Dr Atilla Kaya
13 yaş saç dökülmesi için erken.seboreik dermatitin olabilir.dermatologa görünmelisin

Halil ibrahim

Hocam 19 Yaşındayım. Saçımda aşırı derecede kepek kaşıntı ve normal şekilde döküntü var ne yapmamı önerirsiniz.
Op Dr Atilla Kaya
aşırı kepek için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.dökülmeyi önlemek içinde HP biotin 10mg kullanabilirsin

Beyza

Hocam 12 yaşındayım ve kafamda aşırı derece kepek var yaprak yaprak kabuk gibi ne yapmalıyım ??
Dr Atilla Kaya
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

Özgür

Hocam 16 yaşındayım saclarim kepeklenme var ve cok kasıntı yapıyor özel sampuanlaarda kullandim ama pek faydasını görmedim ne yapmamı onerirsiniz
Op Dr Atilla Kaya
dermotto losyon ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

Erdinç

Ben 2 aydan beri saçıma dondurucu sprey sıkıyorum ama okulu giderken geldigimde yıkorum ama saçımla olmayınca beyaz beyaz seyker dökülüyor neden
Op.Dr.Mehmet Kartal
Kullandığınız ürünün kalıntısı olabilir

Ali

Hocam merhaba, benim saçlarda kepek problemi ziyadesiyle var kepeğin yanında ufak ufak sivilce gibi kabuklanmalarda var.Ne yapmam gerek
Op Dr Adil ALTINSOY
Egzama olabilir muayene olmalısınız

Elif

Hocam 16yaşındayım saçımda çok kepek var kaşıntı,yanma,küçük sivilceler var ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin

ahmet

Hocam benim sacimda saç kıran dedikleri şey vardı çok dökülüyor du bi hatta bi madeni para büyüklüğünde sacimda sıfır olmuştu onu sarımsakla hallettim şimdi sacim kepekli ve çok fazla dökülüyor nr yapayım
Op Dr Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsin.saçkıranın spesifik ilacıdır.kepek içinde seboderm kullanabilirsin

Özge

Hocam benim daha önceden sacimda kepek yoktu bu son 1 ay icerisinde oldu ama cok sukur fazla yok ben 12 yasindayim 13 e. Sene olarak girdim ama ay olarak girmedim ne yapmaliyim
Op Dr Atilla Kaya
seboderm şampuan kullanabilirsin

beyhan

saçlarımı yıkadıktan sonra 3 gün sonra yağlanıyor ve kepek oluşuyor..
Dr Atilla Kaya
normal

hande

merhaba hocam saçlarımda uzun süredir kepek mevcut kaşıntısı bu yıl başladı üç yıl önce dermatoloğa gittiğimde bana ketoral şampuan ve bir losyon vermişti geçmişti sonra tekrarladı iki hafta önce kaşıntılı kepeği araştırdığımda seboderme rastladım eczaneden aldım dördüncü kullanışım olucak ama hiçbir işe yaramadı kepek kaşıntı devam ediyor ve sanırım sivilcelenmede yaptı ne önerirsiniz?
Dr Atilla Kaya
dermotto losyonla birlikte kullanın