Saçta KepeklenmeKepek Nedir?
İnsan vücudunu kaplayan tüm deri (cilt) sürekli yenilenir. Örnek vermek gerekirse yazın sıcaktan yanan kollarımızın üst tabakası soyulabilmektedir. 7 kattan oluşan cilt yapısı en üstteki ölü katman (stratum korneum) dökülür. Çünkü yeterince eskimiş olup, en alttan gelen yeni hücreler ile değişir. Ölü cilt tabakası açık veya elbiseyle kapalı alanlarda fark edilmeden vücuttan uzaklaşır ancak saçlı deride küçük pulcuklar halinde görünür, işte bu döküntüler kepek olarak adlandırılır.

Saçta Kepek En Yaygın Saç Sorunlarındandır
Kepek saçlı derinin en sık rastlanan sorunlarındandır. Kepeklenme daha çok  kıllı alanlarda olur ve fark edilir. Çünkü kıllı alandan uzaklaşması daha zordur.Cildin yenilenme hızının arttığı dönemlerde kepeklenmede artış gözlemlenir. Normalde hafif düzeyde kepek herkeste olur.Ancak bazen kişinin sosyal yaşamını bozacak kadar yoğun kepeklenme de olabilir.

Saçta Yağlanma ve Kepek İlişkisi
Bir önceki konumuzda saçta yağlanma sorununu ele alırken, yağlı saç problemi yaşayan bireylerde, yağ salgılarının normalden fazla olduğunu belirtmiştik. Saçta kepek problemi herkeste olup, bazı bireylerde ise normalin üstündedir. Bunun sebebi ise saçta yağlanma sorununa neden olan aşırı yağ salgısı (sebum) üretimidir. Kepek ve aşırı kepek sorunu olan kişilerde ise yetersiz yağ salgısı nedeniyle normalin üzerinde saçta kepeklenme olur.

Sabun ve Şampuan Kepek Yapar mı?

Şampuan Kepek
Yukarda saçta kepeklenme konusunu özetle ele aldık ve neden nasıl kaynaklandığını öğrendik, bir çok insanımız bu sorunun sabun ve şampuan kullanımı ile alakalı olduğunu sanır. İşte sabun kullanma kepek yapar, şu şampuanda bende kepek yapıyor vs halk arasında tasvir edilen bilgiler tamamen yanlıştır.

Kuru Saçlarda Kepek Daha Sık Görülür
Bir üst satırda yetersiz yağ salgısının saçta kepeklenmeye neden olduğunu vurguladık, biliyorsunuz yağlı saçlar sanki yeni yıkanmış kadar nemli olurlar, yetersiz yağ salgısı olan kişilerde ise saç kuru olmaktadır. Saçlarda kuruluk kepek ve kırılarak saç dökülmesi sorununa neden olur.

Aşırı Kepek Neden Olur?

Aşırı Kepek
Cildin değişimi ve son kat tabakanın pul pul dökülmesi olduğunu, ve tüm vücutta olduğunu saç ve sakal bölgesinde belirgin olmasının nedeni ise kepek kıllı bölgelerde kolayca ayrılamadığını bilmelisiniz. Çünkü sadece saçlarda değil vücudumuzun her yerinde kepek oluşumu mevcuttur. Peki anlık gelişen aşırı kepek içinse saç uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgisini aktaralım.

Saçta Mantar ve Kepeklenme İlişkisi
Aşırı kepek durumunda ciltte değişim süreci çok hızlanmıştır. Ölü hücre atılımı hızlandığından, bu hücreler kümeler oluşturarak dökülmeler  gözle görülebilir. Aşırı kepeklenmede sıkça deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantar tespit edilir. Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir. Saçta mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.

Saçlarda Mantar Nasıl Önlenir
Yoğun mantar şampuanlarla değil uygun solusyonlarla tedavi edilmelidir.Tedavi mantar ilacı içeren solusyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO (Tea Tree Oil-çay ağacı yağı) içeren solusyonlarla da yapılabilir. Hafif düzeydeki kepek sıradan şampuanlardan kepeğe etkili olanlarla tedavi edilebilir ancak aşırı kepeklenme tedavisinde ve tekrarının engellenmesinde climbazol gibi daha etkili ürünler içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Seboreik Dermatit (Aşırı Kepek)
Saçta Kepeklenme yanı sıra yağlanma, kızarıklık, kaşıntı, ıslaklık hissi varsa bu durumda seboreik dermatit problemi yani aşırı kepek sorunu ortaya çıkmaktadır.  Seboreik dermatit tedavisi için ya kortizonlu solusyonlar kullanımalı, kortizonun yan etkilerinden korunmak için bitkisel kortizon ve TTO içeren dermotto losyon kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır.

Saçta Kepek Tedavisi
Öncelikle kepek bir hastalık değildir, kepek sorunu olanlar endişelenmeyin vücudun doğal olaylarından birisidir. Öyleki basit kepek önleyici şampuanlar ile sorunu çözebiliyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken kepek yoğunluğunuzdur. Basit düzey kepekler ve aşırı düzey sorunlar için pzink pyrition ve climbazol gibi bilimsel maddeler gerektiğidir.

Climbazol İçeren Şampuan Kullanın
Basit düzeyde kepek probleminde kullanabileceğimiz bilimsel madde climbazol’dur. Climbazol bir ürün yada marka olmamakla birlikte kepeğe karşı geliştirilmiş bilimsel bir maddedir ve bir çok şampuanda vardır. Kullandığınız kepek önleyici şampuanlarda mutlaka climbazol içerip içermediğine bakmalısınız.

Seboderm Şampaun

System4 Hegor

Oliprox Relieve

Climbazol İçeren Şampuan Çeşitleri
Madem konuya girdik sizlere dünya genelinde en çok kullanılan 2 kepek önleyici şampuandan bahsedeyim.

Yukardaki ürünlerden hangisi kullanmak isterseniz alabilirsiniz. İlk yıkamadan itibaren kepek sorununu çözer sürekli sorundan uzak kalmak için haftada iki defa kullanabileceğiniz gibi her gün de kullanabilirsiniz,bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

Saçta Kepeklenme Nasıl Önlenir? için 85 yorum yapılmış


duygu

Bendede cok kepek var nr yapmaliyim ama degisik degisik sampuanlar kullaniyorum ondan olabilirmi birde kasindigi zmn cok kotu oluyo bana yardimci olun lutfennn
Op.Dr.Atilla KAYA
seboreik dermatit olabilir.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin

adem

Sacimda cok kepek var ve her kepekte bir sac tellim dukuluyor 2 yildir bioxin kullaniyorum ama durum ayni ne yapmam gerek
Op.Dr.Atilla KAYA
saçonozda seboreik dermatit var.öncelikle onu tedavi etmelisiniz.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsinz.saçınızın dayanıklılığını arttırmak için biotin 10 mg kullanabilirsiniz

mustafa

benim çok saçım dökülüyor ve aşırı derece yağlanma var,kaşıntı var.birde kepek çok ne yapmalıyım.3 seneden beri bir çözüm bulamadım hocam.kelliğe doğru gidiyorum hocam.ne olur çözümm
Op.Dr.Atilla KAYA
saçında seboreik dermatit var.öncelikle onu tedavi etmelisin.dermotto losyon ve sebodermi egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 kez kullanabilirsin.bu dönemde saçlarının beslenmesini sağlamak için biotin 10 mg başlamalısın.egzama tedavi olduktan sonra başka ilaçlar deneyebilirsin

Azeri nubar

Ablamin sacinda asiri derecede kepek var. Lutfen yardim edin
Op.Dr.Atilla KAYA
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilir

Naz

Merhaba hocam. Benim oğlum 13 yaşında geçenyıl birden bire saçının enseye yakın bir bölgesinde saç dökülmesi oldu. Doktor bu yaşlarda stresten olur dedi ama bir ilaçta tavsiye etmedi.Sonra aşırı kepeklenmeye başladı ve banyodan sonrada kepek oluyor kaşıntıda var. Napalım? Mantar olabilirmi?
Op.Dr.Atilla KAYA
mantar yada egzama olabilir.her ikisi içinde dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

Anonim

Yazın Hic Bisey Yokken Bu Aylarda Yogun Toz Gibi Kepek Oluyor ???
Op.Dr.Atilla KAYA
mevsim değişimlerinde olabilir.seboderm şampuan kullanabilirsin

Hmyt

Merhaba seboreik dermatit yani aşırı kepek var senelerdirde başa cıkamıyorum ve artık cok rahatsız oluyorum cok doktora gittim ama böyle bilgi vermemişlerdi hep bi iki ilaç yazıp gönderildim . Saçlarım da cok kuru ve aşırı kepek var bu dediniz sampuanları nasıl kullanıyım ve normal kuru saçlar için olan sampuanıöada devam ediyim mi yardımcı olursanız cok sevinirim
Op.Dr.Atilla KAYA
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanız gerekir.dermatitin şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayabilirsiniz.

Alper

Yaşım 15 ve erkeğim sacımdan beyaz beyaz kar tanesi gibi ve saçım dökülüyor.burnumun etrafında yağ derisi gibi şeyler var…Bu beyaz pul pul dökülen şeylerden nefret ediyorum ve beni bazen utandiriyo bunun bana 1haftada gidebilmesi için ne yapmaliyim nolur denenmiş bir çözüm yolu söyleyin acil…
Op.Dr.Atilla KAYA
dermatologa muayene olmalısın.dermotto losyon ve climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

polat

seboderm şampuan kesin çözümmü
Op.Dr.Atilla KAYA
soruna göre değişir.ek bir ürünle kullanmak gerekebilir

Zehra

Benim saçımda sürekli yağlanma ve aşırı kepek oluyor hemde hergün banyodan çıktıgım an kepeklenme ve yağlanma oluyor ne yapmam gerek nolur yardımcı olun acilll
Op Dr Atilla KAYA
seboreik dermatitiniz olabilir.dermatologa görünün yada dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

Kenan

Ben 21 yaşındayım. En sonki yazdan beri saçlarımda özellikle kafamın ön ile orta kısım arasında dökülmeler var. Bioxin aldım 10-15 gün kullandım saçlarım daha da dökülmeye başladı kepek yaptı. Defalarca cildiyeye, eczanelere uzman kontrolüne gittim. Uzmanlardan biri bioxinin tabaka oluşturup kullanımı bırakıldığında daha çok dökülmeye neden olduğunu söylediler ama 15-20 gündür sadece sabun ile saçlarımı yıkıyorum. Saçlarımın üstünde kepek gibi tozlar var elimle alayım diyorum. Aldığımda görüyorum ki saçlarım köküyle birlikte dökülen deri tabakasıyla birlikte kopuyorlar. En son gittiğim uzman dün saçımda aşırı kepek oluştuğunu söyledi önce cildimin temizlenmesi sonra da tekrar saçlarım ölmeden canlı şekilde beslenip dökülmenin kesileceğini söyledi. Bana Zigavus (pepper extract shampoo) şampuanını önerdi. Üzerinde (kepeğe karşı etkili) yazıyor. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?
Op Dr Atilla KAYA
seboreik dermatit olabiliröncelikle dermatologa muayene olup ona göre ürün kullanmalısınız.kepek ve yağlanma için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin

Kenan

Fazla mesaj yazdım kusura bakmayın. 1.5 aylık sawpoo ve hairforte kullanımından sonraki tedavimde eczanedeki uzman saç tellerin zayıf görünüyor ama yeni çıkan saçların var demişti ve Alvita hair care şampuan önermişti. Aynı zamandada dökülme devam ediyordu son durumda hala dökülüyor sizce ne yapmalıyım?
Op Dr Atilla KAYA
tedavinizi xpecia tablet yada biotin tabletle desteklemenizi öneririm

recep

Merhaba hocam.Uzun süredir özellikle başimin tepe bölgesinde aşırı yağlanma kepeklenme var.yikiyorum ama nemli ve yağli halen.deri üstunde farkli bir tabaka olusuyor gibi.eczaci bakti cihazla.biotin, vichy dercos sac dokulmesine karsi sampuan (İçerik: Aqua/Water, Sodium, Citric Acid, Disodium Cocoamphodiacetate, Glycol Distearate, Ammonium Hydroxide, Carbomer, Diaminopyrimidine Oxide.) ve haftada 1-2 gun kulanim icin prozinc salicade(icerik ardic katrani, salicylic acid, ichtammol, phytokeratin, allantoin) önerdi.sizce kullanmali miyim.tesekkurler
Op.Dr.Atilla KAYA
sorununuz seboreik dermatite beniyor.bence eczaı değil dermatologa görünüp onun önerdiği ilaçları kullanın

Semih

Sacim durmadan dokuluyor daha 13 yasindayim sonradan kepeklenmede oldu nasil cozulur lutfen soleyin doktor bey lutfenn
Op.Dr.Atilla KAYA
çocuk hastalıkları uzmanı yada dermatologla görüşmelisin.kansızlık yada başka bir sistemik hastalığın bulgusu olabilir

Rana

13 yaşındayım saçım 1 haftadır aşırı derecede kepekli son zamanlarda d vitamini ve balık yağı kullanıyorum bundan olabilir mi ve internette 15dk limon suyunu kafanızda bekletin sampuanlayin kepek gider yazıyordu ise yarar mi ve zararı varmı? Head and sholders kullanıyorum 2 yıkamadır ve iki güne bir yıkıyorum ne yapabilirim şampuan haric ergenlikle bi ilgisi varmı (uzun yazdım kusura bakmayin)
Op Dr Atilla KAYA
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

Atila

ben yaklaşık 12-13 senedir aşırı kepeklenmeden dolayı zetion kullanıyordum fakat piyasadan kalktı eczaneden aldığım ketoral veya nizarol gibimuhadili hiçbir şampuan iyi gelmiyor ne tavsiye edersiniz zetionla aynı şampuan varmı
Op.Dr.Atilla Kaya
sanırım selsun onun benzeri olsa gerek

Muhammed

Hocam ben saç köpüğü kullandım ve kafamda kepek oldu ve kızarıklık çıktı saç derimde 2 haftadır böyle ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla KAYA
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

Esra

Benim saçım banyo yaptıktan 2-3gün sonra kepekleniyor ve yanısıra dökülüyor henüz 15 yaşındayım yardımcı olursanız sevinirim
Op.Dr Atilla KAYA
normal kepek şampuanı yada seboderm kullanabilirsin

Melike

Hocam kafamın çeşitli yerlerinde kepek var ve çok kaşınıyor duş almadan rahat edemiyorum daha 13 yaşındayım ama beni rahatsız ediyor saçımı toplarken açarken hemen gözüküyor bit oldu diye korkuyorum yardım edin
Op.Dr Atilla KAYA
Bit açısından evdeki herhangi biri kontrol edebilir, bu yaşta bitr daha sık görülür. Bit için en etkili ilaç pedikap set var bitlenmeniz varsa onu araştırın

çağla

saçım nerede ise 4 günde 1 kez yağlanıyor bazen sadece yıkandıktan sonrada yağlandığı oluyor bu nedenle de saçım her dakikada kepekleniyor doğruyu söylemek gerekirse kuzenim yüzünden bitlenmiştim ozamanlarda hiç kepek yoktu kaşına kaşına oldumu acaba anlayamadım kısaca şuan saçım yaplı ve kepekli ne önerirsiniz 😀
Op Dr Atilla Kaya
Yağlı egzama olabilir % 1 climbazol içeren şampuan kullanın düzelmezse haftada bir defa dermotto losyon kullanın

çağla

ya unutmadan şuan bit yok allaha şükür bunuda göz önünde bulundurarak yorum yaparsanız sevinirim 🙂

zeynep

Hocam bir eczane saç analizi yapıyordu bende gittim yaptırdım. Bana prozinc pulus şampuanini sattılar. Üç haftadan beri kullanıyorum. Saçımda kepek olustu aşırı kasiniyor. Bende ilk defa böyle kepek oldu aşırı derecede var ne yapmam gerek. Şampuan i bırakim mi
Op Dr Atilla Kaya
bırakmanız gerekir.kepek için climbazole içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

Cengiz

Yaa Hocam Ben 15 Yaşındayıım Saçımda Çok Kepek Var Kafamı Yıkasamda Duş Alsamda Yinede Gitmiyor Saçımıda Kısalttım Genede Gitmiyoor Kafamı Sallıyorum Hem Kepek Hemde Saçım Dökülüyor Bilginizi Alabilirmiyim?
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünün.kan değerlerinize baktırın

Berkay

Hocam banyo yapıyorum akşama doğru 9-10 gibi sabah kalkitorum diplerinden bastırıyor um hafif hemen sanki hiç banyo yapmamış gibi kepek dökülüyor hastalikmi nedir doktora danissammi
Op.Dr.Atilla Kaya
egzama,mantar vb sorun olabilir.muayene olmalısınız

Hülya

Merhaba Hocam
8 ay önce doğum yaptım 7 aydır saçlarımda ki kepeklenme,kaşıntı ve dökülmegeçmedi bugün uıkasam hemen yarın kaşınır ve aşıı derecede kuru hep koparak dökülüyor ne yapmalıyım?
Op Dr Atilla Kaya
anemi ve seboreik dermatit olabilir.kan değerlerine baktırmalısın ve dermatologa görünmelisin

şeyma

Merhabalar hocam.
Bir erkek arkasimin uzun zamandir sacinda cok kepeklenme ve kasinma oluyor fakat. Etrafindakiler Akcigerinden gelen bir hastalik oldugunu soyluyorlar kendiside korkuyor sizce ne kadar dogrudur ve neden oluyor tesekkurler ?
Op Dr Atilla Kaya
seboreik dermatite benziyor.dermatologa görünsün

Kurt

Slm bn 24 yaşındayım yurdışındayım sacımdaa ve önterafta kabuk kabuk dökülmeler varr cok kepek var ve kaşısam deri parçalrı düşüyoo
Op Dr Atilla Kaya
egzamanız var.seboderm ve dermotto losyon kullanabilirsiniz.

tyrion

Hocam iyi günler
24 yaşındayım liseden beri saçlarımda dökülme var.bu yüzden o yıllardan beri bitkisel şampuan ve takviyeler kullandım. son zamanlarda daha önce saçlarımda hiç olmamasına karşın tuz taneleri şeklinde kepeklenme kaşınma ve yanma başladı.doktora gittiğimde dökülme nedeniyle kaşınma oluyor dedi.
sawpoo şampuan, hairforte sprey, xpecia tablet vermişti.sprey ve gıda takviyesi bitince dökülme tekrar arttı.
kepek için doktor bu sefer seboderm biotin şampuan ve MEDOBİOCOMPLEX-K gıda takviyesi önerdi.sizce ikisini birden kullanmalı mıyım ? yoksa xpecia gıda takviyesine devam mı etmeliyim ayrıca dökülmeyi önleyici sprey olarak ne önerirsiniz.10 mg biotin takviyesi alın diyorsunuz genelde bunun için tavsiye ettiğiniz bir marka var mı ?teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
dermatitin var bu nedenle sana sprey öneremem.dermatit şikayetini arttırır.öncelikle seboreik dermatitin tedavi edilmeli,bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.şikayetlerinin derecesine göre haftada 2-4 kez losyonu saçlı deriye sür ,boneyi tak 3-4 saat beklet sonra seboderm şampuanla yıka.saçını korumak,dökülmesini önlemek ve kalitesini arttırmak için xpecia tablet kullanabilrsin

Eyüp

2-3 senedir bende hep kepek ve yağlanma var nedenini ve bunları durdurmak için tavsiyenizi rica edebilirmiyim.
Op Dr Atilla Kaya
Yağlı egzama olabilir, climbazol içeren şampuan kullanın

Umut

Cok kepek var bide hep aynı sampuani kullaniyorum ama cikmiyor ne oneririsiniz cok onemli
Op Dr Atilla Kaya
kepek için climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsin

ENES

Saçlarımı gece yıkıyorum sabah kepekleniyor ve saçım dökülüyor
Op Dr Atilla Kaya
kepek için etkili climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

ahmet

Hocam 5 aydır sayımda kepek var. (24) yaşındayım.berberden sonra sayımda acıma başladı.daha sonra 1 ay sonra kepek.berberden mi geçti? Ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
mantar bulaşmış olabilir.dermatologa görün

Yaşar

Saclarim cok dökülüyor 16 yasimdayim napmaliyim
Op Dr Atilla Kaya
nedeni araştırılmalı

İpek

Hocam benim saçlarımda kepeklenme oldu çok da kaşınıyor bi de ufak ufak yaralar çıkmaya başladı sivilce gibi sürekli oluyor ne yapabilirim
Op Dr Atilla Kaya
dermatologa görünmeliin

ömer

Hocam saçında aşırı kepeklenme oluyor kaşidigimda ise elime saç geliyo saçımin fazla dökulme olduğunu düşünüyorum ama yanlarda sokaklarda bi açılma yok ailemde de kel yok bu durum nedir
Op Dr Atilla Kaya
dermatit olabilir.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin.saçını desteklemek içinde xpecia tablet başlayablirsin