Saç dökülmesi çoğunun sebebi ve tedavisi bilinen bir hastalıktır.Gerek saç dökülmesi gerekse tedavisi hakkında bir çok soru akla gelmektedir.Bu sayfada ziyaretçilerin sıkça sorduğu soruları bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi tedavisi ne kadar sürer ?

Dökülme sebebi devam ettiği için sürekli kullanmanız gerekir.

Biotin saç dökülmesini durdururmu ?

Biotin (B7 vitamini) dökülme üzerinde çok etkili değildir daha çok saç ve tırnaktaki kalite sorununu çözer

Günde 70 kadar saçım dökülüyor ilaç kullanmam gerekirmi?

Saç sürekli değişen bir yapıdır 70 civarı dökülme normal karşılanır,seyrekleşme yoksa ilgilenmeyin.

Sahte ürünleri nasıl ayırabiliriz ?

Her ürünün sahtesinin ayırdımı farklıdır ve buna rağmen yinede sahtesi ayrılamayabilir,en doğrusu güvenilir kurum ürünlerini güvenilir yerlerden almaktır.

Biotin tabletlerin çok çeşidi var hangisini almak daha doğrudur ?

Biotinin çeşidi değil dozu önemlidir.Sadece kalite için alınacaksa günde 1 mg  biotin , kalite kaybı yanında dökülme de varsa günde 2 mg biotin ,sorun ciddiyse günde 5 mg alınması uygun olur.Bunun altındaki dozları almakla almamak arasında fark olmaz,yetersiz kalır.

Şampuan seçerken neye dikkat etmeliyiz ?

Tabiî ki saçınızdaki soruna (yağlanma,kepek,cansızlaşma vs) göre seçmelisiniz.

Saç solusyonlarında damlalıkmı , serumu yoksa spreymi kullanımalı ?

Serum genellikle tüketiciyi etkilemek için kullanılan bir form ve işe yarayabilecek serum yok,saçınız kısaysa sprey kullanabilirsiniz ama uzunsa sprey gereksiz ürün kaybına sebep olabileceğinden damlalık tercih edilebilir.

Seboreik dermatitte verilen krem zarar verirmi ?

Seboreik dermatit tedavisinde kortizon kullanılır ve saç dökebilir ama seboreik dermatitin saç dökme ihtimali daha yüksek olduğu için kullanmalısınız.

Baba ve anne tarafımda dökülme yok ama bende var bu nasıl olur. ?

Genetik aktarım nesiller boyu devam eder.Dedenizin dedesindeki dökülme geni sizi bulmuş olabilir

Saçkıranda sarımsak öneriyorlar yeniden çıkarırmı ?

Saçkıranın sebebi bilinmediğinden net tedavisi yok bu sebeple bir çok şey denenir,denenen ürünlerden kortizon enjeksiyonu dışındakiler cildi tahriş ederek kanlanmayı artırma prensibine dayanır.Sarmısak cildi tahriş ederek olumlu etki sağlar.

Guatr saç dökermi ?

Guatr hastalığı saç dökmez ama hormonların azalmasına sebep olan tipteyse hormon az olduğu için saç dökülebilir,hormon aşırı fazla olursada saçlarda kırılma olabilir.

Saç Dökülmesi Soru Cevapları için 22 yorum yapılmış


Sabri

Merhaba hocam yaşım 32 genetik saç dökülmesi var bende cildiye doktoruna gittim bana bioksin minoksidil %5 verdi ilk birici aydan sonra tam anlamıyla saç dökülmesi durdu şu an 5. Aydayım yine saç dökülmesi başladı bioksin minoksidil %5 interneten aldım dökülmeye başladı sahte olabilirmi acaba veya geçici bir dökülmemi yoksam

admin - Atilla KAYA

Sahtelikten çok minoxil sadece kanlanmayı aktardığı için dökülme artabiliyor. Düzenli kullanmaya devam ederseniz tekrar çıkacaktır, Ama tedavinizde minoxil kullanmaya devam edecekseniz xpecia tablet ile xesteklemenizi öneririm.
Dr. Atilla Kaya