Saç Beyazlaması Nedenleri ve tedavi seçenekleri
Saç teli içindeki melanin denilen pigmentsayesinde renklidir. Asıl yapı taşı olan keratin tırnak renginde yani beyazdır. Saçta rengi oluştururan madde melanindir. Melanin kıl kökündeki melanosit isimli hücreler tarafından salgılanır ve kılın yapısına karıştırılarak renklendirilir.
Saç neden beyazlaşır
Saç beyazlaması “yaşlanmak” olarak tanımlanmakmalıdır çünkü çok farklı yaşlarda ortaya çıkabildiği gibi genç yaşlarda da beyazlama görülür. Bu durum kişinin genetik yapısıyla ilgilidir yani anne ve babadan alınan genetik bilgilere göre değişir. Kıl kökündeki melanositler yıllar içerisinde ölür ve saça rengini veremez bu durum beyazlamanın tek sebebidir. Melanositlerin hangi sebeple öldüğü, sayısının azaldığı bilinmemektedir.
Saç beyazlamasını önleme
Beyazlama bilimsel olarak önlenemez bir süreçtir. Piyasada çeşitli ürünler olsa da beyazlamayı engellemenin ya da tedavi etmenin doğal, bitkisel veya ilaçla tedavisi yoktur. Saç ve tırnak vitamini olarak bilinen biotin beyazlamayı engellemese de süreci geciktirmektedir. Ancak beyazlaşmış saça etkisi olmaz.

Saç beyazlaması konusunda yapılabilecek tek şey rengini dışardan değiştirmektir.

Beyazlama tedavisi ;

2011 yılında fransada bir hap geliştirildiği konuşulsa da kullanım için 4 – 5 sene daha araştırmanın devam etmesi gerekmektedir. Şu an yapılacak en doğru şey boya veya benzeri uygulamalardır. Bayanlarda boya kültürü çok yaygındır ve bayan kuaförlerinin bu konuda ciddi birikimi vardır bu sayede sonuç genellikle güzel olmaktadır. Erkeklerde boyamak yadırgandığı için sorun olmaktadır ve erkekler berberde boya işlemine soğuk yaklaşır. Bu durumu algılayan üreticiler erkeklerin evlerindekendileri uygulayabileceği ve renk değişimini zamana yayabileceği çeşitli ürünler çıkarmıştır.
Saç beyazlığını engelleyen ürün alınırken kullanıcıların memnuniyeti, uzman tavsiyesi, ürünün içeriği, ürünü satan firmanın güvenirliliği ve ürünün üretildiği yere ve sahtelerine karşı da satıcının güvenilir kurum olmasına dikkat edilmelidir.
Saç beyazlığına sebep olan durumlar
*Vitiligo: (harita şeklinde beyaz cilt alanları oluşmasıdır bu beyazlaşma kıllı alandaysa o alandaki kıllar da beyazlaşır) melanositler kısa sürede ve yaştan bağımsız olarak tamamen yok olmaktadır. Tedavisinde kortizonlu ilaçlar ve PUVA kullanılır.
*Albinizm: melanin salgılayan melanosit hücreleri doğuştan hiç olmamaktadır ve kişi tüm vücudunda (kılların tamamı,göz bebeği,cilt) bu  renkler yoktur.
Hastalık olarak kabul edilen saç beyazlaması vitiligo ve albinizm doğal beyazlamadan farklı durumlardır. Bunlardan vitiligo tedavi edilebilirken albinizm tedavi edilemez.
Saç beyazlaması çözümü
Erkekler arasında en yaygın kullanım krem şeklinde uygulanıp zamanla rengi değiştiren ürünlerdir. Bu ürünler kişi tarafından sürülerek uygulanır ve günler haftalar içinde saçın rengi doğal rengine dönüşür.Saçı beyazlayan kişi istediği rengi verebildiği için yaşına en uygun görüntüyü oluşturabilir. Çok farklı ürün olduğu için mümkünse satıcının yalanlarına değil kullanıcının önerisine uymak daha doğru olur.

Saç Beyazlaması için 22 yorum yapılmış


eren

hocam merhaba
yanlarım 23 yasımda beyazladı
saclarımı boyatcam sızce kısa sac boyanırmı?
yanlar resmen 2 numara
krem sursem işey yararmı? yanlar kısa oldugu ıcın endise ediyorum
kolay gelsin
OP Dr Atilla Kaya
boyanır.

akın

10 yaşındaki erkek çocugun saçında beyaz olması normalmi.En az 10tane var.çocuk doktoruna götürdüm sorun yok dedi.cildiye doktoruna mı gitmek gerekir
Dr.Atilla Kaya
biotin düzeyine baktırın