Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı diyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi, tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi ya da zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur, yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen dökülme daha farklıdır. Saçta kırılma şeklinde dökülme olur, bu dökülmenin sebebi dayanıklılığın azalmasıdır. Çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında çatallanma, parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır. Zehirli guatr (tirotoxikoz – hipertiroidi) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır, zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Guatr tedavisine başlandığında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve uzama hızını artırır. B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Guatr Saç Dökülmesi için 65 yorum yapılmış


Deniz

hocam 3-4 aydir sacim dokuluyor.16 yasimdayim kan sonuclarimda tiroid yuksekligim cikti.Medobiocomplex ilacini kullansam duzelirmi nekadar surede etkisini gosterir
Dr.Atilla Kaya
troid hormonlarınız dengelenmeli,tedavi almalısınız.biotin 10 mg almalısınız

mehmet

hocam t3 ve t4 normalden fazla salgılanıp tsh az salgılanıyor doktorum zehirli guatr dedi. saçlarım fazla dökülüyor ne kullanmalıyım
Dr.Atilla Kaya
xpecia tablet ve biotin 10 mg başlayabilirsin

Anon

Hocam sağlık ocağındaki doktorum bana basit guatr var dahiliye’ye görün dedi fakat o zamanlar saç dökülmem yoktu,bende gitmemiştim,3 4 ay sonra dökülmeler başladı şu an 2 aya yakındır dökülme yaşıyorum,sizce bu guatr’dan mıdır? ve Guatr’dan sonra dökülen saçlarım geri çıkar mı?
Dr.Atilla Kaya
hem guatr hemde saç kalitenizi arttırmak için düzenli tedavi almanız gerekir.guatr tedavi edilmezse saç dökülme tedaviniz başarılı olmaz.iç hastalıkları uzmanına görünün.saçınızın dökülmemesi içinde HP biotin 10 mg kullanabilirsiniz

Sümeyye

Hocam benim 2 senedir guatırım var 19 yasindayim doktor yavas calistigini soyledi saclarimda cok kirik oluyo saclarimi taramadigimda da baya dokuluyo ne yapmam gerekiyor.
Dr.Atilla Kaya
guatr için tedavi almalısınız.tam düzelme için troid fonksiyonları düzenlenmeli.biotin almalısınız.HP biotin 10 mg kullanabilirsiniz

Mutlu Okutan

Hocam merhabalar. Öncelikle sizi rahatsız ettiğim için kusura bakmayın. Doktorum bende d vitamini eksikliği olduğunu söyledi. Elimdeki kağıtta yazdığı kadarıyla Serbest t3 5.32 Serbest T4 0.96 TSH 6.04 Kan grubum A Rh NEGATİF(-) Saçlarım dökülüyor. yaşım henüz 18 Yani bu 3 4 aydır devam ediyor saçlarım ultra şekilde seyreldi diyemem ama gözle zor şekilde fark edilecek kadar da olsa seyreldi. şuan böyle devam ediyorum bir problem yok ama ileride dökülme devam ederse daha ileri gidebileceğini düşünüyorum. Bana ne onerirsiniz ? Dökülen saçlarım tekrardan canlanır mi? Zaten kalıcı olarak döküldüğünü düşünmüyorum ama çok inceldi. Geri gelir mi yaklaşık 3 4 aydır böyle bu durum. Saygılar
Dr.Atilla Kaya
merhaba Mutlu
troid sorunlarında biotin eksikliği olabiliyor.saç sağlığını biotin tablet alarak desteklemeni öneririm