SUNİ SAÇ EKİMİ (biofiber ekimi):

Saça benzeyen 15-45 santimetre uzunluğunda misinaya benzer sentetik liflerin kafa derisine gömülerek ekilmesidir. Kullanılan materyal propilen yapısında olduğu için vücut tarafından reddedilme ihtimali düşüktür.

Biofiber denilen bu sentetik ürün çatala benzer özel iğnesi yardımıyla tek tek kafa derisinin içine yerleştirilir. Saç ekiminden daha kolay bir işlemdir çünkü ekilecek materyal hazırdır, yani ense ya da sakaldan almak gibi ek iş gerektirmez. Ensesinde veya vücudunda alınabilecek yeterli sayıda kıl kökü olmayanlar için çözüm olarak düşünülebilir.

Ekilecek ipe benzer ürünün deriye sokulan kısmında bir düğüm vardır.Ekimden sonra doku lifin ucundaki düğümü sararak kolay çıkmasını engeller bu sayede sert taranmadıkça ya da çekilmedikçe çıkmaz.

Doğal saçlar gibi yıkanabilir ve taranabilir. Ancak sıcak hava ve çeşitli kimyasal maddeler yapısını bozabileceğinden kuaför işlemleri uygulanması önerilmez sadece bir kez şekil verilebilir. Ekilen suni materyal  uzamadığı için kesilmez, tıraş edilmez. Doğal saç ekimiyle kıyaslandığında pahalı bir işlemdir( 1 biofiber 2.5 euro+ekim ücreti).

Suni ekim sonrası yaşanabilecek sorunlar ;

Her yıl % 5-10 kadarı tarak  ve benzeri çekmeler sonucu dökülebilir.

Diplerinden iltihap benzeri reaksiyon ve sivilceler oluşturabilir.

Vücut tarafından reddedilebilir (sayı arttıkça reddedilme ihtimali artar) bu durumda hepsinin çıkarılması gerekir.

Ret sebebiyle çıkarıldığında çok kötü görünen çukurluklar oluşabilir.

Saç gibi görünür ama saç gibi şekil verilemez.

Sıcak hava verildiğinde kalıcı olarak şekil değiştirebilir, kıvrılabilir, yanabilir.

Zaman içinde yüzey parlaklığını yitirerek matlaşabilir.

Protez saç gibi yıprandığında değiştirilemez.

İlk çıktığında devrim gibi kabul edilmiş olsa da zamanla tüm bu ve benzeri sorunlar karşılaşılınca kullanımı hızla azalmıştır. Özellikle reddedilmesi durumunda geri çıkarmak hasta izin çok eziyetlidir. Bu konuda ortopedistlerin güzel bir sözü vardır “ en iyi protez en kötü organdan daha kötüdür.” Genel olarak bakıldığında sakal, göğüs ve ensede yeterli kök varsa saç ekimi yapılmalı, yeterli kök yoksa protez tercih edilmelidir.

 

Yorum yapılmamış