Kadınların büyük bir bölümü uzun saçlardan hoşlandığı gibi aynı durum bazı erkekler içinde geçerlidir. Peki sağlıklı bir şekilde saç uzatmak için ne yapmalıyız? Saçınızı uzatmaya karar verdiniz ve sizin için artık zorlu bir süreç başlıyor demektir. Saç uzatırken sahip olmanız gereken en önemli yetenek sabırlı olabilmek. Yeterli sabıra sahipseniz diğer uygulamaları yapmak sizin için zor olmayacaktır.

Uzun Saçlar

Saçlarınıza Şekil Vermekte Zorlanabilirsiniz!
Saçlarımızı uzatırken ilk karşılaşacağımız problem saçlarımızın istediğiniz şekle girmemesidir. İstediğimiz şekle girmeyen saç hoşunuza gitmez ve biraz uzamış olan saçınızı bu nedenle hemen gider tekrar kestirirsiniz. Bu durumla başa çıkabilmenin en iyi yolu saç uzatmaya başladığınızda saçınızı uzamaya uygun bir modelde kestirin böylece saçınızı uzatırken ortaya çıkabilecek kötü görüntüden kurtulmuş olursunuz. Uzatılan saçların kötü görünmesinin bir başka nedeni de saçınıza uygun şampuan ve saç kremi kullanmamanızdır. Uygun olmayan şampuanlar saçınızı uzatırken size zorluk çıkaracaktır. Kabarık, sert ve biçimsiz saçlar sabrınızı zorlayacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için farklı şampuanlar deneyip saçınıza en uygun olanı bulabilirsiniz.

Doğru Beslenme Saç Uzamasında Etkilidir!
Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Eğer sıkça fast food besleniyorsanız bu yeterli ve dengeli beslenmediğinizin kanıtı olur. Bu sebepten saçlarınız güçsüz ve kalitesiz çıkacaktır. Bununla da sınırlı kalmayıp, aynı zamanda daha geç uzar. Saçın yapı taşı protein olduğunu bilmeli ve bu nedenle saçımızın daha hızlı ve canlı bir şekilde uzamasını istiyorsak proteinden zengin bir beslenme programı yapmak gerekir. Saç bakım ürünleri protein yönünden desteklediklerini söyleseler de bunlara çok inanmayın önemli olan sizin yeterli ve dengeli beslenmenizdir. Aşırı zayıflık ve aşırı kilo saç kalitenizin düşmesine neden olur.

Günlük Yaşamda Kaçınmanız Gerekenler
Yoğun stres, gerginlik, korku, çok çalışma, yorgunluk gibi durumlar, bazı hastalıklar saça zarar verir. Bu gibi sorunlara sahipseniz bu sorunları çözmek eğer neden hastalıksa tedavilerini yaptırmak gerekir.

  • Saçlarınızı uzatırken arada uçlarındaki kırıkları aldırmak daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.
  • Saç kurutma makinesini ılık konumda kullanmanız saçınızın zarar görmesini engelleyecektir.
  • Özellikle saç düzleştirici uygulamalardan uzak durmanız saç sağlığınız için önemlidir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra magnezyum, çinko, biotin, vitamin B5, folik asit, gingko biloba, serenoa repens (sam palmetto), keratin ve L sistin içeren gıda takviyesi tabletlerden alabilirsiniz.

Biotin Kullanmanız Önerilir
H ve B7 vitamini içeren biotin saç kalitesini artırmada en etkili ürünlerden biri olup, her gün bir adet biotin ile saç ve tırnak sağlığınızı sürekli dengede tutabilirsiniz. Bu konuda sizlere Hair Pharma’nın HP biotin markasını önerebilirim. Size en yakın eczane ya da üreticinin sitesinden online temin edebilirsiniz.

Yorum yapılmamış