Protez uygulaması kolay ve iyi bir çözüm gibi görünse de protezle ilgili sorun yaşamamak için herşey iyi araştırılmalıdır.

Eskiden takma saç veya peruk denilen ürünler son yıllarda eklenen bir çok yenilikle protez adını almıştır. Protez kelimesi başka tıbbi girişimlerde de geçtiğinden kullanım amacı aynı olmasına karşın yıllar içinde yıpranmış, alay konusu olmuş peruk kelimesinden daha hoş karşılanmaktadır.

Protez saçlar kalite ve tutturulma şekline göre çok çeşitlidir ve kullanıcı memnuniyeti genellikle kişinin yaşam şartlarına göre değişir ve protez yaptıracak kişi mesleğini sosyal statüsünü iyi değerlendirmeli ve ona göre seçim yapmalıdır.
Özellikle alınabilecek kök sayısının yetersiz olduğu vakalarda protez uygulaması saç ekimine ciddi alternatiftir. Burada en önemli sorun protez kime uygundur. Yani her protez isteyene takılmalı mı ya da satıcının her protez taktığı durum doğru mudur? Kişisel gözlemim kişinin açık alanı veya seyrelme miktarı ne kadar olursa olsun mutlaka proteze razı etmeye çalışıyorlar.

Temel düşünce ekonomik çıkar olduğunda uygun olmayan satışlar da oluyor. Bunun sonucunda kullanamayıp atan insan sayısı da azımsanmayacak düzeyde oluyor.
Protez uygulanması konusunda bir eğitim almadım ama kişisel düşüncem seyrelme şeklinde saç kaybında alttan uzayan kıllar sebebiyle kişisel tolerans ve protezin bakımı daha zor olacağı için daha çok tam saçsızlıkta uygundur. Bu mantıkla ve dürüst satıcı gibi yaklaşılırsa protez kullanımı azalacaktır. Ama protez alıp da kullanmayıp çöpe atanların sayısı da azalacaktır.
Protez yaptırmaya karar vermeden önce mutlaka kullanıcılardan fikir alınmalıdır. Birden fazla kullanıcının fikrini almak daha doğru olur. Şahısların yaşadığı sorunlar hakkında bilgi sahibi olunursa o soruna katlanılıp katlanılamayacağına karar verilir.

Bir diğer sorunsa protezin bakım masrafıdır. Protez yaptıracağınız yere mutlaka yaptırmadan önce aylık bakım masrafının ne kadar olduğunu, kaç ayda ya da yılda yıpranıp değiştirileceğini sorup ona göre yaptırmalısınız. Aylık bakım masrafının 50 TL ile 200 EURO, değiştirme maliyetinin 1000 dolar ile 3000 EURO arasında olduğunu, yıpranma süresinin 1-3 yıl olduğunu bilmelisiniz.

Saç protezi sorunları; bunlar protez kullananlar tarafından dile getirilen sorunlardır

-Allerji yapabilir,

-Tahriş edebilir,

-Alay konusu olmak,

-Zamanla dökülmesi,

-Saçlar yıkadıkça kalite kaybeder,

-Kaşıntı yapabilir,

-Sürekli gideri vardır,

-Var olan saçları dökebilir.

Yorum yapılmamış