Saç ekiminin sonucu sizi çok mutlu edebileceği gibi ciddi düzeyde pişman olmanıza da sebep olabilir. Pişmanlığı engellemenin en iyi yolu yeterli araştırma yapmaktır. Buna sorularla başlayabilirisiniz.

-Kafamda kaza sonrası ameliyat ve kazada yaralanmaya bağlı iz var ekim yapılabilir mi?

Vücuttaki her kıl kökü bir başka alana nakledilebilir. Yara izleriniz çevreyle uyumlu hale gelecek şekilde ekim yapılabilir.

-Seyrek alana ekim yapılabilir mi, yapılabiliyorsa var olan kökler zarar görür mü?

Seyrek alan istenildiği kadar sıklaştırılabilir, köklerin ekileceği delikler cildi keserek ekilen tarzda ekilirse (FUE-FUT farketmez) kökler zarar görebilir. Ama ekilecek kökler için cilt kesmeden ekilirse kökler zarar görmez (delerek ekim sadece usulüne uygun yapılan FUE de uygulanır)

Vücuttan ekilen kıllar ekilen alana uyum sağlar mı?

Birçok sitede “vücuttan ekilen kıllar saça uyum sağlar” yazısını okuyabilirsiniz, benim yaptığım vücuttan ekimlerde uyum olmadığını göğüsten ekilen kılların göğüsteki kadar uzadığını, kıvırcık yapısının düzleştiğini, minimal düzeyde kalite artışı olduğunu tespit ettim. Sakaldan alınıp saç ekiminde kullanılan kökler sakaldaki gibi uzamaya devam ediyor.

Lazer tarağı almayı düşünüyorum önerir misiniz? 

Nedenini anlamadığım bir şekilde lazer tarağını satanlar genelde ekim yapanlar. Eğer işe yarayacaksa neden ekim yapacağı kişiyi kaçırsın ki? Kişisel düşüncem saç dökülmesi yaşayan kişiyi kliniğe getirmenin etkili ve kolay bir yolu saç tarağı satmaktır, bunun dışında bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

Koltuk altı ve etek kılları saç ekiminde kullanılabilir mi? Teorik olarak uzadığı için daha mantıklı bir ekimdir ama bu bölgelerde kıllar çok yatay çıktığı için alım çok başarısız oluyor.

FUT yöntemiyle saç ektirdim çok önde ve dik çıkıyor rahatsız eden bu durum düzeltilebilir mi? İki şeklide düzeltilebilir; fazla önde olanlar FUE tekniğiyle alınıp istenilen alana ekilebilir veya aralarına FUE ile doğal açısıyla ekim yapılarak çirkin görünüm kamufle edilebilir.

Bacak kılları saç ekiminde kullanılabilir mi? Bacak kılları saç amacıyla kullanılabilir ama daha kaliteli ense,sakal ve göğüs gibi bölge kıllarını nakletmek daha uygundur.

Ekilen saç ne zaman çıkar? FUE ile ekilenlerin bir kısmı 2-6 hafta arasında şok dökülmeye uğrar. Bu dönemde dökülenler 4-8 ay sonra çıkmaya başlar. 1 yılda yaklaşık sayısal sonuç tamamlanır, kalite değişimi 2 yıla kadar devam eder.

Saç ekimi günah mıdır? Sorduğum din bilginlerinin araştırma sonucu yorumlarına göre saç ekimi günah değil.

Vücuttan saç ekiminde ne kadar saç ekilebilir? Vücuttan saç ekiminde daha çok sakal, göğüs kılları ve sırt kılları kullanılır. Ekilebilecek kök sayısı alınabilecek kalitedeki kök sayısı kadardır.

Jöle ve biryantin gibi ürünler saç dökülmesi yapar mı? Hayır. Saç köküne zarar verebilecek madde içermez ancak saçlı deriye zarar verebileceğinden gece yıkanması uygun olacaktır.

Daha önce FUT yöntemiyle saç ektirene FUE yapılabilir mi? Vücutta ve ensede alınabilecek kök olduğu sürece saç ekimi yapılabilir.

Bayana saç ekimi yapılır mı? Evet bayana erkek tipi saç dökülmesi, allopecia areata, yara  yanık izi gibi durumlarda ekilebilir ama bayanlarda daha sık görülen tüm kafada seyrelme şeklinde olan allopecia totalis(bayan tipi) saç dökülmesinde ekim yapılmamalıdır.

Saçlar neden kıvırcık olur? Saçın biyokimyasal yapısındaki küçük bir fark (disülfit bağları) kıvırcık olmasına sebep olur ve genetiktir.

Ekilen kökten kaç saç teli çıkar? Ekilen her bir kökten bir tel çıkar. Ancak vücutta tekli gruplar halinde çıkarken ensede kıllar 1-4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar.

Saçı kazıtmak kaliteyi artırır mı saç dökülmesini durdurur mu? Hayır, yapılan bilimsel çalışmalar kazıtmanın saç kalitesine ve saç dökülmesine etki yapmadığını ama saç kısa olduğu için ilk birkaç hafta saç kalitesi artmış gibi algılandığını ve de dökülen saçlar kısa olduğu için farkedilemediğini göstermiştir.

Kıl köklerinin alındığı yerden tekrar saç çıkar mı? Kök alınan alandaki saçlar alınan kök kadar seyrelir ama enseden seyrelmenin farkedilemeyeceği kadar, sakal ve göğüstense kılların hepsi alınır.

Saçlarım erkenden beyazlaştı, neden? Saç ağarması genetik yapıdan kaynaklanır ve saça rengini veren melanin pigmentinin üretiminin azalmasıyla meydana gelir.

Ekilen saç dökülür mü? Ense ve vücuttan alınan kökler DHT denilen zararlı hormondan etkilenmediği için dökülmez ama ileri yaşa kadar yaşanması halinde cildin kırışması gibi kaçınılmaz olarak saçlar giderek azalır. FUE’de kaliteli olanlar seçilerek alındığı için daha uzun dayanır.

Finasterid cinsel istekte azalma yapar mı? Dünyanın en güvenilir kuruluşu olan FDA tarafından yapılan 2000 kişilik bir çalışmada istatistiki olarak cinsel istek azalması yapmadığı kanıtlanmıştır.

Şapka ve baş örtüsü kulanmak saçı döker mi? Dolaşımı bozacak kadar sıkı değilse dökülmeye sebep olmaz.

Saç çıkardığı söylenen sabunlar, kremler, bitkisel ilaçlar saç çıkarır mı? Kitabı yazarken yaptığım araştırmada bu tür ürünlerin güvenilir laboratuvar onayı olduğunu görmedim. Her ne kadar 5 alfa redüktazı inhibe ettiğini yazanlar da olsa inandırıcılıktan çok uzak ve reklam amaçlıdır.

Kafadaki kıllar tedaviyle artırılabilir mi? Hayır kök sayısı doğuştan bellidir arttırılamaz.

Ensemde ve vücudumda kıl yok saç ekilebilir mi? Saç ekimi mümkün değil, protez kullanılabilir.

Ekilen saçlar neden dik dik çıkıyor? Eski ekim tekniği FUT  yönteminde ve FUE ile alınıp FUT yöntemiyle ekimde delikler önceden 90 dereceyle açıldığı için saçlar da dik çıkar.

Ekilen saçların hepsi çıkar mı ? Kurallara uyulması halinde ekilen her kökten saç çıkar, kurallar çiğnendiği ölçüde ölen kök sayısı artar ve çıkmayabilir.

Saç Ektirenler için 3 yorum yapılmış


Şerif YILMAZ

S.A. iyi çalismalar ensemde saclarim seyrek sakallarim normal yazilarinizda alinan köklerden tekrar saç ya da kıl çikmayacağını söylemişsiniz bunun icin sakallarimdan donör alinmasini istemiyorum Etek ve koltuk alti killarim kullanilamaz mi sağlikli olur mu kullanilirsa saçlarim düz,saç tellerime uyum sağlar mi
Dr.Atilla Kaya
alınabilir ama saç ekimi yapan merkezle görüşmelisiniz

Ali

Merhaba ense me sakal altıma ve vücudumda ki diğer bölgelere epilasyon yapıyorum ilerde saç ektireceğim de sıkıntı yaşar mıyım?

admin - Atilla KAYA

Ense bölgesi yeterli ise sorun olmayabilir ama özellikle sakal altı ve ensenin alt kısmı Ekim için uygun kıllardır, saç ekimi yaptırırsanız bu kıllar kullanılabilir.
Dr. Atilla Kaya