Yararları fazla bilinmese de Türk sofra kültüründe önemli bir yeri olan bu bitki öksürükten saç dökülmesine kadar faydaları barındırıyor.

Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina’nın ‘Tıp Kanunu’ kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…

Saç dökülmesi sebebi ve tedavisi bilinen bir durumdur ve hastalık gibi değerlendirilip bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar veya üzerinde yeterli klinik çalışma olan bitkisel karışımlar  kullanılmalıdır.

Saç dökülmesi sebebi olarak bilinen DHT hormonunu azaltarak tedavide yüksek başarı sağladığı bilinen en etkili ürün saw palmetto özüdür. Türkiye’de yetişmeyen cüce palmiye ağacından elde edilir ve bölgesel olarak kullanılan saç ilaçlarına konur.

Saw palmetto özü dışında yöresel kullanılan diğer bitkisel karışımlar da vardır.

Saç dökülmesine etkili bitkisel karışımlar:

*Meneviş yaprağı kurusu ezilir, kına ile birlikte yirmi dakika kadar suda kaynatılır, süzülür. Elde edilen bu sıvı banyo suyuna karıştırılarak, günaşırı bu karışımla durulanır.

*Sirkeli suda ezilip dövülmüş sarımsak on dakika kadar kaynatılır, süzülür. Saçlar bu karışımla yıkanır.

*Fındık kabukları kurutularak yakılır, elde edilen fındık külü, badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışıma, şampuan kıvamına gelinceye kadar sirke eklenir, çırpılır. Dökülmeyi önlemek için kafa derisi hazırlanan bu karışımla sık sık yıkanır.

*2 Bardak sıcak suya bir avuç ısırgan otu doğranır ve ertesi gün bu suyla kafa derisi ıslatılarak ovulur.

*Limonlu zeytinyağı kürü; bir bardak limon suyuna iki kaşık zeytinyağı karıştırılarak tüm saça yedirilir. Haftada bir kür yapılması saç dökülmesini durdurur, kalite artışı ve parlaklık sağlar.

*Badem yağı; kafa derisine yedirilerek friksiyon yapılır, kalitesini ve uzama hızını artırır.

* Isırgan otunun kaynar suda bekletilmesi ile hazırlanan çay ile yıkanır.

* Kafa derisine  hindistancevizi sütü  ve aloe vera jelini karıştırıp masaj yapın. Bu karışımı saçınızda yarım saat süre ile  tuttuktan sonra, ılık suyla iyice durulayın. Bu işlemi gün aşırı tekrarlayın.

*1 çay bardağı bal ve 1 yumurtanın sarısını karıştırın. Başınıza ve saçlarınıza bu karışımla masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar bekledikten  sonra, uygun bir şampuanla yıkayıp, durulayınız.

* Onbeş-yirmi gün süreyle, günün her öğününde bir bardak suyla bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak bir dikişte için.

* Beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırabilirsiniz, saçınızı bu karışımla durulayınız.

* Sıcak zeytinyağı, bal ve bir çay kaşığı toz tarçını iyice karıştırıp bir macun haline getirdikten sonra, banyo yapmadan hemen önce 15 dakika kafa derisine uygulayın.

* Saçların azaldığı bölgeleri kızarana dek soğanla iyice ovarak masaj yapın, ardından hemen  bal sürün.

* Eşit miktarda ılık keneotu ve badem yağını karıştırıp iyice ezdikten sonra, haftada bir kafa derinize masaj yapın.

* Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını bira suyunun içerisinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak kafa derinizin üstüne uygulayın.

Tüm bu uygulamalar yapılırken beklenti sınırlı olmalıdır, özellikle ailesel saç dökülmesi varsa uzman görüşü alınmalıdır.

Yorum yapılmamış