Saç vitamini dendiğinde bütün vitaminler sayılabilir. Çünkü her vitaminin hücre düzeyinde etkileri vardır. Ancak saça direk etkili vitamin dendiğinde bunların en bilineni B7 ya da bazı ülkelerdeki adıyla H vitamini akla gelir. B7 vitamini biotin olarak anılır ve yapı olarak benzeşen saç ve tırnak yapımında direkt ko faktör olarak etkili olur.

Eksikliğinde dökülme olan hatta yokluğunda saç ve tırnakların oluşamadığı (biotidinaz eksikliği hastalığı gibi) tek vitamin B7 vitamini yani biotindir. Biotin genellikle gıdalardan alınır ve bu miktar sıklıkla yeterli olmaktadır. Bağırsaklarda bakteriler tarafından üretilen biotinin emilmediği düşünülmektedir. Saç ve tırnak kalite kayıplarında ilk akla gelmesi gereken biotin eksikliği olmalıdır.

Biotin ile saç tırnak ilişkisi parklardaki çimlerle gübrenin ilişkisine benzetilebilir. Çimler normalde yaşamlarını sürdürür, yıllar içinde giderek azalabilir ama gübre verildiğinde çimlerin yaprakları kalınlaşır, büyüme hızı artar, renkleri daha yeşil hale gelir. Biotin hap olarak ya da şampuan içinde kullanıldığında saçlar gübre verilmiş çim gibi daha kaliteli hale gelir.

Biotin kadar etkili olmasa da yine saça etkili olan bir diğer vitamin B5 vitaminidir (pantotenik asit), beslenmeyi artırarak kalite artışı sağlar.

E vitamini (tokoferol)e bir diğer saç dökülmesi için vitamindir. Kafa derisinde kan hareketini sağlayarak köklerinin besin almasına destek olur.

Birçok internet sitesinde C vitamini, B1, B2, B12 vitaminlerinin saça faydalı olduğu yazsa da direkt ilişkileri çok fazla değildir ve eksikliklerinde saç sorunu oluşmamaktadır.

Sonuç olarak saç sorunlarıyla (aynı zamanda tırnak sorunlarıyla) ilgili vitamin B7 vitaminidir ve eksikliğinde saç dökülmesi olan ve tedaviye başlandıktan 1-2 hafta sonra dökülmeyi durduran tek vitamin B7 (biotin) vitaminidir. Biotin içeren hapların çok değişik dozları vardır. 0.3 mg (300 mikro gram) ile 10 mg (10 000 mikro gram) arasında değişen hapları bulunmaktadır. 0.3 mg içeren tabletlerin dozu çok düşük olduğu için işe yaraması beklenmez buna karşın önemli düzeyde sorun yoksa 10 mg da gereksiz yere fazla alınmış olur, azla alınmasının sakıncası olmaz çünkü idrarla atılır. B7 vitamininin ideal dozu hafif kalite kayıplarında günlük 2 mg daha ağır sorunlarda ve saç ekimi gibi ihtiyacın arttığı durumlarda günlük 5 mg yeterlidir.

Yorum yapılmamış