Her ne kadar saç sağlığı konusunda bilgiller vermeye çalışıyor olsakta, yüz binlerce insan gerekli tedbiri zamanında almaması nedeniyle kellik problemi ile karşı karşıya kalıyor. Erkeklerde genetik dökülme sonucu saç kökünün ölmesi artık geri dönüşü olmayan bir yol anlamına gelmektedir. Bu aşamadan sonra hiç bir şekilde yeni saç çıkması beklenemez. Fakat kel bir şekilde yaşamak istemiyorsanız bu durumda alabileceğiniz en iyi karar saç ekimi yaptırmak olacaktır. Kısmen maliyetli olan saç ekimi ise özellikle tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi sonrası süreç ise ayrı bir dikkat gerekmektedir. Özellikle ilk 10 gün içerisinde çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ekim yapılan saçlarınızı her an kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Peki saç ekimi sonrası ne yapmalı, nasıl yıkamalı, nelere dikkat etmeli şimdi onları görelim.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Olmalı?
Klinikte bir kaç saat süren operasyon sonunda ekim yaptırdınız ve aynaya baktığınızda kafanızda kan pıhtıları göreceksiniz. İlk defa görenleri korkutan bu görüntü oldukça sıradan bir durumdur. Bu görüntü sizi rahatsız etse bile saçlarınızı en az 3-4 gün boyunca yıkamamalısınız. Bazı klinikler ekimi yapılan hastaya ilk yıkamayı kendisi yapmaktadır. Neyse biz kendiniz yapacağınızı varsayarak devam edelim. Ekim sonrası o kan pıhtıları kuruyarak saç derisinde temizlenmesi zor bir kabuk oluşturacaktır. Bu kabukların temizlenmesi için normal şampuan yerine Postop adı verilen saç ekimi sonrası temizlik seti kullanmanız önerilmektedir. Saç sağlığı alanında bir çok başarıya imza atan Hair Pharma tarafından geliştirilmiştir.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti Nedir?
Şuan minimum düzeyde ekilen saçların bile maliyeti 5000 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Tabi ki bu kadar masraf edip, yıkama ya da basit bir hata ile ekilen saçların zarar görmesini istemeyenler için geliştirilen Postop iki farklı üründen oluşmaktadır. Köpük ve Jel şeklinde iki ürünü tek pakette bulacağınız Postop Saç Ekimi sonrası yıkama konusunda işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Saç temizliği ve sağlığı için gerekli Clorhexidin, Panthenol, Aqua ve Glycerin gibi maddeler içermektedir.

Postop Jel Kullanımı: Saç ekimi yaptıran birisi 3-4 gün bekledikten sonra yıkamaya ilk önce Postop jel ile başlaması gerekmektedir. Saç ekimi yapılan ve alım yapılan alana en az 3-4 mm tabaka olacak şekilde yayıyoruz. Bu işlem esnasında ekim yapılmış alana sert dokunuş yapmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Uyguladığınız jelin kurumasını beklemeden takiben 10 dakika sonrası ılık su ile duş şeklinde sürdüğümüz jelin temizlenmesini sağlıyoruz. Bu aşamadan sonra Postop saç ekimi sonrası temizlik seti paketinde yer alan diğer ürünü yani köpüğü uygulamaya geçiyoruz.

Postop Köpük Kullanımı: Jeli kullanıma müteakip yine aynı şekilde Postop Köpüğü ekim ve alım yapılan bölgeye bir tabaka oluşturacak şekilde uyguluyoruz. Bu sefer 4-5 dakika bekledikten sonra yine aynı şekilde ılık su ile yıkıyoruz. Bu işlemi her banyo yaptığınızda uygulayabilirsiniz. Bir kaç yıkama sonrası artık ihtiyacınız kalmayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Alanı Kaşımayın
Ekim yapılan alanda kaşınma çok sık görülen bir durumdur. Fakat siz ne olursa olsun saçlarınızı kaşımamaya ya da parmağınızda hafifçe dokundurma ile yapabilirsiniz. Kaşımak son derece tehlikeli ve köklere zarar verebilir. Aynı şekilde kafanızı sert bir şekilde bir yere çarpmamaya çalışmalısınız. Sert darbeler saçınıza zarar verebilmektedir.

Saç Kökünde Taze Kan Görürsem Ne Olur?
Ekim sonrası ekilen alanda göreceğiniz taze kan o bölgede 1 greft ekilen saçın öldüğünü göstermektedir.

Antibiyotik Kullanmak Gerekir mi?
Saç ekimi sonrası antibiyotik kullanımı genelde ekimi yapan klinik yada uzmanın tecrübesine göre şekillenen bir durumdur. Kendine güvenen saç ekim uzmanları genelde ekim sonrası antibiyotik kullanımına gerek görmezler.

Sargı Yerine Şapka Tercih Edin
Ekim sonrası genelde sargı yapılmaktadır. Fakat bu kafaya yapışması nedeniyle kendiniz çıkarmanız halinde ekilen saçlara zarar verebilirsiniz. Aslında çok gerekli olmayıp, sargı yerine hafif bir şapka tercih edebilirsiniz.

Biotin İle Saç Uzama Hızını Artırın
Saç ekimi yaptıranların yapması gereken en önemli detay B7 ve H vitamini içeren biotin kullanmaları olacaktır. 1 ya da 2mg biotin ile ekilen saçların uzaması hızlanacaktır. Aynı zamanda yeni çıkan saçlarında kalitesi artacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti (POSTOP) için 1 yorum yapılmış


Muhammet

Peki klinik bize benim sattığım şampuanı kullanacak sin derse ne yapacak 250tl gibi ücret isterse?
Op.Dr.Atilla Kaya
🙁