Bildiğiniz gibi kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmeleri farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Erkeklerde %95 genetik faktörlerden olup, bu oran kadınlar ise gebelik, biotin yetersizliği, kansızlık, demir eksikliği, guatr ve menopoz gibi bir çok nedene ayrılmaktadır. Özellikle kadınlarda saç dökülmesi için biotin kullanmalarını öneriyoruz. Neden özellikle kadınlar şeklinde bir soruya verilecek cevap biotin kökten dökülmelere karşı tek başına yeterli olmayıp, Procapil ya da Minoxidil maddesine ek olarak kullanılır.

Biotin saç sorunları

Saç Dökülmesi Biotin Kullanımı
Bu bilgi çok yaygın olsa da kökten dökülmelerin önemli bir kısmı ailesel (genetik) saç dökülmesi olup biotin tek başına bu tür dökülmelerin tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Biotin daha çok saçın kalitesini artıran bir maddedir. B7 ve H vitamini olarak da adlandırılan Biotin saçlarda kalite kaybından kaynaklanan kırılarak dökülmelerde kullanımı mantıklıdır. Bunun yanı sıra saçta incelme, parlaklığının azalması, şekil verememe gibi sorunların çözümünde de oldukça etkilidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Biotin Kullanın
Hamileliğe bağlı dökülmeler: Yeterince iyi beslenememe, bebeğin de kullanımı ve hamileliğin verdiği stres sebebiyle biotin eksikliği ve saç kaybı olabilir. Böylesi durumlarda biotin ciddi etki sağlar.

Loğusalık Sürecinde Görülen Dökülmeler: Gebelik dönemindekine benzer sebeplerle ortaya çıkan saç sorunları yine biotin kullanarak ciddi şekilde düzeltilir.

Demir Eksikliğine Bağlı Dökülmeler: Daha çok kadınlarda görülen demir eksikliği öncelikle kansızlığın tedavi edilmesi gerekir. Ek olrak B7 vitamini (biotin) kullanarak dökülen saçların geri kazanımını sağlar.

Guatr Nedeniyle Saç Dökülmesi: Yine kadınlarda daha sık guatr hastalığı tedavisine başlarken B7 vitamini de başlanmalıdır. DUPA ( Diffuz Un Patern Alopecia) isminden de anlaşılacağı üzere sebebi bilinmeyen dökülme şeklidir, diğer tedavilere ek olarak biyotin ya da tercihen Xpecia tablet kullanılır.

Erkek Saç Dökülmelerinde Biotin Yetersiz Kalır
Ancak özellikle erkeklerde %95 oranında görülen ailesel saç dökülmesinde biotin çok etkili değildir. Bu tür dökülmelerde procapil veya minoxidil gibi bir ilaca ek olarak günde 10 mg alınması önerilir ki ilaçlardan daha iyi cevap alınabilsin.

Biotin saç sağlığı dışında aynı zamanda tırnak sağlığını da önemli katkısı olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu ürünler doz aşımı gibi bir sorun olmamaktadır. Vücut sürekli biotin fazlalığını dışarı atmaktadır.

Yorum yapılmamış