Geçtimiz günlerde Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun konuğu olduğu TV yayınına bağlanan bir hanım efendi 2 yıldır saçkıran problemi olduğunu belirtti ve bu konuda yardımcı olunmasını istedi. Belkide sizinde ilk defa duyacağınız bir tedavi yöntemi önerdi, bitkisel bir yöntem beklerken Hidrojen Peroksit dediğimiz aslında sizlerinde yakından bildiği oksijenli su önerdi. Açıkçası daha hiç bir bilimsel yönü olmayan bu konuyu birde Op. Dr. Atilla KAYA’dan inceleyelim.

Alopecia Areata Hidrojen Peroksit

Hidrojen Peroksit Nedir?
Bildiğimiz yara bakım solüsyonu olarak kullanılan oksijenli sudur, yeni bir buluşmuş gibi lanse edilmeye çalışılsa da oksijenli su 20. yüzyılın başlarından beri kullanılmaktadır. Son 20 yılda yara bakımı ve pansuman için çıkan yeni ilaçlar sayesinde kullanımı giderek azalmıştır.

Kullanım Alanları Nerelerdir?
Yara temizliği ve bakımında pıhtının uzaklaşması (pıhtıyı köpürterek kolay uzaklaşmasını sağlar) ve bölgedeki mikropların bir kısmının üremesini engelleme özelliği vardır.

Saçkıran Hidrojen Peroksit Tedavisi Önerir misiniz?
Alopecia Areata için hidrojen peroksit öneren bir kişi vardır ve ne büyük talihsizlik ki o da tıp eğitimi bile almamış biridir. Başka meslek gurubundan aldığı profesör ünvan ile insanlara sağlık alanında öneride bulunmakta ve bir çok konuda hastaları yanlış yola sevk etmektedir.

Hiçbir Bilimselliği Yoktur.
Saçkıranda hidrojen peroksit kullanımı ile ilgili bir tek bilimsel çalışma veya bir tek tıp doktoru önerisi bulamazsınız. Hiçbir tıp doktorunun önermediği bir tedaviyi kimya mühendisi birinin önermesi sağlık adına büyük talihsizlik olup bir çok konuda bu şekilde tıp fakültesinin kapısından bile girmemiş profesör önerisine rastlayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda bir engellemesi olmadığı için iktisat profesörü bile kendince doktorluğa soyunmaktadır.

Sarımsak Tedavisi İle Başlayın
Sitemizde saçkıran ile ilgili yeterince konu olup, bu sorunu yaşayan insanlara ilk önerimiz sarımsak tedavisi olacaktır. Yemeklerde kullandığımız sarımsağı ortadan keserek dökülme olan bölgelere sürerek kanlanması sağlanır. 2-3 Ay uygulanması gereken bu yöntem %50 oranında başarılı olacaktır.

Kortizon İğnesi Deneyin
Her iki kişinin birinde başarılı olan saçkıranda sarımsak tedavisi sizde herhangi bir başarı sağlamadıysa sıradaki tedavi yöntemi kontizon enjeksiyonu olacaktır. %70-%80 oranında başarılı olup, deneyebilirsiniz.

En Başarılı Saçkıran Tedavisi SADBE ya da DPCP
Başlıkta ismi geçen SADBE ve DPCP bir ürün olmayıp, ilaçlarda kullanılan bilimsel bir maddedir. SADBE tedavisi için size en yakın eczaneye giderek hazırlatabilirsiniz. %98 oranında başarılı olup, aynı şekilde DPCP maddesi bulunmakta fakat insanlarda kısırlığa neden olması nedeniyle onu hiç önermiyorum.

Hidrojen Peroksit Saçkıran’ı Önler mi? için 20 yorum yapılmış


Emrah Emrah

Hocam merhaba,

Yaklaşık 1.5 senedir sakalkıran ile boğuşuyorum. Doktordan yardımda aldım fakat çözüm olmadı tam anlamıyla. En son 3 ay kadar sadbe kullandım, ardından dilhan saç besleme solusyonu kullandım. İçeriği %2 Garlic Hülassı, %38 Asetik Asit , %2 Alkol şeklinde. Ve sonuç aldım bu 2 ilaçtanda. Fakat sorun şu ki; sakalkıran durmuyor. Sürekli farklı yerden patlak veriyor. 3 ayda bir yeri zor kapatırken başka bi yerden leblebi kadar başlayıp sonra bozukpara büyüklüğünde üremeye devam ediyor. Dökülen sakalı çıkarmak için sadbe yada dilhan saç besleme solüsyonunu kullanmaya devam etmeli miyim? Ve en büyük sorunum sakalkıranın ilerlemesini nasıl durdurabilirim. Saygılarımla..
Op Dr Atilla Kaya
sadbe kullanmalısın

sefa

Hocam kolay gelsin bende sackiran var sarimsak kullanıyorum saçlar beyaz geliyor devam edeyimmi siyaha dönüşür mü ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
biotin 5 mg kullanabilirsin

Mustafa

Hocam bu yazınızdan sonra H202 den vazgeçtim fakat İbrahim bey saç heryerde döküldüyse bunu kullanın demiş, sizin dediğiniz sarımsak ise nokta nokta yerlerde çıkan kısımlara kullanın diyosunuz galiba, peki heryerde dökükse kaş sakal vs. siz ne tavsiye edersiniz.
Dr.Atilla Kaya
hidrojen peroksit tedavi edici değildir.nedeni araştırlmalı,dermatologa görünmelisiniz

Filiz

Kızım 10 yasında 2 yıldır saçkıran tedavisi görüyoruz sadbe kortizon enjeksiyonu oral kortizon alımı ve kremler hiç bir işe yaramadı götürdüğümüz dr difensipron önerdi fakat korkuyorum çünkü kızım kel kalıcak çok az saçı kaldı ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
doktorunuzun önerilerine uymalısınız

Okan

Atilla Hocam merhaba.Procapil ile minoxidil etken maddesini yurtdışı forumlarında araştırdığımda 1-2 doktorun yazısına rastladım.Procapil in tamamen vitamin içerikli bir madde olduğu ve minoxidil kadar etkili olmadığı söyleniyor.Hatta diğeri hiçbir işe yaramadığını söylemiş.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Dr.Atilla Kaya
yapılmış bilimsel çalışmalar var,bunlar göz ardı edilemez

esra

Atilla hocam merhaba benim kakül kısmımda fındık büyüklüğünde bi açılma var saç kıran gibi tamamen dökülme değil ama seyreklik bende sadbe kullansam o bölgede saç çıkarmı cevap verirseniz çok mutlu olurum gerçekten çok bunaldım çünkü artık

admin - Atilla KAYA

saçkıran tedavisinde etken maddeyi sadbe içerir,kullanabilirsiniz
Dr.Atilla Kaya

Gamze

Merhaba hocam bn dün farkettim bugün eczaneye gittim direk bana kendi hazırlamış oldukları bi ilaç verdi ne olduğunu sormadım akşamlari kulak pamuğu ile sürmemi söyledi yikamana gerek yok dedi ilaç aynı tentürdiyot gibi kokuyor ve rengide aynı. Birde başta kuaföre gidip o yeri kazitmami söyledi sonra ilk olarak ilacı sürmemi söyledi daha hizli geçermiş.bn cesaret edemedim buna. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkinda. O ilacı kullanmaya devam etmelimiyim
Dr. Atilla kaya
Saçkıranda etkili madde squarik asit di butil esterdir. Türkiye de bu maddeyi içeren tek ilaç da sadbe dir. Sadbe %01 lik ile tedavinize başlamanızı daha sonra sadbe forte ile devam etmenizi öneririm

Abdurrahman

Hocam iyi gunler. Benim saçımda her yıl farklı yerde saçkıran çıkıyor. 2 yıl önce 3-4 bölgede çıktı doktora gittim losyon verdi ve sarimsak kullandim 3 ay sonra geçti ve ondan sonra geçen yılda 2 bölgelede çıktı aynı şekil kullandım o da 2-3 sürdü geçti Ve şimdi yine çıktı hocam. Her zaman kış aylarinin başlarında çıkıyor Bunun hiç cikmamasi için napabilirim ve en iyi ne gelir sizce. Çok teşekkür ederim şimdiden.

admin - Atilla KAYA

Nedeni bilinmiyor. Stres kaynaklı olduğu düşünülüyor. Sadbe kullanabilirsiniz. Stresle baş etmek için hipnoterapi yaptırabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

Berna Demir

2sene önce doktora gittiğimde erkek tipli saçkıran var demişti yani saçımın her iki taraflı ön bölgesinden dökülmeler oluyordu 6 ay kadar minoxil kullandım sonrasında gözle görülecek bi başarı görmediğimden dediği diğer ilacı almamıştım bu sene farklı bi doktora gittim farklı ilaç verdi kullandım etkisini görmedim tekrar bıraktım şuan da rahatsız edecek boyutta ama küçük bebek saçı derler ya hafif onlar hiçbi şekilde kesim çözüm alamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

admin - Atilla KAYA

Tedavi için süre uzamış. Istenilen ölçüde iyi cevap alınamayabilir. Saçkıranın tek ilacı squarik asit di butil ester içeren sadbe losyon kullanmalısınız. Beraberinde HP Biotin 10 mglık tablet ve 20 yaşın üstünde iseniz Xpecia tablet kullanmalısınız.
Dr. Atilla Kaya

Fatma

İyi günler hocam bende bu hastalığı yeni farketim hemen doktora gittim bana zinco tek seferlik iğne ve suya benzeyen bir damla verdi .ilerlemesinde korkuyorum .bu ilaçlar yeterli gelir mi bilmiyorum

admin - Atilla KAYA

Squarik asit di butil ester içeren Sadbe losyon kullanmanız öneririm beraberinde HP biotin 10 mg kullanmanız da almalarını.
Dr. Atilla Kaya

Osman

Hocam iyi günler sakalımda iki yerde dökülme meydana geldi sadbe ve sarımsak uygulaması yapıyorum 2 ay oldu kullanıma başlayalı sarı sarı tüyler geldi ve baya uzun ekstra farklı birşey yapmam gereklimidir iyi günler .?

admin - Atilla KAYA

Biotin tablet başlamalısın. HP biotin 10mglık tablet başlayabilirsiniz.
Dr. Atilla Kaya

Sevgi

Merhabalar
Yaklaşik 10 yildir sackiranim var.sarimsaktan tutunda eczaneden yapilan ilaca,kortizondan,kafadan vurulan igneye kadr denedim.oksijenli su dahi denedim.fakat saclarimin %70i yok.hatta kazittim.ciddi anlamda kadinlarda daha zor.lutfen bir oneride bulunabilirmisiniz?
Simdiden tesekkur ederim.

admin - Atilla KAYA

Uzun süre olmuş. Bu nedenle cevap alamayabilir yada geç cevap alabilirsiniz. 6 aydan sonra hiç cevap almamış iseniz devam etmenize gerek yok. Sadbe forte başlayın, günde iki defa uygulayın. Xpecia tablet ve biotin 5 mg tablet başlayın.
Dr. Atilla Kaya

Naz

Hocam ben 35 yaşındayım Yaklaşık 1 senedir kafamın arka tarafinda saçlarımda açıklık oluştu çok seyreldi sadece arka tarafta bana ne öneririrsiniz

admin - Atilla KAYA

Dermatologa görünmelisin. Ciltte bir sorun olabilir.
Dr. Atilla Kaya