Sakal insan vücudundaki en sağlam kıldır ve normalde hiç dökülmeyen kıl yapısına sahiptir.Çoğu kişinin yaşı ,lerledikçe saçı,kaşı ve vücut kılları dökülebilir ama ergenlikteki sakal sayısı ne kadarsa ileri yaşlardada aynıdır.

Sakalın kaliteli olması genetik kodlarından kaynaklanır,sakalın kökü diğer kıl köklerinden daha kalındır.Sakalın dökülmemesinin sebebi kökün kaliteli olmasından değil köke zarar veren hormonlardan etkilenmemesidir.

Diğer kıllar gibi sakal dökülmesi olmaz ama sakalı döküen etkilerde vardır.

Sakal dökülme sebepleri

-Saçkıran (allopecia areata) ;

Genel kelime saçkıran kullanılmaktadır ama sakal kıranda denilebilir.Sebebi bilinememektedir,vücutta sakalın köküne zarar veren madde oluştuğu (oto immun hastalık) düşünülmektedir.En büyük özelliği sakallar kısa sürede yuvarlak daireler şeklinde dökülür.Dökülme alanında hiç kıl kalmaz,yani tüyleşerek dökülme değil birden dökülme olur.Tedavisinde bölgesel kortizon enjeksiyonu,kortizonlu merhem ve cildi tahriş eden uygulamalar (sarımsak sürmek gibi) yapılır.Hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden çıkabilir.Sakallar çıktığında genellikle aynen eskisi gibi olur.

-Tik şeklinde dökülme (traksiyonel allopecia) ;

Kişide sakalının belirli bölgesini çekiştirme tiki olur.Sakalları çeke çeke zaman içinde kök ölümüne sebep olur.Tedavide öncelikle tik terk edilmelidir.Kesinlikle terk edildikten sonra eksilen alana sakal ekimi yapılabilir.

-Sakal bölgesi yaralanmaları ;

Bütün kıllı alanlarda olduğu gibi sakal bölgesinde de köke zarar verecek kadar büyük yaralanmalar sakal çıkmasını engelleyebilir.Bu yaralanma ergenlik öncesinde olursa sakal hiç çıkamaz ,ergenlik sonrasında olursa dökülür ve çıkmaz.Kök ölümü ;yanık,kesilme,kimyasak yanık gibi derin yaralanmalar sonucu oluşur.Bu şekildeki eksikliklerin tek tedavi şekli sakal ekimidir.

En sık görülen dökülmelerden biride lazerle dökülmedir,kişi sakalının elmacık kemiği ve boyun altı gibi istenmeyen yerde olanlarını lazerle yok etmek isterken lazerin yanlış kullanılması sonucu sınırlar istenmeyen yerlere etkilemesi sonucu gereksiz dökülmeler olabilir.Bu durumdada tek tedavi sakal ekimidir.

   Paylaş