Yağlı SaçlarSaç neden yağlanır ?

Aslında aşırı yağlanma saçta değil saçlı derisindededir. Vücudun her yerinde ter bezi ve bunlara eşlik eden yağ bezleri mevcuttur. Bu yağ bezleri kıl kökünde olup, salgısını kıl kökünün dibine yapmaktadır.  Kafa derisi koltuk altı gibi alanlarda daha fazla kıl olması sebebiyle yağ bezi sayısı da diğer alanlardan fazladır. Yağlı saç problemi kişide fazladan yağ salgısı nedeniyle gelişmektedir. Bu sayfada yağlı saçlar hakkında bilimsel verileri sizlerle paylaşarak, aynı zamanda saçta yağlanma problemi için alınacak önlemler ve bilimsel ürünler ile yağlı saçlara çözüm yollarını bulacağız.

Vücutta yağ ve salgısının yararlı yönleri

  • Saçın doğal şartlara (rüzgar,toz,güneş ışını vs)  dayanma gücünü artırır.
  • Saçın kayganlaşmasını sağlayarak kırılmasını güçleştirir.
  • Deriye zararlı olabilecek mikroplardan korumaktadır.
  • İzolasyon sağlamak (yağ soğuk ve sıcağın iletimini azaltır)
  • Kişiye has koku vermek (insanlar arasında kullanılmasa da hayvanlarda önemlidir)

Aşırı Yağ Salgısı Kişiye Göre Değişir
Normal şartlarda salgılanan yağ miktarı kişide rahatsızlık verecek düzeyde oluşmaz. Fakat bazı kişilerde özellikle saç diplerindeki yağ bezleri fazla çalışarak salgı miktarını çok artırmaktadır. Bu yağ hücrelerinin neden bu şekilde fazla yağ salgıladığı tam izah edilememiş fakat bazı bilisel açıklamalar getirilmiştir. Yağlı saçların sebebi olarak yukarda belirttiğimiz gibi bazı bireylerde yağ salgısının fazla çalışmasındandır.

Yağ salgısını artıran sebepler

Hormonlar Ergenliğe geçiş döneminde cinsiyet hormonları devreye girer bu hormonlar kişide yağ salgısında artış yapar (muhtemel sebebi koku artışının sağlanmasıdır)

Aşırı temizlik Cilt kuruduğunu algılar ve yeniden yağ salgılar, cilt gereğinden sık ve fazla temizlenirse bu yağ bezini sürekli uyardığı için salgı miktarı çok artar.

Uzun saç burada aslında yağ salgısı artmamıştır ama yağın tutunduğu alan arttığı için yağlanma fazla algılanır.

Krem kullanımı kesin olmamakla birlikte bu ürünler yağ bezlerini uyarabilir

Masaj kafa derisine yapılan masaj yağ bezlerini uyarabilir.

Yağlı Saçlar İçin Alınacak Önlemler
Yukardaki satırlarda Op.Dr. Atilla KAYA yağlı saçlara neden olan faktörleri izah ederek açıkladı, yukarda belirtilen başlıklardan size uyan sorunları ortadan kaldırmanız durumunda saçta yağlanma sorunu ciddi düzeyde azalacak yada son bulacaktır. Çözüm olmaması durumunda bilimsel losyon yada şampuanlarla çözüm yollarını anlatacağız.

Saçta yağlanma Saç Dökülmesi Yapar mı? ?
Aşırı yağlanma saç dökülmesine neden olabileceği konusundaki görüşleri destekleyen bilimsel veri yoktur. Yani aşırı yağlanma dökülme sebebi değildir. Saçı yağlı olan kişilerde dökülmenin fazla olması şu şekilde iah edilebilir. 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibindede 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir tele düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Aşırı yağlanmanın tedavisi öncelikle olabilecek sebepler bulunarak ortadan kaldırılması şeklinde olmalıdır.

Saçta Yağlanma ve Çözüm Yolları için 145 yorum yapılmış


Enes

Merhaba hocam ben enes 15 yaşımdayım 1 ay sonra 16 olcan benim sorunum saçım 2 günde bir yağlanıyor bende yıkamak zorunda kalıyorum normalde bende dökülme sayısı 20 yı geçmez ama yağlanınca 40 50 tane tel gidiodur bide saçımın belirli bölgelerinde hafif kaşıntılar var ne yapmam gerekir ?
Op.Dr.Atilla Kaya
egzama olabilir.dermatologa görünmelisin

Selin

Merhaba hocam,benim saçlarım şu an ki saçımın 2 katı kadardı,son 2 ay içerisinde aşırı dökülme başladı,21 yaşındayım ne yapmalıyım ?
Op.Dr.Atilla Kaya
sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalı,dermatologa görünün

Elvan

Merhaba 10 yasinda kizim var yaklasik 3 aydir saclari dokuluyor normal bir yetiskininki gibi bu normalmi daha cok kucuk ergenlikle alakali olabilirmi neleri kontrol ettirmem lazim
Op.Dr.Atilla Kaya
hayır ergenlikle alakalı değildir.kan değerlerine,hormonlarına baktırmalısınız.sistemik bir hastalık varmı araştırılmalı.

Gizem

Merhaba hocam. 25 yasindayim 1 senedir saçlarım aşırı miktarda dökülüyor. Ne kullandıysam işe yaramadı. Demirim dusuk çıktı demir ilacı aldım. Kerozan denilen biotin çinko vitamin ilacı aldım işe yaramadı. Yine kan tahlili yaptırdım doktor d vitaminin b vitaminin ve demirin dusuk çıktı dedi. Şimdide o ilaclari kullanıyorum ama hala bir değışıklik yok. Saclarim yine asiri dokuluyor. Ayrıca saclarimi 2 günde bir yıkamayınca saçlarim cok kotu gorunuyor böyle yağlı, pis, bakımsız duruyor. Hocam ne tavsiye edersiniz? Bunların sebepleri neler? Cok tesekkurler
Op.Dr.Atilla Kaya
demir ve vitamin eksiklikleri düzeltilmeden tedaviden fayda beklemen anlamsız.tedavi olmalısın,beraberinde xpecia tablet başlayabilirsin

Ertuğrul

Hocam ben 13 yaşındayım saçım ve cildim çok yağlanıyor ergenliktendir dediler peki bu ergenlik geçincede saçım ve cildim yağlanıcakmı?
Op.Dr.Atilla Kaya
azalır