Saçkıran Tedavi

Saçkıran TedaviTıbbi adıyla allopecia areata (Saçkıran) hastalığı nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.  Nedeni bilinmemesinden dolayı tedavisine yönelik tam olarak etkili bir yöntem geliştirilememiştir. Saçkıran vücudun her yerinde ( kafa derisi, kaş, kirpik ) gibi bölgelerde sıkça  görülebilir. En geniş alan olduğu için en sık kafa derisinde görülür. Para büyüklüğünde daireler şeklinde görünen saçkıran, hastaları bunu para şeklinde diye tarif eder.  Kafada oluşan dökülme alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Nadiren tüm kafa derisinde kıl kaybı olabilir.  Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir, buna allopecia universalis denir.

Saçlar Kendiliğinden Çıkabilmektedir

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi
Halk arasında yaygın olarak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen saçkıran sarımsak sürülmesidir.  Sarımsak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır. Kanlanma arttığı için kökün beslenmesi de artar ve tüyler yeniden çıkar. Sarımsak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Saçkıran Sarımsak Yöntemi Sonuç Vermezse Ne Yapılmalı?
Sarımsak yöntemi uygulayıpta bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa ya da ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılması gerekmektedir. Dilerseniz birde saçkıran kortizon tedavisini tanıyalım.

Saçkıran Kortizon Tedavisi
Kortizon saçkıran tedavisinde yaygın şekilde krem olarak kullanılır.  Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır. Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır. Daha çok depo kortizonlar kullanılır. Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 80 ler düzeyinde oranda düzelme sağlanır. Krem uygulamalarında bu başarı % 50 ler düzeyindedir.

En etkili saçkıran tedavisi SADBE; Yapılan bilimsel çalışmalarda en etkili madde squarik asit di butil ester (uluslararası yazımla SADBE ) adlı maddedir. Başarısı % 95 ler düzeyindedir. Yüksek başarının en önemli sebebi hastalığın asıl nedeni olan zararlı immun maddelerin zararını engellemesidir yani immunterapik etki gösterir. Aynı sınıftan DPCP (difensipron)  de yüksek oranda başarılıdır, SADBE ile DPCP nin tek faerkı DPCP mutajeniktir ve bu sebeple çok tercih edilmez. Bu maddelerden biri denenmedikçe tedaviden ümit kesilmemelidir.

Saçkıran ve Stres
Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir. Var olan stresin üstüne bir de saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi daha da artırmakta ve sorun daha da büyüyebilmektedir. Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlar da verilebilir.

Bitkisel Saçkıran İlaçları ; Neredeyse tamamı ” % 100 etkilidir ” sloganıyla piyasaya sürülmüş ama hiçbir işe yaramayan ürünlerdir. Çoğu hastalık hakkında bilgisi hatta tıp eğitimi dahi olmayan şarlatanlarca piyasaya verilmektedir. Dikkatli olunmalıdır.

Saçkıran Tedavisi Sonuç Vermezse?
Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca tüyler geri çıkmadıysa bu durum da aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur. Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır. Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Evet değerli arkadaşlar zahmetli ve sabır gerektiren bir tedavi süreci olan saçkıran için kişi kendini iyileşeceğine dair hazırlamalı ve adapte olmalıdır. Soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum, öneri ve görüş formundan iletiniz.

Saçkıran Tedavisi için 361 yorum yapılmış


samet reisoğlu

hocam bende yaklaşık 2 senedir saçkıran var , 3 – 4 tane ilaç kullandım fayda görmedim . sizce saçlarım geri çıkarmı ? ve şu sadbe denilen ilacı kullansam faydalı olurmu ?
Dr.Atilla Kaya
sadbe forte kullanabilirsin.üzerinden iki yıl geçtiği için geç cevap verebilir.beraberinde biotin almalısın