Saçkıran Tedavi

Saçkıran TedaviTıbbi adıyla allopecia areata (Saçkıran) hastalığı nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.  Nedeni bilinmemesinden dolayı tedavisine yönelik tam olarak etkili bir yöntem geliştirilememiştir. Saçkıran vücudun her yerinde ( kafa derisi, kaş, kirpik ) gibi bölgelerde sıkça  görülebilir. En geniş alan olduğu için en sık kafa derisinde görülür. Para büyüklüğünde daireler şeklinde görünen saçkıran, hastaları bunu para şeklinde diye tarif eder.  Kafada oluşan dökülme alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Nadiren tüm kafa derisinde kıl kaybı olabilir.  Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir, buna allopecia universalis denir.

Saçlar Kendiliğinden Çıkabilmektedir

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi
Halk arasında yaygın olarak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen saçkıran sarımsak sürülmesidir.  Sarımsak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır. Kanlanma arttığı için kökün beslenmesi de artar ve tüyler yeniden çıkar. Sarımsak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Saçkıran Sarımsak Yöntemi Sonuç Vermezse Ne Yapılmalı?
Sarımsak yöntemi uygulayıpta bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa ya da ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılması gerekmektedir. Dilerseniz birde saçkıran kortizon tedavisini tanıyalım.

Saçkıran Kortizon Tedavisi
Kortizon saçkıran tedavisinde yaygın şekilde krem olarak kullanılır.  Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır. Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır. Daha çok depo kortizonlar kullanılır. Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 80 ler düzeyinde oranda düzelme sağlanır. Krem uygulamalarında bu başarı % 50 ler düzeyindedir.

En etkili saçkıran tedavisi SADBE; Yapılan bilimsel çalışmalarda en etkili madde squarik asit di butil ester (uluslararası yazımla SADBE ) adlı maddedir. Başarısı % 95 ler düzeyindedir. Yüksek başarının en önemli sebebi hastalığın asıl nedeni olan zararlı immun maddelerin zararını engellemesidir yani immunterapik etki gösterir. Aynı sınıftan DPCP (difensipron)  de yüksek oranda başarılıdır, SADBE ile DPCP nin tek faerkı DPCP mutajeniktir ve bu sebeple çok tercih edilmez. Bu maddelerden biri denenmedikçe tedaviden ümit kesilmemelidir.

Saçkıran ve Stres
Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir. Var olan stresin üstüne bir de saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi daha da artırmakta ve sorun daha da büyüyebilmektedir. Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlar da verilebilir.

Bitkisel Saçkıran İlaçları ; Neredeyse tamamı ” % 100 etkilidir ” sloganıyla piyasaya sürülmüş ama hiçbir işe yaramayan ürünlerdir. Çoğu hastalık hakkında bilgisi hatta tıp eğitimi dahi olmayan şarlatanlarca piyasaya verilmektedir. Dikkatli olunmalıdır.

Saçkıran Tedavisi Sonuç Vermezse?
Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca tüyler geri çıkmadıysa bu durum da aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur. Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır. Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Evet değerli arkadaşlar zahmetli ve sabır gerektiren bir tedavi süreci olan saçkıran için kişi kendini iyileşeceğine dair hazırlamalı ve adapte olmalıdır. Soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum, öneri ve görüş formundan iletiniz.

Saçkıran Tedavisi için 376 yorum yapılmış


samet reisoğlu

hocam bende yaklaşık 2 senedir saçkıran var , 3 – 4 tane ilaç kullandım fayda görmedim . sizce saçlarım geri çıkarmı ? ve şu sadbe denilen ilacı kullansam faydalı olurmu ?
Dr.Atilla Kaya
sadbe forte kullanabilirsin.üzerinden iki yıl geçtiği için geç cevap verebilir.beraberinde biotin almalısın

MEHMET KALAY

45 günönce saçlarım döküldü. bozuk para şeklinde neredeyse saclarımın her tarafına sıcradı irili ufaklı 20 tane felan var para şeklinde kortizon enjeksiyonu yaptırdım 1 kereliğini diprospan ampul yaptırdım.saclarım10 gündü. sarı vebeyaz şeklinde ince indce çıköaya başladı. sadbeyı kullanmalımıyım sizce alıp.bide hangisinikullanmalıyım.sadbenın.
Dr.Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsin,ama rengi için günlük 10 mg biotin almalısın

MEHMET KALAY

HP Biotin® yaralanmalara bağlı (yanık,ameliyat izi gibi)saç kaybı,saç çekiştirme (trikomania),doğuştan hiç çıkmaması,saçkıran (allopecia areata) durumlarda etkili değildir.
HOCAM BİOTİN ÖNERDİNİZ AMA SİZİN SAYFANIZDA ALOPATİ AREATA DURUMLARINDA ETKİLİDEĞİLDİR YAZIOR.
Dr.Atilla Kaya
tek başına etkili değildir ama tedaviyi destekler

MEHMET KALAY

HOCAM SADBENİN HANGİSİNİ KULANNAYIM SARI SARI CANSIZ ŞEKİLDE ÇIKIOR HOCAM SACLARIM ONA GÖRE SİPARİŞ VERECEM.
Dr.Atilla Kaya
%1lik başlayabilirsin.beraberinde biotin 10 mg da kullanmalısın

Berat

İyi günler kolay gelsin yaklaşık 15 gün önce saç kıran oldum..doktora gittim doktor damla verdi ama saçlarım dökülmeye dewam ediyor ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
squarik asit di butil ester içeren Sadbe kullanmanızı,beraberinde biotin5mg kullanmanızı öneririm

Anonim

Meraba oncelikle uzun bi konusma olucak sizleri mesgul ettigim icin ozur dilerim ben 25 yasındayim ve 22 senedir saclarım yok sac kran hastasıyım ailemin ve arkadaslırımın cevremin bu yaşantımda cokk büyük destekleri olmustur hic saclarımı taradıgimi hatirlamam ve kullanmadıgım koca karı ilacları derler belki bilirsiniz yada duymuşsunuzdur bi takım insanların belli şeylerden yaptigi ilac lar felan kullandim olmadı samirsak surdum uzunca bi süre olmadı doktorlarA gittim olmadı kıssacası umudum kalmadı ve bu beni zaman icinde cokk yıprattı artık aramıyorum bi tedavi umutsuzluga goturdu ve bu beni sadece ben ve benim gbi insanların daha umut dolu bakmasını istiyorum doktor tedavilerinde kortizonlu haplar ışın tedavileri vs vs kAfadan vurulan iyneler ceşitli cesitli uygulamalar ve doktorlar allah hepimize hayırlı olan şeyleri hasip etsin demekten başka birseyy gelmiyor artık elimden prof dr aoup kotoyan istanbul gaziantep arastirma hastanesi ankara izmir doktorlR kıssacası olmadı olmadı artık sadece şunu sormak istiyorum bu hastalıkda yüzde 80 lerde 90 larda bir tedavi sekli varmıdır onu ogrenmek istiyorum
Dr.Atilla Kaya
dökülmeniz uzun süre önce başladığı için tedaviye cevap alınması zor.bu konuda saçkırana etkili squarik asit di butil ester içeren Sadbe losyonu deneyebilirsiniz.

Murat

Merhaba hocam benim saçım 3 ay önce den beri dökülüyor Şimdi de dökülüyor saçkıran da var bende en son hocam sıfıra vurdum kazıttım ondan sonra Saçım çıkmamaya başladı saç dipleri var ama çıkmıyor uzamıyor Bir de hocam Kaşıntı çok fazla var Ne yapmamı öneriyorsunuz
Dr.Atilla Kaya
kaşıntı için dermatologa görünün,çıkmayan saç kökleri için xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz

Elif

İyi günler ben 20yaşındayım 3gün önce saçımı tararken fark ettim anneme gösterdim annem saçkıran olmuşsun dedi o yere sarmısak surdu ne kullanmalıyım ne kullanırsam en kısa zamanda saçım çıkar
Dr.Atilla Kaya
sadbe ilk ay ilk aydan sonra sadbe forte kullanabilirsin.beraberinde biotin 5mg da almalısın

Emre

Hocam 7 aydan beri var bende artıyor ve o bolgede cok dökülme oluyor tedavi ilac vb seyler kullanmadim .sizce ne yapmalıyım ?
Dr.Atilla Kaya
saçkıranda etkili madde squarik asit içeren sadbe kullanabilirsin.

muhterem öğretmen

hocam 4 aydır saçkıranım. hangi solusyonu kullanmaliyim. sadbelerin cesitleri varmidir
Dr.Atilla Kaya
başlangıçta sadbe daha sonra sadbe forte la devam etmelisiniz,beraberinde xpecia yada biotin tablet almalısınız

RaBa

Hocam iyi günler. Eylül ayından beri farkında olduğum bir saç kıranım var. Fark ettiğimde saçlar çıkmaya başlamıştı. Dolayısıyla ne zaman başladığına dair bilgim yok. Fark ettiğimde dr a gittim ve bana Alopexy T diye bir ilaç verdi. Açıkçası pek faydasını görmedim ve saç kıran bölgesi git gide büyüdü. Şuan tepede büyük bir açıklık var. Bana tavsiyeniz nedir? Sarımsak tedavisi işe yarar mı? Yoksa sadbe kullanmaya mı başlamalıyım? Şimdiden ilginize teşekkürler.
Dr.Atilla Kaya
saçkıran tedavisinde asıl etkili olan squarik asit içeren sadbe devamında sadbe forte ve beraberinde xpecia tablet kullanmanızı öneririm

ENES

hocam bende bu 7 yıldır var kısın oluyor ve yazları bıtıyor bu yıl tamamen dokuldu sakallarımda dokuldu bunu için ne yapmalıyım sakllarımda bıraz gelme var sarı sarı ama cok az bna ne tavsıye edersınız tesekkur ederım.
Dr.Atilla Kaya
squarik asit içeren sadbe devamında sadbe forte ve beraberinde xpecia tablet kullanmanızı öneririm

Mehmet çakmak

S.a hocam çoçuğumda şaçkıran hastalığını gördük bozuk paradan biraz daha büyük sarımsak uygulamaya başladık sadbe önerirmisiniz 2.5 yaşında çocuk
Dr.Atilla Kaya
evet sadbe ve biotin şurup kullanmanızı öneririm

Hüseyin Bal

Hocam merhaba,
Kardesim 14 yasinda. Yaklasik 1.5aydir sacinin 2 yerinde sackiran baslamis. Biri ense kisminda yaklasik 7cm kare biri de tam kafasinin tepe noktasinda ve yaklasik 6cm capinda. Nasil bir tedavi tavsiye edersiniz? Tesekkurler.
Dr.Atilla Kaya
squarik asit içeren sadbe losyon ve 5 mg biotin tablet kullanmasını öneririm

Oğuz

Mrb. Hocam. Benimde saclarda. Sac kıran var
Ben rectiwa. Herbal serum. Biotin b vitamini. Ve. Şampuan kullanmaya basladim. Faydasi olurmu??
Op.Dr.Atilla Kaya
saçkıran için squarik asit içeren sadbe kullanmalısınız,kullandığınız ürünler sadece destek tedavisi olur,asıl nedene etkili değil

Gozde

Merhaba benim 1 yıldır sackiranim var. Doktora gittim krem ve igne tedavisi yapıldı ama cok ilgilenmedim büyüdü. Eczacim cok keskin kokusu olan bir ilac hazırladi. Birde krem verdi dermovate 1 aydir kullanıyorum. Ilaci sürdugum bolge kabuk bağladı kaşınıyor ve yanma yapiuor. Bunu kullanmaya devam etmelimiyim
Op.Dr.Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsiniz