Saçkıran Tedavi

Saçkıran TedaviTıbbi adıyla allopecia areata (Saçkıran) hastalığı nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.  Nedeni bilinmemesinden dolayı tedavisine yönelik tam olarak etkili bir yöntem geliştirilememiştir. Saçkıran vücudun her yerinde ( kafa derisi, kaş, kirpik ) gibi bölgelerde sıkça  görülebilir. En geniş alan olduğu için en sık kafa derisinde görülür. Para büyüklüğünde daireler şeklinde görünen saçkıran, hastaları bunu para şeklinde diye tarif eder.  Kafada oluşan dökülme alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Nadiren tüm kafa derisinde kıl kaybı olabilir.  Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir, buna allopecia universalis denir.

Saçlar Kendiliğinden Çıkabilmektedir

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi
Halk arasında yaygın olarak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen saçkıran sarımsak sürülmesidir.  Sarımsak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır. Kanlanma arttığı için kökün beslenmesi de artar ve tüyler yeniden çıkar. Sarımsak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Saçkıran Sarımsak Yöntemi Sonuç Vermezse Ne Yapılmalı?
Sarımsak yöntemi uygulayıpta bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa ya da ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılması gerekmektedir. Dilerseniz birde saçkıran kortizon tedavisini tanıyalım.

Saçkıran Kortizon Tedavisi
Kortizon saçkıran tedavisinde yaygın şekilde krem olarak kullanılır.  Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır. Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır. Daha çok depo kortizonlar kullanılır. Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 80 ler düzeyinde oranda düzelme sağlanır. Krem uygulamalarında bu başarı % 50 ler düzeyindedir.

En etkili saçkıran tedavisi SADBE; Yapılan bilimsel çalışmalarda en etkili madde squarik asit di butil ester (uluslararası yazımla SADBE ) adlı maddedir. Başarısı % 95 ler düzeyindedir. Yüksek başarının en önemli sebebi hastalığın asıl nedeni olan zararlı immun maddelerin zararını engellemesidir yani immunterapik etki gösterir. Aynı sınıftan DPCP (difensipron)  de yüksek oranda başarılıdır, SADBE ile DPCP nin tek faerkı DPCP mutajeniktir ve bu sebeple çok tercih edilmez. Bu maddelerden biri denenmedikçe tedaviden ümit kesilmemelidir.

Saçkıran ve Stres
Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir. Var olan stresin üstüne bir de saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi daha da artırmakta ve sorun daha da büyüyebilmektedir. Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlar da verilebilir.

Bitkisel Saçkıran İlaçları ; Neredeyse tamamı ” % 100 etkilidir ” sloganıyla piyasaya sürülmüş ama hiçbir işe yaramayan ürünlerdir. Çoğu hastalık hakkında bilgisi hatta tıp eğitimi dahi olmayan şarlatanlarca piyasaya verilmektedir. Dikkatli olunmalıdır.

Saçkıran Tedavisi Sonuç Vermezse?
Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca tüyler geri çıkmadıysa bu durum da aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur. Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır. Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Evet değerli arkadaşlar zahmetli ve sabır gerektiren bir tedavi süreci olan saçkıran için kişi kendini iyileşeceğine dair hazırlamalı ve adapte olmalıdır. Soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum, öneri ve görüş formundan iletiniz.

Saçkıran Tedavisi için 352 yorum yapılmış


Anonim

Hocam yaklasık 5 aydır saçımin ortasında 1 tl buyuklugünde Saç kıran çıktı sarmısak kullaniyorum yara oluyor kabuk atıyor ama sarı sarı tüyler hafiften çıkıyor bu neyin belirtisi sadbe kullansam olurmu acaba ne kadar süre ile eski haline döner çok teşekkür ederim saygilarimla…
Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Yasemin

Hocam benim kafamda ve kaşİmda saćkıran ćikti sadne ilaçı kullansam geçermı
Op.Dr.Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsin .ama yeni başladıysa bir dermatologa da görünmelisin

Osman

Hocam Kafamda 1tl büyüklünde Saç kıran çıktı 1 haftadırda var ne yapmak gerek
Dr Atilla Kaya
geciktirmeden dermatologa görünmelisin.ek tedavi olarak sadbede alabilirsin

MURAT

Slm hocam benim 3 senedir ayni problème vucudum her yerine dagiliyor kafa kisminda baya bi sac kiran var ayni sekilde sakalima he Kasima da yansidi bi turlu tedavisini bulamadim Yardimci olursaniz sevinirim
Dr.Atilla Kaya
uzun süredir var olması ve geniş alana yayılması kortizon tedavisi gerektirir.bunun yanısıra önemsediğiniz alanlarda sadbeyi deneyebilirsiniz

Gülsevim

Merhabalr. Bende 1 hafta once sac kiran oldu ve hemen cildiyeye gittim. Basima igne vurdu.
Bu yontem ne zaman ise yarar?
Dr.Atilla Kaya
bazen 2-4 haftada etkisini gösteriyor.

rıza

1 seneye yakın kafamda saç kıran çıktı 3 sefer cildyeye gittim kafadan iğne yaptı geçmedi 2.de ilaç verdi geçmedi 3.de kabadan iğne ve ilaç verdi henüz yine geçmedi bana bir yol göserin sayın hocam…
Dr Atilla Kaya
squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanabilirsin

taylan

hocam benim kafamın hiçbir yerinde saç yok ama saç kökleri var siyah değiller ve uzamıyorlar. 7 yıldır böyle, ilacı kullanabilir miyim?
Dr.Atilla Kaya
pahalı gelmeyecekse deneyebilirsin,çıkarabilir

ufuk gürleyen

hocam ben 12 yasindayim kafamda ense bölgesinde sackıran ciktiydi doktora gitmiştim krem vermişti ve yine çıkmıştı ama sonra ayni yerden yine başladı sandbe kullansam olurmu iyilesirmi
Op.Dr.Atilla Kaya
sadbe kullanabilirsin

Hasan

Hocam kafamda beş aydır saçkıran var doktora gittik bir ay iyi oldu ikinci ayda çıkmaya başladı sonra büyüdü ve saçımın heryeri dökülüyor yanı sıra 4 yerdede para şeklinde büyüklük var doktor dedi ya kortizonlu iğne yada onun aynısını hapı var dedi biz hap seçtik iki gündür kullanıyorum düzelme olurmu olursa ne zaman düzelmeye başlar
Op.Dr.Atilla Kaya
sadbe forte kullanmanı öneririm

Semih

Hocam dişim şişti iltihap oluştu ve o kısımda ki sakallar döküldü ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
diş iltihabınızla sakalkıran aynı döneme rastlamış olabilir.dermatologa görünün

Ayşegül

Merhaba hocam benm kafamda saç kıran yaklaşık 3yıldır var eczanelerdn aldığım sarımsak özlü ilaçlar kullandım ama son iki ayda dahada çoğaldı ve neredeyse ensemde hiç saç kalmadı bna yardımcı olabilirmisinz telekkrler
Dr.Atilla Kaya
squarik asit di butil ester içeren sadbe forte kullanabilirsin

Melike

Merhaba ben ne zaman oldu bilmiyorum ama bugün farkettım sac kıran olduğunu hemen hemen arkadaşların yazdığı 1 tl likten 2 tane yan yana düşünün ve bütün saçlarım çok dökülüyor ne kullanacağımıda bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz
Dr.Atilla Kaya
sadbe forte başlayabilirsin,beraberinde HP biotin 5mg almanı öneririm