Saç Sorunları

İnsanların fiziki yönden önemsediği noktalar arasında saçlarımız ilk sırada gelmektedir. Sonrasında yüz ve eller ile devam etmeden bu olgu herkeste olmasa bile insanların büyük bir çoğunluğu saç bakımı ve sağlığına gereken özeni göstermektedir. Yine büyük bir bölümü ise ancak saç sorunları ile karşılaşması halinde araştırma yapmaktadır. Saç sorunları dendiğinde bir çok hastalık ve hastalık sayılmayan sorunlar akla gelmektedir. Bunların önemli bir kısmı kafa derisinden kaynaklanan sorunlar olup, aşağıda saçlı deride görülen, hastalıkları sıklık sırası ve önemine göre özetle şu şekilde yazabiliriz.

Sağlıksız Saçların Nedeni

Saç Dökülmesi
Özellikle erkeklerde görülen en sık ve can sıkıcı sorundur. Öyle ki uğrunda servet harcanacak ya da ciddi ağrılara katlanacak kadar kafaya takılabilmektedir. En sık görülen erkek tipi saç dökülmesi olup, erkeklerdeki dökülmelerin % 95’i kadınlarda ise % 50’lik bölümünü oluşturur. Bunun dışında diğer dökülme nedenleri arasında demir eksikliği, guatr, stres, beslenme bozukluğu, hamilelik, loğusalık, sebebi bilinmeyen ( DUPA ), ilaçların yan etkisi, saç çekiştirme tiki, saçkıran, radyoterapi sayılabilir. Çözümü dökülmenin tipine göre değişmekte olup, erkek tipi dediğimiz ve DHT hormonu ile yakından alakalı olan dökülmelerde özellikle Procapil maddesini içeren ilaçlarla önlenebilir. Yanında destek olarak H ve B7 vitamini olan Biotin kullanılmalıdır.

Kepek
Yine erkeklerde daha sıktır ve ciddi sıkıntı verecek düzeylerde olabilir. Düşünsenize siyah bir kıyafet girdiğinizde omuzlarınız ve ense kısmına sanki kar yağmış gibi bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Hafif kepeğin sebebi cilt yenilenmesinde artıştır, yoğun kepeğin sebebi ise mantar olup, yağlı egzama (seboreik dermatit) ve yanlış ürün kullanımıdır. Hafif kepek sorununa karşı market şampuanları etkili olurken, aşırı kepek için mutlaka mantar öldürücü medikal şampuanlar kullanmanız gerekir. Bunun içinde Seboderm, Konazol, Zetion gibi içeriğinde Ketokozanol olan şampuanlar tercih edilir.

Saçkıran (Alopecia Areata )
Neden olduğu tam olarak tespit edilemeyen Alopecia Areata yine saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Fakat normal dökülmelere göre biraz farklı olup, madeni para şeklinde yuvarlak dökülme alanları oluşur. Saçların dökülmesi kısa sürede gerçekleşip, o bölgede parlak zemin ortaya çıkar. Neden olduğu tam olarak belirlenemediği için tedavisi içinde kesin bir sonuç getirilemedi. Bugüne kadar geliştirilmiş ve uygulaması devam eden yöntemler arasında (Sarımsak, Kortizon İğnesi ve SADBE) ön plana çıkmaktadır. Sarımsakla saçkıran tedavisi bildiğimiz sarımsakla yapılması gerekli olup, sakın sarımsak şampuanı, yağı losyonu şeklinde ürünleri boşuna para vermeyin. Bu tür ürünler sadece temizleyici özelliği vardır.

Mantar
Aslında insan vücudunun farklı noktalarında belli bir düzeyde mantar olur. Belli bir süre sonra sayılarında artış meydana gelmesi ile insanı rahatsız edici sonuçlar yaşanır. Mantarın kıl köküne ilerlemesi sonucu kökler ölür, genellikle bakteriler de olaya katılır ve her kılın dibinde cerahat oluşur. Saç dökülmesi, kepek ve kafada kaşıntıya neden olan Mantar tedavisi için yine yukarıda belirtmiş olduğum mantar öldürücü etkili medikal şampuanlar kullanılmalıdır.

Saçta incelme ;
Daha çok saçlarda kalite kaybına bağlı olarak gelişen ve B7 vitamini eksikliğinden kaynaklanan incelme problemi B7 vitamini almakla düzelir, erkek tipi dökülme öncesi de saçlarda incelme uzamama ve kalite kaybı gibi sorunlar olur. B7 vitamini ise yine yukarıda değindiğim ve Biotin maddesi ile yakından alakalıdır. Aynı zamanda tırnak sağlığı ve kalitesi için idealdir.

Kırılarak dökülme
Yine bir tür dökülme olup, fakat saç kökü ile alakalı olmadığı için gerekli önlemler alındığında saçlar yeniden uzamaya ve kaliteli hale gelir. Biotin veya keratin L sistin gibi saçın yapımında kullanılan maddelerin az alınmasıyla ortaya çıkar. Saç kalitesi giderek bozulur. Xpecia gibi geniş spektrumlu ilaçlarla düzelir. Kuaförlük hizmetlerinin sık yapılması da kırılarak dökülme sebebidir. Özellikle kadınların saçı sık olması taramalarda kırılarak dökülmeyi tetikler.

Yağlı egzama
Halk arasında genelde yağlı egzama olarak bilinir, Seboreik Dermatit denir. En önemli sebebi normalde kafa derisinde yaşayan ama sorun yaratmayan mantarın ( malessezia furfur ) sayıca artarak hastalık yapacak düzeye gelmesiyle ortaya çıkar. Oldukça can sıkıcı bir hastalıktır. Doğru tedavilerle % 100 yakın oranda tedavi edilebilir. Tekrar eğilimi yüksektir.

Egzama
Daha çok alerjik bir rahatsızlıktır. Yağlı egzamadan farkı sebebi mantar değil kullanılan ürünlerdir ve ürün kullanımı kesildiğinde düzelir. Yani kullandığınız ürünleri değiştirmeniz alerjiyi önleyecektir.

Kafada Sivilce
Kıl dibi iltihabı şeklinde olup, tahriş edici bir ürün kullanımında veya saç çekmek gibi travmalarla ortaya çıkabilir. Genellikle çok yaygınlaşamaz yüzde görülen sivilce gibidir.

Saçta Yağlanma
Sıklıkla düşük yoğunluklu mantarla olur, hastalık oluşturamayacak kadar mantar olur ama yağ salgısını uyarır. Bir diğer sorunsa saç dökülmesi döneminde yağlanma artışı olduğu bilinir. Bu nedenle saçınız yağlanmaya başladıysa saç dökülmesi şüphesi artmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Günde 50-60 tel saç dökülmesi değişim süreci aşısından değerlendirilir.

Kafada Kaşıntı
En sık sebebi yoğun kepeğe sebep olan mantarlardır. Bunun dışında bit, yağlı egzama, tahriş edici ürün kullanımı, sabun kullanımı ve egzama kaşıntı yapabilir. Yine aynı şekilde mantar öldürücü şampuan kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Vitiligo
Belli bir alanda cilt ve o alanda çıkan saçlar beyazlaşır, sebebi net olarak bilinmemektedir ve tedavisi yoktur, tek çözüm boyamaktır.

Saçta elektriklenme
Genellikle insanlarla alakalı olan elektriklenme kullandığınız fırçadan kaynaklanmaktadır. Önemli bir tedavisi olmayıp, saçınıza zararı olmayacak kremlerle bu soruna çözüm bulunabilir.

Çatallanma
Kadınlarda görülen bir durumdur akla L sistin eksikliğine bağlıdır. Uygun dozda L sistin içeren ilaçlarla tedavi edilebilir.

Saç Uzamaması
En sık sebebi B7 vitamini (biotin) eksikliğidir, daha seyrek olarak ta keratin, çinko, L sistin eksikliğinde de görülebilir. Tek başına B7 vitamini veya diğer maddeleri de içeren Xpecia benzeri ilaçlar kullanmak sorunu çözer.

Saç Sorunları ve Çözümleri için 16 yorum yapılmış


Serkan

Hocam saç dökülmesi var bende uzn süredir doktora gittim şampuan yazdı bi işe yaramadı saç dinleri yıpranmış dedi bende kaşıntı dökülme kepek oluyo mantar var diye sampuanini kullandım oda ise yaramadı ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm

Emin

benim saçım önceden düzgündü bi anda önleri kıvırcıklasmaya başladı yapısı bozuldu şimdi 3 numaraya kestirdim nasıl gecer mi gecmesse çözümü nedir
Op Dr Atilla Kaya
Kıvırcık saçı kalıcı olarak değiştirme imkanı yok

Enes

Hocam merhaba benim saçı çok sert ve sık saçımı 3 numara yaptırdım kendi kendine sağa yatık çıkıyor saçlarım süpürge gibi olduğu için sola doğru yatırdığımda kırıldığını hissediyorum öyle bir şey olur mu acaba lütfen cevaplayın uzun zamandır araştırıyorum
Dr Atilla Kaya
sert hareketlerle kırılma olabilir.saçınızın elastikiyetini arttırmak için biotin kullanabilirsiniz

Coskun

Merhaba
Benim sacim usten baya dukuldu ama zaman gectikce kafamin hertaraftan saclarim seyreldi ve yumusadi sizin sayfaniza baktim dupa hastaligi bence cunku sac ekim olamaz mis birde kafamin arka tarafindan mantar gibi sivilce cikiyor bana ne oneririsiniz
Dr Atilla Kaya
öncelikle dermatologa görünün

Defne

Hocam merhaba saçıma hiçbir kimyasal işlem yaptırmadığım halde saç diplerimden kıvırcık saçlar çıkıyor.Kuaföre gittiğimde kuaförde şaşırıyor.Bazıları ilerde kıvırcık saçlı olacaksın diyorlar ama bu sorun 8-7senedir var ve saçlarım hala ince telli ve düz.Sizce sebebi nedir?
Dr Atilla Kaya
yorum yapmak zor

naz

anlım çok açık sürekli perçem kullanıyorum … bebek saçlarımı nasıl uzatabilirim azda olsa kel görünümünden kurtulurum .. bebek saçlarımı nasıl uzatıcam ne yapmam lazım…
Dr.Atilla Kaya
HPbiotin 5mg kullanabilirsiniz

Ayred

Merhaba benim ben 31 yaşındayım 2 senedir sacimin yapısı değişti ne yapicam bilmiyorum sacim çok kuru ve dalgalı oldu sac dibinde kaşıntı ve kepeklenme var ayrıca sacim alt taraftan enseden sakız gibi birbirine yapışıyor bide ensede kızarıklık oluşmuş ne yapmalıyım sacim sanki plastik şimdiden teşekkür ederim
Dr.Atilla Kaya
öncelikle dermatologa görünmenizde fayda var ,seboreik dermatit gibi duruyor

sss

hocam ben tam bilmiyorum ama elimi saç diplerine sürdüğümde yağlanma hissediyorum banyodan 2gün sonra çıkıyor ve ben egzama olduğunu düşünüyorum çünkü kollarımda ve boyun kısmının arka kısmındA kaşıntı ve kollarımda sivilce benzeri şeyleri var ve saçım çok kepekli geçmiyor sşzce egzamamı9 var ve kepek ve yağlanma geçmesşi içimn ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
2 gün sonra yağlanma normal.ama extra şikayetleriniz için dermatologa görünün

Mcfly

Hocam ben minoxil forte %5 kullanıyorum kullanırken saça sürdükten sonra özellikle yaz aylarında öyle dururken bile terliyorum acaba ilacın saça etkisi azalırmı bu durumda yoksa hiçmi etki etmez ?
Op.Dr.Atilla Kaya
etki eder

Hakan

Hocam saçlarım ince telli seyrek ve epey kırılma var saçlarımda ne yapmam lazım berberim 2-3 defa 3 e vurup 1 kerede usturaya vurmalı söyledi siz ne öneriyorsunuz hocam
Dr.Atilla Kaya
saçtaki kırılma için HPbiotin 10 mg başlayabilirsin.

Kübra

Benim sorunum saç nezlesi olmam. Saçlarım 1 yıldır aşırı dökülüyor ve saç derimde ağrı yanma ve kaşıntı var. Saçlarımı kurutmadan bırakmıyorum ve toplamıyorum biyotin kullanıyorum. Ama bir türlü geçiremedim ne döküntüyü ne de diğer şikayetlerimi. Saçlarım uzayamadan ufaklıklar dökülüyor. Ne önerirsiniz ne yapmalıyım iyileşmek için?
Op.Dr.Atilla Kaya
yıkanmada fazla sıcak su kullanmayın,fön makinesinden uzak durun.boya vb kimyasal işlemler yaptırmayın.biotini 10 mg kullanın

Nermin

Merhaba hocam ben 45 yasindayim doktora gittim menepoz baslangici dediler fakat 2 yildir saclarim asiri dokuluyor neredeyse erkeksi dokulmesi olmaya basladi tepem. Bana trisequens diye bir ilac verdi sac dokulmesi icin yan etkisi agir diye kullanmak istemedim. lutfen bana yardimci olabilirmisiniz cok uzuluyorum kel olacam diye .
Dr.Atilla Kaya
menopoz saç dökülmeleri ve diğer sorunlar için menopecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz

grgn

hocam hairforte ve minoxili birlikte kullanmaak istiyorum. kullanım sekli icin öneriniz nedir? bir gün biri bir gün biri olur mu saygılr
Dr.Atilla Kaya
sabah birini akşam diğerini uygulayın

dsfdsgdf

PRP yaptırmak istiyorum genetik saç dökülmesi için hocam bu beni 40 yaşıma kadar götürürmü
Dr. Atilla Kaya
Hayır PRP götürmez.saç dökülmesine etkili bilimsel ürünleri araştırmalısın

Ayfer

Hocam saçlarım ince ve uçları da Çatal görünümünde saç diplerinde ise kepek değil ama ona yakin bi şeyler var nedenini bilmiyorum bu yuzden bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım? bu konuda.

admin - Atilla KAYA

Merhaba
Çatallanma varsa biotin eksikliği olabilir, dermatologa görünmelisiniz. Ayrıca saçlı deride kepeklenmenin nedeni seboreik dermatit olabilir.
Dr. Atilla kaya