Zeytinyağı Saç Dökülmesini Önlermi?

Zeytinyağı Saç DökülmesiBazen öylesine bilimsellikten uzaklaşıyoruzki, akla hayale gelmeyecek tekniklerle önlem almaya kalkıyoruz. Bunlardan biriside zeytinyağı ile saç dökülmesini durdurmaktır. Peki gerçekten zeytinyağı saç dökülmesi problemini önlüyormu birlikte görelim. Dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında en yaygın bilinen iki yağ vardır zeytinyağı ve bademyağı en çok tercih edilen türler arasında yer alır.

Zeytinyağı’nın Cilde Etkisi

Yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ve saç köküne asla ulaşamazlar. Kırmızı ile işaretlediğim kısım saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın bilgileri ışığında söylenmektedir.  Türkiyede en çok görülen saç dökülmesi türü olan genetik saç dökülmesi DHT hormonundan kaynaklıdır. Yani saç kökünden kaynaklı bir sorundur. Peki yağlar saç köküne erişip edemiyorsa nasıl bir tedavi edebilirki?

Zeytinyağı Saç Dökülmesine Etkisi
Tabiki hakkını yemek olmaz, zeytin yağı saçlar üzerinde önemli etkisi vardır. Fakat Erkeklerin %90’ı üzerinde görülen genetik saç dökülmesini kesinlikle tedavi edemez. Peki zeytinyağı ile hangi saç sorunları düzeltilebilir, nelere iyi gelir onları görelim.

Kırılarak dökülmelerde zeytinyağı etkilidir
Zeytin yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur.Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma, çatallanma gibi sorunlar düzelir. Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve zeytinyağından yarar görebilir.

Zeytinyağı’nın Fayda Etmeyeceği Saç Dökülmeleri
Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme,kansızlığa bağlı dökülme,guatr hastalığına bağlı dökülme,gebelik ve doğum sonrası dökülmelerde yağların faydası olması beklenmemelidir.

Özetlemek gerekirse, saç kalitesine bağlı olarak gelişen dökülmelerde zeytinyağı etki edebilir, fakat hastalıklar ve hormonel sonuçlara bağlı gelişen saç dökülmeleri içinse bilimsel ürünler kullanılmalıdır.

Zeytinyağı, Sarımsak karışımı vs yada buna benzer hiç bir uygulama belirttiğimiz dökülme haricinde saçlarınızı dökülmelere karşı durdurmaz.

Saç Dökülmesi Zeytinyağı için 29 yorum yapılmış


Yasin

20 yaşındayım iki yıldr saçlarım dökülmeye başladı anne veya babmda dökülme yok ama bikaç dayımda var genetik midir? Ve saçlarım eski haline dönrmi şimdiden tşklt
Dr.Atilla Kaya
genetik olabilir

İrem

Bende genetik saç dökülmesi var ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
genetik dökülme tedavisini öncelikle kendinin araştırmasını öneririm

Emir

Doktor bey yağların saça saç köklerine herhangibi bir zararı olabilirmi ?
Dr.Atilla Kaya
sadece kötü görünür.aslında dozunda yağlanma saç sağlığı için gereklidir

özlem

kansızlık vitamin eksikliği var dendi ilaçları kullandım ama dökülme hiç durmadı ne yapmalıyım.
Dr.Atilla Kaya
kan değerlerinizin normale döndüğünden emin olmak için tekrar baktırmalısınız.dökülmenizin tipi önemli

Anonim

Ben 14 ay önce doğum yaptım. Kan tahlillerim gayet iyi çıktı. Ama sürekli saçın dökülüyor. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkür ederim…
Op.Dr.Atilla Kaya
emziklilikte bu tür sorunlar olabiliyor.eğer çocuk emziriyorsanız sadce biotin kullanın.HPbiotin 10 mg başlayabilirsiniz

İsmail mesut

Hocam 21 yaşındayım saclarım cok sık dökülüyor yaglanıyor bioxin forte kullanıyorum önerileriniz nelerdir kullanmalımıyım
Dr.Atilla Kaya
dökülme nedeninizi araştırmalısınız

Burak

Kan değerlerim normal çıktı sülalede bir tek abimde saç dökülmesi var bana faydası olurmu zeytinyagının ya da kullansam bir zararı olurmu
Dr.Atilla Kaya
zeytinyağı saç dökülmesini önlemez

Anonim

Saçlarım dökülüyor genetik dökülme var ne yapmaliyim
Dr.Atilla Kaya
hairforte sprey ve xpecia tablet düzenli kullanırsanız dökülen saçlarınız çıkar ve dökülmeniz durur

Emrah emrah

Hocam 3 ay once sac ekimi yaptirdim.kan dolasimini hizlandirmak icin sac derisine zeytinyagi uygulayabilirmiyim uygulayabilirsem haftada kackere uygulamaliyim tesekkur ederim.
Op.Dr.Atilla Kaya
zeytinyağ kan dolaşımını arttırmaz.