Sorunların çözümünde başarıya ulaşmak için öncelikle sorunun kaynağı bilinmesi gerekir. Sorunun ortaya çıkış nedenini bilmeniz halinde çözüm yolu oldukça hızlı ve kolay bir şekilde ortaya çıkacaktır. Saç Dökülmesi tedavisi içinde aynı durum geçerli olup, sizde sorunun hangi gruba dahil olduğunu aşağıdaki belirtileri inceleyerek öğrenebeilirsiniz. Aşağıda kadın erkek olarak ayrım yapılacak olup, cinsiyete uygun kısmı mutlaka incelemelisiniz. Aynı zamanda hastalık riski taşıyıp, taşımadığınızı bilmelisiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri
Ülkemizde kellik problemi oldukça yaygın bir sorun olup, bir çok insanın ilerleyen yaşa bağlı olarak gördüğü ve çokta önemsemediği bir sorun olan saç dökülmesi sadece ileri yaşta değil 20’li yaşlarda başlayabilmektedir. Önlem alınmadığında ömrünüzün geri kalan kısmını kel olarak geçirebilir yada binlerce TL ile saç ekimi yaptırmanız gerekir. Erkeklerde saç dökülmesi 2 nedenle görülür, belirtilere dikkat etmeniz halinde sorunu çözüm bulabilirsiniz.

Erkek %95 Genetik Saç Dökülmesi
Erkek tipi saç dökülmelerinde %95 oranında ailesel dökülme dediğimiz Androgenetik sorunlar görülür. insanlar şunu net bir şekilde bilmesi gerekir. Anne babası kel olan kişiler özellikle 15 yaş itibari ile aynı sorun kendilerindede görüelbilmektedir. Buna hazırlıklı olmalı ve belirtileri iyi bir şekilde bilerek sorunun başlayıp başlamadığını anlarlar. Genetik saç dökülmesi problemi bir anda oluşmayan saçlarda kalite kaybı, incelme, matlaşma gibi sorunlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. DHT Hormonunun saç köklerine zarar vermesi ile ortaya çıkar ve tedavisi DHT hormonunun engellenmesi ile mümkündür. DHT hormonunu baskılayıcı bilimsel maddeler arasında Procapil oldukça önemlidir. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hairforte Erkek formunda %3 oranında procapil içermektedir. Aynı şekilde Minoxidil ve Finasterid’de DHT baskılayıcı etkisi bulunur.

Saçkıran Alopecia Areata
Özellikle genç erkeklerde görülen bir diğer dökülme ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata’dır. Genetik dökülmenin tersine kısa bir sürede kelliğe neden olur ve bölgesel dökülmeler şeklinde görülür. Madeni para genişliğinde bir yada birden fazla noktada görülür. 3 Yıl gibi bir sürede tedavi olmanız halinde kalıcı dökülmeye neden olmayacaktır. Bağışıklık sistemi ile yakından alakalı olan Saçkıran özellikle aşırı stres, üzüntü, morel bozukluğu olan insanlarda görülür. Tedavinin en başarılı yönü bu stres yükündün kurtulmakla mümkündür. Bunun dışında sarımsakla saçkıran tedavisi bitkisel yöntemlerle başlamak isteyenler için iedaldir. 2-3 Ay içerisinde sonuç vermemesi halinde Kortizon ve yada Sadbe tedavisine başlamalısınız.

Kadınlarda Saç Dökülmesi
Genelde kellik problemi erkeklerde görmeye alışkın olduğumuz için çok garip gelmeyebilir. Fakat aynı sorun kadınlardada mevcut olup, onlar şapka, bone, başörtüsü gibi örtülerle kapattıkları için kellik problemi olan kadınları çok görmezsiniz. Fakat bu kadınlarda saç dökülmesi olmadığı anlamına gelmez. Kadınlarda daha fazla nedenden dolayı saçlar dökülebilir.

Kadınlarda %50 Genetik Saç Dökülmesi
Yukarda erkeklerde saç dökülmesi konusunu işlerken %95’lik bir oranın genetik olarak döküldüğünü gördük bu sorun kadınlardada geçerli olup, fakat rakam erkekler kadar yüksek olmayıp, %50 gibi bir ortalaması bulunmaktadır. Aynı şekilde anne babası kel olanlar bu riski taşır. Özellikle annesi kel olan insanlar 2-3 kat daha risklidir. Tedavisi yukarda belirttiğim şekilde Procapil içeren spreylerle olup, erkek tipi olması nedeniyle Hairforte Erkek Sprey kulanılmalıdır.

Kansızlık (Demir Eksikliği)
Kadınlara özgü sorunlardan birisi demir eksikliğine bağlı dökülme olup, maalesef yapılan saç analizlerinde genelde bu ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı bir saç kökü sürekli kan ile beslenmesi gerekir. Fakat kansızlık problemi olan yeterli kan üretimi olmayan kadınlarda saç kökleri yeterli şekilde beslenmeyip zayıflamaya başlar. Bir müddet sonra yeni saç kökü üretemeyecek hale gelebilir. Bu tür sorunları olan kadınlar özellikle demir içeren besinleri yeşil yapraklı bitkileri bolca tüketmelidir. Aynı şekilde saç dökülmesini önlemek için Demir, Keratin, L Sistin, Biotin gibi bir çok önemli bitkisel maddeyi içeren Xpecia Kadın tablet kullanmanız önerilir. Kısa sürede saç dökülmesi duracaktır.

Zehirli Guatr Hastalığı
Yine kadınlarda en çok görülen guatr hastalığı iyot eksikliğine bağlı olarak aynı zamanda saç dökülmesi probleminide beraberinde getirmektedir. Çözümü guats tedavisi olup, hastalık ortadan kaldırınca düzelir.

Hormonel Bozukluk (Hamilelik)
Kadınlarda özellikle gebelik dönemi bir çok hormonel denge değişimine neden olur. Bu süreçte saç dökülmesi yine sıkça görülen sorunlardan olup, bu durumda saç kalitesini artırmaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Menopoz
Özellikle 40 yaş sonrası tüm kadınların yaşayacağı bir dönem olan menopoz yine bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. O sorunlardan biride saç dökülmesi olup, azalan östrojen değeri ile ortaya çıkmaktadır. Tedavisi ise özellikle İsoflavon ve Metiyonin, Ginkgo Biloba gibi maddeleri içeren Menopecia Tablet ile mümkündür. Saç dökülmesini durdurmakla kalmayan Menopecia aynı zamanda saçların ağarmasını geciktirici etkisi bulunmaktadır

Saç Dökülmesi Nedenleri için 4 yorum yapılmış


Fırat

Sacimda hem kasinma hem yaglanma var ve gecen yıl baslayan sac dokumesi var suan sacimin yarisina kadari dokulmus durumda bunun nedeni nedir ve nasıl gecer hocam. Yas 19 ve erkegim
Dr Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.15 günde rahatlama olmazsa doktora görünün.seboreik dermatit yada genetik dökülmeniz olablir

Enez dursun

İyi günler hocam benim saçimda 6 yıldır dokuluyor saç diplerim çok kepek li ve b12 de eksik çıkıyor b 12 için iğne vuruluyorum fayda etmiyor arkadaş burayi öner di cildiye doktoru da irsi dedi bu dht hormonu için sprey kullansam fayda edermi
Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Mehmet

Hocam benim saçım 3yıldır dökülüyor halada dökülmeye devam ediyor bide meme büyümeside var
Op.Dr.Atilla Kaya
endokrinologa görünmelisin

Mehmet Fatih Gökmen

Hocam 20 yaşındayım muglada 6 ay çalıştım geldikten sonra saçlarım dökülmeye başladı önemsememdim herhangi bir tedavi uygulamadım suan aradan 14 ay geçmiş bulunmakta ve ön ve orta kısımlarda 4-2 dökülmüş durumda neyapmalıyım gidien saçlarıma tekrardan kavuşa bilecekmiyim Neyapmamı Önerirsiniz ( Cevabınızı Bekliyor Olucam Hocam )
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme nedeninizi belirlemek için dermatologa görünmelisiniz